Gotický kostel z poč. 14. století s obdélnou lodí a čtverc. presbytářem s kříž. žebrovou klenbou. Ve 2. pol. 14. st. vybaven bohatou kamenickou výbavou a výpravnými freskami v lodi i presbytáři. Upraven barokně v l. 1680–82 a na poč. 19. st.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 4.4. 2009
Starý Svojanov je nevelká víska v bočním údolí Křetínky mezi městečkem Svojanov a Vítějevsí. Spojení je možné autobusovými linkami z Poličky. Návštěva kostela je možná v době konání mší (neděle 9:30, středa 16:30) nebo po telefonické domluvě (tel. 777192115 – p. Aneta Doležalová)
10.1. 2010
popis

popis kostela

Kostel je neorientovaná podélná stavba s delší osou přibližně ve směru severoseverovýchod-jihojihozápad (pro účely dalšího popisu budeme předpokládat orientaci sever-jih). K obdélné lodi o vnitřních rozměrech cca 6,5 x 10,5 m se od severu osově připojuje o něco užší téměř čtvercové presbyterium o stranách cca 5 x 4,7 m. Od západu je k závěru přistavěna úzká obdélná sakristie. Štíty lodi i kněžiště jsou gotické, zakončené ve vrcholech kamennými křížky, pod východními patami obou severních štítů se dochovaly dvě antropomorfní konzoly. Na štítu lodi nad triumfálním obloukem to je postava muže podepírajícího si rukama bradu, na severním štítu závěru pak postava světce s mitrou – s největší pravděpodobností představující patrona kostela sv. Mikuláše. Nad vítězným obloukem je do krovu osazena drobná sanktusová věžička, nad jižním vstupem hranolová dřevěná zvonička osazená podle Soupisu památek zvony z let 1527 a 1739. Severovýchodní…  číst dále

Zany, 10.1. 2010

Další texty popis
historie

přehled dějin

Starší literatura 19. století předpokládala, že kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově byl postaven současně s hradem Svojanovem, nebo krátce po něm, tedy někdy ve druhé polovině 13. století. Z. Wirth v Soupisu památek posunul vznik kostela na počátek 14. století, s tím je v souladu i D. Líbal, který kostel zařadil do první čtvrtiny 14. století. Poprvé je podle literatury bez uvedení zdroje zmiňován roku 1350 jako farní kostel. Oním neuvedeným zdrojem mohl být článek M. Trappa v prvním ročníku Památek archeologických r. 1855, který se k roku 1350 zmiňuje o listině s výčtem beneficií převáděných do působnosti nově konstituovaného litomyšlského biskupství. Svojanov v této listině však nefiguruje, přesto M. Trapp uvádí, že vzhledem k výstavnosti kostela zde fara být jistě musela. Někdy během druhé poloviny 14. století byl svatostánek přestavěn, z té doby pocházejí dochované kamenické články (jižní portál, svorník, klenební…  číst dále

Zany, 9.1. 2010

Půdorys místa


© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 22 Politický okres poličský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1906
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Starý Svojanov

Místa v okolí

 Svojanov
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Erasma
 Bělá nad Svitavou
 Bystré
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Brtounova chalupa
 Lamberg
 panský dvůr
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 Crhov
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Louka
 kostel sv. Kateřiny
 Rumberk
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Zubštejn
 Roubanina
 Karasín
 kaple sv. Anny
 archeopark Isarno
 Aueršperk
 Burianova rozhledna
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 Lány
 kostel sv. Stanislava
 Pomezí
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Hradisko
 Kunštát
 evangelický kostel
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Josefa
 Kozlov - horní sídlo
 kostel sv. Matouše
 Kozlov - dolní sídlo
 rondokubistické domy
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 Langrova vila
 evangelický kostel
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Tylův dům
 Polička
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 Demelova kaple
 Domanínek
 Podolí
 rychta se žudrem
 Centrum Eden
 Sebranice
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Svitávka
Kontaktní informace
Úřad Městyse Svojanov
Svojanov 25
569 73 Svojanov
Tel: průvodci Aneta Doležalová: 777 192 115; Mgr. Jana Peterková: 737 726 978
http://www.mestyssvojanov.cz/kulsport02.htm
Základní informace místa
ID místa: 8663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama