Drobná výklenková kaplička, stojící na rozcestí. Datace a zasvěcení neznámé. Bez architektonických ozdob, pouze v průčelí trojúhelníkový štít se štukovým rámem a na třech stranách (kromě zadní strany) malé půlválcové niky; v jedné obrázek Panny Marie s Ježíškem. Krytá sedlovou taškovou stříškou.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 05/2022
Výklenková kaplička stojí na rozcestí u silnice ze Lhoty u Kestřan, která se napojuje na silnici spojující Sudoměř s Ražicemi. Vedou kolem ní cyklostrasy č. 1043 a 1045, Okolo Písku. Datace a zasvěcení nejsou známé. Je to drobná zděná stavba bez architektonických ozdob. Pouze v průčelí je zvýrazněn trojúhelníkový štít štukovým rámem, jehož spodní část pokračuje po stranách jako korunní římsa. Na třech stranách (kromě zadní části) jsou prolomeny malé půlkruhové niky; dvě jsou prázdné, pouze v boční nice směrem na Sudoměř je malý kulatý obrázek Panny Marie s Ježíškem v dřevěném rámečku. Krytá je sedlovou stříškou s taškami bobrovkami.
Jaroslav Špiroch., 28.6. 2022
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Ražice

Místa v okolí

 kaple-Kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 Kestřany
 boží muka
 železný most
 Mladějovice
 kamenný most
 Mladějovice
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Cehnice
 Drahonice
 Božovice
 kostel sv. Brikcí
 Dobev
 Štěkeň
 Skočice
 Velký Kamýk
 kostel sv. Václava
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 městské opevnění
 dům U Koulí
 Písek
 sladovna
 zemský hřebčinec
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 radnice
 synagoga
 Kbelnice
 vojenský hřbitov
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Tálínský rybník
 Brloh
 Drhovle
 Jarník
 Petrovice
 Osek
 Řepice
 Protivín
 kaple Dobrá voda
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Čížová
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Šamonice
 Čepřovice
 městské opevnění
 Jánský most
 mariánský sloup
 synagoga
 Vodňany
 křížová cesta
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 mariánský sloup
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 Helfenburk
 Hoštice u Volyně
 panský dům
 Bavorov
 Kožlí
 Tourov
 židovský hřbitov
 Vráž
 kostel sv. Martina
 Libětice
 Libějovice
 Libějovice
 Volyně
 kostel Všech svatých
 radnice
 mariánský sloup
 Chřešťovice
 Sedlice
 Červený Újezdec
 Želibořice
 Podolsko
 kostel Panny Marie
 Radomilice
 roubená stodola
 boží muka
 Čekanice
Základní informace místa
ID místa: 16435
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama