Náhrobní kaple v Kanicích byla postavena roku 1865 na místě, kde byly pochovány Alžběta a Amálie, dcery polního zbrojmistra Ignáce Gyulaye hraběte z Maros-Némethu a Nádasky. Vysvěcena byla roku 1872.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kapli
© Lukáš Paleček, 01/2009

Popis kaple

Kaple má obdélníkový půdorys, zdi jsou cihlové. Přední a obě boční stěny jsou obloženy pískovcem s velmi pěknou kamenosochařskou výzdobou. Po obou stranách vstupu do kaple se nachází kvadrelogová okna. Pod nimi jsou osazeny kovové desky s českým a německým textem o zde pochovaných osobách. Vstupní portál je velmi zdobný, nad ním byl umístěn erb rodu Gyulayů. Střecha je putového typu. Náhrobní kaple Panny Marie Bolestné v Kanicích na Domažlicku je dlouhodobě neudržovaná a dodnes není zřejmé, komu vlastně patří. V katastru nemovitostí je uveden jako vlastník Leopold Edelsheim-Gyulay, který zemřel na konci 19. století.
Lukáš Paleček , 3.2. 2010
historie

Náhrobní kaple v Kanicích na Domažlicku se nachází na východním okraji obce cca 100 m severně od hlavní silnice ve směru na Koloveč. Stojí na místě, kde byly pochovány Alžběta a Amálie, dcery polního zbrojmistra Ignáce Gyulaye hraběte z Maros-Némethu a Nádasky. Ignác Gyulay vedl vojsko krajinou nedaleko Kanic na počátku roku 1798, přičemž ho doprovázela celá jeho rodina. V Kanicích dne 30. ledna 1798 zemřela jeho pětiletá dcera Alžběta a byla zde následujícího dne pochována. Po letech dne 22. dubna 1825 zemřela v Praze i jeho druhá dcera Amálie, jejíž ostatky pak byly převezeny do Kanic a dle jejího přání dne 23. března 1826 pohřbeny vedle ostatků sestry Amálie. Syn Ignáce Gyulaye a bratr zemřelých sester František pak nechal v roce 1865 postavit na místě původních náhrobních kamenů pseudorománskou náhrobní kapli. Postavena byla podle plánů a pod dohledem stavebního inženýra z Orlíka Antona Schimanna s přizváním…  číst dále

Lukáš Paleček , 2.2. 2010

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kanice

Místa v okolí

 Kanice
 Květkovice
 Netřeby
 Lštění
 Chocomyšl
 Osvračín
 Zichov
 Osvračín
 Chotiměř
 Ruchomperk
 Přívozec
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Nahošice
 U Žižků
 Blížejov
 Pušperk
 Nový Herštejn
 vyhlídková plošina
 Příkopy
 Lacembok
 Rýzmberk
 Koráb
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 Puclice
 Úsilov
 gloriet Klobouk
 Ptenín
 Šibeniční vrch
 Ježovy
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Domažlická věž
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Chodský hrad
 Drslavice
 židovský hřbitov
 Lomeček
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolany
 Tupadly
 Bukovec
 Svrčovec
 Komošín
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 kaple sv. Václava
 Sohostov
 Markéta
 Tupadelské skály
 Koryta
 Dobrá Voda
 kostel sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Barbory
 Kokšín
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Štěpánovice
 Běhařov
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Veselí
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Lomec
 Přestavlky
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
Základní informace místa
ID místa: 8769
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama