
Osada Kadov vznikla v souvislosti se založením zdejších železáren v letech 1646–51 majitelem novoměstského panství F. M. Kratzerem ze Schönsberka jako dělnická kolonie. Základem vsi se staly domky zdejších zaměstnanců a hutníků. Každý dělník obdržel od panstva i menší pozemky, které vymýtil a tak vznikly zdejší paseky. Ves Kadov je poprvé písemně zmíněna v roce 1656. S rozvojem železáren se rozvíjela i vlastní ves. Při Kadově jsou zmiňovány 2 mlýny s pilou, škola, pekárna, 3 řeznictví, 3 hospody a vlastní železárny s ředitelstvím. Ačkoliv železárny na konci 19. století přestaly fungovat a časem zanikly, ves nebyla opuštěna a naopak se stala jednou z nejcennějších vesnických památkových zón na Vysočině. Památkově chráněno je v současnosti 12 usedlostí a domů, stodola a vodní mlýn, dva další domy bohužel již zanikly.
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo