Náhrobní kaple v Kanicích byla postavena roku 1865 na místě, kde byly pochovány Alžběta a Amálie, dcery polního zbrojmistra Ignáce Gyulaye hraběte z Maros-Némethu a Nádasky. Vysvěcena byla roku 1872.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kapli
© Lukáš Paleček, 01/2009

Popis kaple

Kaple má obdélníkový půdorys, zdi jsou cihlové. Přední a obě boční stěny jsou obloženy pískovcem s velmi pěknou kamenosochařskou výzdobou. Po obou stranách vstupu do kaple se nachází kvadrelogová okna. Pod nimi jsou osazeny kovové desky s českým a německým textem o zde pochovaných osobách. Vstupní portál je velmi zdobný, nad ním byl umístěn erb rodu Gyulayů. Střecha je putového typu. Náhrobní kaple Panny Marie Bolestné v Kanicích na Domažlicku je dlouhodobě neudržovaná a dodnes není zřejmé, komu vlastně patří. V katastru nemovitostí je uveden jako vlastník Leopold Edelsheim-Gyulay, který zemřel na konci 19. století.
Lukáš Paleček , 3.2. 2010
historie

Náhrobní kaple v Kanicích na Domažlicku se nachází na východním okraji obce cca 100 m severně od hlavní silnice ve směru na Koloveč. Stojí na místě, kde byly pochovány Alžběta a Amálie, dcery polního zbrojmistra Ignáce Gyulaye hraběte z Maros-Némethu a Nádasky. Ignác Gyulay vedl vojsko krajinou nedaleko Kanic na počátku roku 1798, přičemž ho doprovázela celá jeho rodina. V Kanicích dne 30. ledna 1798 zemřela jeho pětiletá dcera Alžběta a byla zde následujícího dne pochována. Po letech dne 22. dubna 1825 zemřela v Praze i jeho druhá dcera Amálie, jejíž ostatky pak byly převezeny do Kanic a dle jejího přání dne 23. března 1826 pohřbeny vedle ostatků sestry Amálie. Syn Ignáce Gyulaye a bratr zemřelých sester František pak nechal v roce 1865 postavit na místě původních náhrobních kamenů pseudorománskou náhrobní kapli. Postavena byla podle plánů a pod dohledem stavebního inženýra z Orlíka Antona Schimanna s přizváním…  číst dále

Lukáš Paleček , 2.2. 2010

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kanice

Místa v okolí

 Kanice
 Květkovice
 Netřeby
 Lštění
 Chocomyšl
 Osvračín
 Zichov
 Osvračín
 Chotiměř
 Ruchomperk
 Přívozec
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Nahošice
 U Žižků
 Pušperk
 Nový Herštejn
 Blížejov
 vyhlídková plošina
 Příkopy
 Lacembok
 Rýzmberk
 Koráb
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Puclice
 Úsilov
 Ptenín
 gloriet Klobouk
 Kout na Šumavě
 Šibeniční vrch
 fara
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Tuhošť
 Ježovy
 kostel sv. Apolináře
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Domažlická věž
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Chodský hrad
 Drslavice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolany
 Tupadly
 Svrčovec
 Komošín
 Bukovec
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 kaple sv. Václava
 Kubíčkova skála
 Sohostov
 Tupadelské skály
 Markéta
 Koryta
 Dobrá Voda
 kostel sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Barbory
 Kokšín
 kaple sv. Anny
 Švihov
 fara
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 Štěpánovice
 Běhařov
 akvadukt u Hadrovce
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Veselí
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Lomec
 Přestavlky
 Halter Valley
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
Základní informace místa
ID místa: 8769
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

reklama