Kadov

vesnická památková zóna
Ves Kadov vznikla jako dělnická kolonie zdejších železáren z l. 1646–51. V rámci ucelené vesnické zástavby bez centrální návsi se zachovalo několik původních architektonicky i etnograficky cenných roubených přízemních domů z třetiny 19. století. Památkově chráněno je 12 domů, stodola a vodní mlýn.
Hlavní obrázek místa
jeden z historických roubených domů na návsi
© Jan P. Štěpánek 05/2013
Vesnice Kadov se nachází asi 8 km s. od Nového Města na Moravě a 14 km sv. od Žďáru nad Sázavou v srdci malebné krajiny Žďárských vrchů. Kadov je z etnografického i architektonického hlediska cennou vsí především díky mnoha zachovaným původním roubeným domkům. V případě Kadova se nevyvinula čistá centrální náves, ale domky byly soustředěny kolem hlavních silničních tahů. Zachovalo se několik roubených stavení, které lze datovat do třetiny 19. století.
© Jan P. Štěpánek, 20.5. 2013
historie

Osada Kadov vznikla v souvislosti se založením zdejších železáren v letech 1646–51 majitelem novoměstského panství F. M. Kratzerem ze Schönsberka jako dělnická kolonie. Základem vsi se staly domky zdejších zaměstnanců a hutníků. Každý dělník obdržel od panstva i menší pozemky, které vymýtil a tak vznikly zdejší paseky. Ves Kadov je poprvé písemně zmíněna v roce 1656. S rozvojem železáren se rozvíjela i vlastní ves. Při Kadově jsou zmiňovány 2 mlýny s pilou, škola, pekárna, 3 řeznictví, 3 hospody a vlastní železárny s ředitelstvím. Ačkoliv železárny na konci 19. století přestaly fungovat a časem zanikly, ves nebyla opuštěna a naopak se stala jednou z nejcennějších vesnických památkových zón na Vysočině. Památkově chráněno je v současnosti 12 usedlostí a domů, stodola a vodní mlýn, dva další domy bohužel již zanikly.

© Jan P. Štěpánek, 20.5. 2013

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Kadov

Místa v okolí

 Kadovské železárny
 Drátenická skála
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 rybník Sykovec
 Lisovská skála
 Devět skal
 Čtyři palice
 Skály
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 kašna Píseň hor
 Zkamenělý zámek
 kamenný most
 Karlštejn
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 Skalský dvůr
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 kamenný most
 Čachnov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Markéty
 Dalečín
 Žďár nad Sázavou
 Dalečín
 kostel sv. Kateřiny
 železniční viadukt
 železniční viadukt
 kamenný most
 kaplička
 socha kavky
 evangelický kostel
 Najdek
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Tylův dům
 Polička
 radnice
 rondokubistické domy
 Domanínek
 městské opevnění
 vodní nádrž Hamry
 Karasín
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 socha zubra
 Centrum Eden
 fara
 stará radnice
 Nové Veselí
 kostel sv. Vavřince
 Betlém
 pomník Jana Husa
 kaple sv. Rocha
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
Základní informace místa
ID místa: 11235
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama