Náhrobní kaple v Kanicích byla postavena roku 1865 na místě, kde byly pochovány Alžběta a Amálie, dcery polního zbrojmistra Ignáce Gyulaye hraběte z Maros-Némethu a Nádasky. Vysvěcena byla roku 1872.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kapli
© Lukáš Paleček, 01/2009

Popis kaple

Kaple má obdélníkový půdorys, zdi jsou cihlové. Přední a obě boční stěny jsou obloženy pískovcem s velmi pěknou kamenosochařskou výzdobou. Po obou stranách vstupu do kaple se nachází kvadrelogová okna. Pod nimi jsou osazeny kovové desky s českým a německým textem o zde pochovaných osobách. Vstupní portál je velmi zdobný, nad ním byl umístěn erb rodu Gyulayů. Střecha je putového typu. Náhrobní kaple Panny Marie Bolestné v Kanicích na Domažlicku je dlouhodobě neudržovaná a dodnes není zřejmé, komu vlastně patří. V katastru nemovitostí je uveden jako vlastník Leopold Edelsheim-Gyulay, který zemřel na konci 19. století.
Lukáš Paleček , 3.2. 2010
historie

Náhrobní kaple v Kanicích na Domažlicku se nachází na východním okraji obce cca 100 m severně od hlavní silnice ve směru na Koloveč. Stojí na místě, kde byly pochovány Alžběta a Amálie, dcery polního zbrojmistra Ignáce Gyulaye hraběte z Maros-Némethu a Nádasky. Ignác Gyulay vedl vojsko krajinou nedaleko Kanic na počátku roku 1798, přičemž ho doprovázela celá jeho rodina. V Kanicích dne 30. ledna 1798 zemřela jeho pětiletá dcera Alžběta a byla zde následujícího dne pochována. Po letech dne 22. dubna 1825 zemřela v Praze i jeho druhá dcera Amálie, jejíž ostatky pak byly převezeny do Kanic a dle jejího přání dne 23. března 1826 pohřbeny vedle ostatků sestry Amálie. Syn Ignáce Gyulaye a bratr zemřelých sester František pak nechal v roce 1865 postavit na místě původních náhrobních kamenů pseudorománskou náhrobní kapli. Postavena byla podle plánů a pod dohledem stavebního inženýra z Orlíka Antona Schimanna s přizváním…  číst dále

Lukáš Paleček , 2.2. 2010

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kanice

Místa v okolí

 Kanice
 Květkovice
 Netřeby
 Lštění
 Chocomyšl
 Osvračín
 Zichov
 Osvračín
 Chotiměř
 Ruchomperk
 Přívozec
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 Nahošice
 U Žižků
 Blížejov
 Pušperk
 Nový Herštejn
 vyhlídková plošina
 Příkopy
 Lacembok
 Rýzmberk
 Koráb
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 Puclice
 Úsilov
 gloriet Klobouk
 Ptenín
 Šibeniční vrch
 Ježovy
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Domažlická věž
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Chodský hrad
 Drslavice
 židovský hřbitov
 Lomeček
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolany
 Tupadly
 Bukovec
 Svrčovec
 Komošín
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 kaple sv. Václava
 Sohostov
 Markéta
 Tupadelské skály
 Koryta
 Dobrá Voda
 kostel sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Barbory
 Kokšín
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel sv. Václava
 Švihov
 radnice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Štěpánovice
 Běhařov
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Veselí
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Lomec
 Přestavlky
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
Základní informace místa
ID místa: 8769
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama