Původní gotický kostel z 12. st. Přestavován r. 1601. Nejvýznamnější barokní přestavba v l.1722–26, kdy byl vlastně vystavěn kostel nový. Poslední velikou opravu prodělal v l.1985–86. Před kostelem sochy Sedmibolestné Panny Marie a sv. Šebestiána.
Hlavní obrázek místa
Pohled z náměstí Na podkově.
© Pavel Vítek 09/2009
Město Bystré leží 11 km jihovýchodně od Poličky a 16 km jihozápadně od Svitav. Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské se nachází v centru města a jeho mohutná stavba je nepřehlédnutelnou dominantou. Město Bystré a okolí si vybral režisér Vojtěch Jasný v roce 1968 pro natáčení filmu Všichni dobří rodáci.
Pavel Vítek, 29.9. 2009
popis

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je rozsáhlá jednolodní barokní stavba. Chrámová loď je ukončena čtverhranným presbytářem, sakristie umístěna na východní straně. V západním průčelí chrámu vyzdviženy dvě věže, z nichž západní je pozůstatkem původní gotické stavby. Interiér chrámu je bohatě vybaven barokním zařízením. V obrazové výzdobě najdeme příběhy ze života Kristova, 11 obrazů apoštolů, obrazy křížové cesty. Nad monumentálním hlavním oltářem je umístěn obraz Jana Křtitele, doplněný sochy jeho rodičů, Alžběty a Zachariáše. Před kostelem je umístěna socha Sedmibolestné Panny Marie, jejímž autorem je J. Pacák a pochází z roku 1725. Druhou sochou umístěnou před kostelem je socha sv. Šebestiána z roku 1714, která byla údajně pořízena jako poděkování za odvrácení morové nákazy. Obě sochy byly původně umístěny v jiných částech města a před kostel přeneseny až v roce 2005.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech A-J, Academia Praha 1980, 29.9. 2009

historie

Původní stavba kostela pocházela asi z 12. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1359. Od té doby prošla několika změnami. Větší přestavba kostela proběhla v roce 1601, kdy byl kostel rozšířen a byla zřízena nová hrobka. Nejvýznamnější ale byla jeho barokní přestavba v letech 1722–1726, kdy byl vlastně vystavěn kostel nový, a tuto podobu má kostel v podstatě dodnes. Vysvěcen byl 27. října 1726. V letech 1816–1817 v kostele instalovány nové varhany. Rekonstrukcí pak kostel prošel v roce 1863. Poslední velikou opravu chrám prodělal v letech 1985–1986.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech A-J, Academia Praha 1980, 29.9. 2009

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 radnice
 Brtounova chalupa
 Bystré
 Svojanov
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Dalečín
 Dalečín
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodu Belcredi
 Karasín
 kostel sv. Barbory
 Pyšolec
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 Pomezí
 rondokubistické domy
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Zubštejn
 Tylův dům
 Crhov
 radnice
 městské opevnění
 Polička
 Rozsíčka
 Louka
 Skály
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Domanínek
 Skalský dvůr
 socha zubra
 Kozlov - horní sídlo
 Demelova kaple
 Kozlov - dolní sídlo
 Centrum Eden
 Killerova kaplička
 Lány
 kostel sv. Josefa
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 Burianova rozhledna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 kostel sv. Václava
 Hradisko
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bystré
nám. Na podkově 43
569 92 Bystré
Tel: 461 741 730
farnost.bystre@post.cz
Základní informace místa
ID místa: 8356
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama