Kadov

vesnická památková zóna
Ves Kadov vznikla jako dělnická kolonie zdejších železáren z l. 1646–51. V rámci ucelené vesnické zástavby bez centrální návsi se zachovalo několik původních architektonicky i etnograficky cenných roubených přízemních domů z třetiny 19. století. Památkově chráněno je 12 domů, stodola a vodní mlýn.
Hlavní obrázek místa
jeden z historických roubených domů na návsi
© Jan P. Štěpánek 05/2013
Vesnice Kadov se nachází asi 8 km s. od Nového Města na Moravě a 14 km sv. od Žďáru nad Sázavou v srdci malebné krajiny Žďárských vrchů. Kadov je z etnografického i architektonického hlediska cennou vsí především díky mnoha zachovaným původním roubeným domkům. V případě Kadova se nevyvinula čistá centrální náves, ale domky byly soustředěny kolem hlavních silničních tahů. Zachovalo se několik roubených stavení, které lze datovat do třetiny 19. století.
© Jan P. Štěpánek, 20.5. 2013
historie

Osada Kadov vznikla v souvislosti se založením zdejších železáren v letech 1646–51 majitelem novoměstského panství F. M. Kratzerem ze Schönsberka jako dělnická kolonie. Základem vsi se staly domky zdejších zaměstnanců a hutníků. Každý dělník obdržel od panstva i menší pozemky, které vymýtil a tak vznikly zdejší paseky. Ves Kadov je poprvé písemně zmíněna v roce 1656. S rozvojem železáren se rozvíjela i vlastní ves. Při Kadově jsou zmiňovány 2 mlýny s pilou, škola, pekárna, 3 řeznictví, 3 hospody a vlastní železárny s ředitelstvím. Ačkoliv železárny na konci 19. století přestaly fungovat a časem zanikly, ves nebyla opuštěna a naopak se stala jednou z nejcennějších vesnických památkových zón na Vysočině. Památkově chráněno je v současnosti 12 usedlostí a domů, stodola a vodní mlýn, dva další domy bohužel již zanikly.

© Jan P. Štěpánek, 20.5. 2013

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Kadov

Místa v okolí

 Kadovské železárny
 Drátenická skála
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 rybník Sykovec
 Lisovská skála
 Devět skal
 Čtyři palice
 Skály
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kašna Píseň hor
 Zkamenělý zámek
 kamenný most
 Karlštejn
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 Skalský dvůr
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 radnice
 Christianeum
 Síň rodáků
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 kamenný most
 Čachnov
 kaple sv. Barbory
 Dalečín
 kostel sv. Markéty
 Dalečín
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Kateřiny
 železniční viadukt
 kamenný most
 socha kavky
 evangelický kostel
 Najdek
 kostel sv. Ondřeje
 Tylův dům
 evangelický kostel
 Polička
 rondokubistické domy
 radnice
 Domanínek
 městské opevnění
 vodní nádrž Hamry
 Karasín
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 socha zubra
 Centrum Eden
 fara
 Nové Veselí
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 pomník Jana Husa
 Betlém
 kaple sv. Rocha
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
Základní informace místa
ID místa: 11235
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama