Dnes již zaniklý liniový krajinný útvar připomínající široký úvoz, vedoucí 21 km mezi Sázavou a Chotouní. Pozůstatek mohutné pravěké stezky vedoucí prakticky přímo mezi významnými brody na Sázavě a Labi.
Hlavní obrázek místa
Schody
Vstup do Čertovy brázdy od Sázavy
© Iva Synková 03/2004
Po Čertově brázdě z Chotouně do Sázavy Naše Hlasy – rok 1903 Nápadná rýha vyrytá v zemi někde jako cesta mělčí, někde jako hluboký úvoz spojující rodiště sv. Prokopa s jeho slavným působištěm, dala podnět k legendě o sv. Prokopu jako oráči a o čertovi jako porobeném tahounovi. Bezmezná víra v kouzla a zázraky zachovala nám legendu v ústech lidu, a třeba bychom my, v době telegrafu a rozkvětu tisku vyrostlí nevěřili v čerty orajíc nesmíme se tak vypínati nad své předky a házeti jejich romantické legendy do starého haraburdí. Bez ceny historické není toto podání. Mně odpočátku, co tu brázdu znám a na různých místech přecházívám, zdála se být starou hranicí. Nejnápadnější je krásně rovná linie brázdy s Lipské k Chotouni. Jako když střelí sbíhá tu s vrcholu k Chotouni zrovna pod mohylu. Ale staré zprávy nepodporují tohoto směru. Nejstarší zpráva Kosmasova sahá dále od západu až ku Hradešínu. Je-li to tedy hranice, je starší nežli vědomosti naše dějepisné, či jinými slovy: je praehistorická. To rozluštiti bude snad vůbec nemožno, snad obtížno. Zůstaví-li pozdější badatelé ve svých hypothesách (domněnkách) prvnímu opatu kláštera sázavského nějaké místo, nemůžeme dnes říci. Čerti to jistě nebudou, avšak bez významu nezdá se býti okolnost, že brázda táhne se zrovna od kláštera k Chotouni. Snad opat dal pracovati poddanými svého kláštera na té linii mýcením lesů a zřízením súmnice (silnice), jakž se to za starodávna dělávalo. Naším úkolem zatím jest popsati brázdu a zachovati ji v paměti i v místech, kde novodobý pluh rozrušuje její stopy. Proto jsme se 8 července t. r (1903) vydali s přítelem Hanušem Kuffnerem, redaktorem „Politik“ a mým synem Božetěchem po brázdě z Chotouně do Sázavy. Cesta trvala půl druhého dne, protože jsme se zastavovali na obecních úřadech a odbočili do Olešky na nocleh do Kostelce. Na úřadech prohlíželi jsme…  číst dále
Jozef Miškovský, 18.8. 2014
historie

Čertova brázda byl dnes již zaniklý liniový krajinný útvar připomínající široký úvoz, vedoucí 21 km mezi Sázavou a Chotouní. Předpokládá se, že šlo o pozůstatek mohutné pravěké stezky vedoucí prakticky přímo mezi významnými brody na Sázavě a Labi, tedy mezi dnešními městy Sázavou a Nymburkem. Historicky zaznamenaná část brázdy začíná u brodu na Sázavě v místě zvaném Černé Budy a vede 21 kilometrů severním směrem k obci Chotouň. Prodloužení této linie, patrné na starých mapách i za Chotouní, vedlo k významnému brodu na Labi v místě dnešního města Nymburk. Cesty mezi oběma brody vedly v mnoha paralelních větvích. „Čertova brázda“ je jen jednou z nich. Obecně šlo o část systému pravěkých dálkových cest spojujících úrodné Polabí s obchodními centry na jihu. Svým rozsahem to byla patrně jedna z největších pravěkých staveb Evropy. Tato cesta měla původně profil mohutného a hlubokého příkopu s plochým…  číst dále

VLK, 18.8. 2014

pověsti

Jak vznikla Čertova brázda?

Poustevník Prokop, který dříve žil v Prokopském údolí v Praze, žil nyní v malé jeskyňce u řeky Sázavy. Při modlidbách ho však stále něco rušilo a tak se rozhodl najít příčinu. Nemohl však stále na nic přijít, až to konečně objevil. A to bylo tedy překvapení - byl to čert. I poustevník se rozhodl s ním zápasit a nad čertem vyhrál. Co si s ním ale počne? Vyhnat čerta nemohl, protože by zase škodil někomu jinému. Zabít ho nemohl - byl to přeci čert a ty zabít nejde. Tak se rozhodl, že ho přinutí pracovat. Zapřáhl čerta do pluhu a čert musel orat. Tak tedy vznikla Čertova brázda - přírodní útvar, který se táhne od Sázavy až k Chotouni u Českého Brodu, rodného Prokopova města.

Iva Synková, 29.3. 2004

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Sázava

Místa v okolí

 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 Ve Studeném
 Vranické vodopády
 Talmberk
 Vraník
 Stříbrná Skalice
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 kaple sv. Antonína
 Hradové Střimelice
 kostel sv. Havla
 Ostředek
 Komorní Hrádek
 Konojedy
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Václava
 Hryzely
 kostel sv. Martina
 Čejchanov
 Český Šternberk
 Církvice
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Na Hradišťatech
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Malotice
 Kozmice
 kostel sv. Jiří
 Na Šancích
 mlecí kameny
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 Na výhledu
 Otryby
 synagoga
 kostel sv. Michala
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Na Hradišťanech
 Špulka
 židovský hřbitov
 Otryby
 Krásná Hora
 synagoga
 synagoga
 grotta
 kostel sv. Jiljí
 Zásmuky
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 fara
 Žíšov
 kaple Kalvárie
 Pelíškův most
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Anny
 stará škola
 masné krámy
 starý špitál
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Diblíkov
 Zlenice
 Hrad u Čtyřkol
 Molitorov
 Ježov
 Třebešice
 Lštění
 Myšlín
 Drahobudice
 kamenný most
 vodojem
 lom Kaménka
 Toušice
 Jindice
 Struhařov
 Petrovice II
 mlýn Bukačov
 děkanství
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 Stará Kouřim
 Střížkov
 městské opevnění
 stodoly
 kamenný most
 Lechův kámen
 Husův sbor
 Štefánikova mohyla
 židovský hřbitov
 Skalka
 Kácov
 Losiny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Lažany
 pivovar
 Bečváry
 Kácov
 Psáře
 fara
 morový sloup
 Zittův mlýn
 Červený Hrádek
 Husův sbor
 kostel Všech svatých
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 socha sv. Anny
 Doubravčice
 Šember
 boží muka
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Čestín
 Tehov
 Polní Voděrady
 Libodřice
 Bauerova vila
 hřebčín Pecínov
 rozhledna Babka
Základní informace místa
ID místa: 2337
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama