Zcela zaniklý dvůr i se správní šlechtickou budovou mající charakter zámečku či letohrádku. Jeho počátky pravděpodobně sahají do přelomu 16. a 17. století a vznikl snad za Václava Plesa Heřmanského ze Sloupna. Od počátku 18. století patřil dvůr Mitrovským z Nemyšle a patřil jim až do roku 1945.
Hlavní obrázek místa
Pohled na budovu stojící v západní části areálu bývalého dvora
© Dušan Dohňanský 07/2017
Původně šlechtický dvůr, jenž vznikl pravděpodobně na přelomu 16. a 17. století za Václava Plesa Heřmanského ze Sloupna, který vlastnil od roku 1592 bystřické panství. To připadlo v roce 1731 Arnoštu Matyášovi Mitrovskému z Nemyšle. Za vlády Mitrovských došlo zřejmě v polovině 18. století k barokní přestavbě celého dvora jemuž na východní straně vévodilo reprezentační křídlo sloužící pro pobyt vrchnosti. Zámeček jako takový nebyl ale zatím žádnou listinou prokázán, takže se soudí spíše podle jeho vzhledu. Byla to obdélniková jednopatrová budova s průjezdem do nádvoří a s kartuší se znakem Mitrovských z Nemyšle nad ním. Střed zámečku byl zvýrazněn trojúhelnikovým štítem s hodinami nad římsou prvního patra. Majetkem Mitrovských z Nemyšle byl dvůr až do roku 1945. Po něm jej převzaly různé zemědělské organizace a dvůr se zámečkem postupně chátral až byl v roce 1986 celý zbořen. Na jeho místě stojí v současné době soukromý hotel stejného jména.
D.Dohňanský, zdroj: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 11.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Lísek

Místa v okolí

 Dalečín
 Dalečín
 Domanínek
 socha zubra
 Centrum Eden
 stará radnice
 Karasín
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Skály
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 radnice
 Jimramov
 Christianeum
 Jimramov
 Aueršperk
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Templ
 Rožná
 Kadov
 Kadovské železárny
 kaple sv. Anny
 Medlovský rybník
 Blažkov
 Dolní Rožínka
 rybník Sykovec
 Bobrová
 Zubštejn
 Pyšolec
 Drátenická skála
 Radešín
 kostel sv. Matouše
 Lhotka u Mirošova
 Horní Rozsíčka
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 štola sv. Trojice
 evangelický kostel
 Mitrov
 Strážek
 Bukov
 Brtounova chalupa
 Moravec
 radnice
 Bystré
 Čtyři palice
 železniční viadukt
 Mitrov
 Lisovská skála
 socha kavky
 železniční viadukt
 kostel sv. Václava
 Milovské Perničky
 Devět skal
 Pernštejn
 Pernštejn
 železniční viadukt
 Černvír
 krytý trámový most
 Kněževes nad Oslavou
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 14724
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama