Výrazný a zdaleka viditelný skalní rulový útvar ve výšce 775 m n. m., mající původ ve starších čtvrtohorách. Je tvořen mohutnou, 200 m dlouhou a velmi úzkou skalní hradbou, dosahující výšky až 35 m. Oblíbené cvičné místo horolezců.
Hlavní obrázek místa
Pohled na skálu od západu
© Jan P. Štěpánek, 08/2006
Nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů je sice skalní útvar Devět skal, avšak nejdominantnější a nejkrásnější ze všech skal v centrální části Žďárských vrchů je bezesporu Drátenická skála, dosahující nadmořské výšky 776 m n. m. Drátenická skála, někdy zvaná také Dráteničky či Drátník, se nachází při červené turistické stezce ze Sněžného a Blatin až na Žákovu horu. Velmi snadný přístup k ní je z obce Blatiny či Samotín, kde lze nechat auto a na samotnou skálu je to již, co by kamenem dohodil. Tento význačný skalní útvar tvořený migmatickými a biotitickými rulami vznikl vypreparováním z méně odolných okolních hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Rovnoběžným ústupem mrazových srubů byla zformována mohutná 200 m dlouhá, avšak poměrně velmi úzká, skalní hradba rozčleněná podél puklin do několika vrcholů, z nichž nejvyšší Sokol dosahuje čisté výšky až 35 m. Mrazovým zvětráváním byl na skále vytvořen 7,5 m dlouhý puklinový tunel a pod skalami ukloněná balvanovitá plošina – kryoplanační terasa, na níž navazuje balvanový proud 50 x 16 m, přecházející v rozvleklé nesouvislé balvanové pokryvy na svazích. Území kolem Drátenické skály o rozloze 1,98 ha je chráněno v kategorii přírodní památka s ochranným pásmem do 50 m od útvaru. Drátenická skála je známá především milovníkům horolezectví. Celý útvar nabízí bezpočet těžších i lehčích horolezeckých tras, a proto se není co divit, že je skála takřka za každého počasí v obležení milovníků lezení, kteří u skály v letních měsících i nocují. Nejen horolezci se však mohou kochat výhledem z nejvyššího místa skály. Ti, kdo mají potlačen pud sebezáchovy a dostatek adrenalinu, mohou na vrcholek skály vyšplhat i bez lan. Jediná cesta takto na vrchol vede přímo po ostrém hřebeni, od nějž spadají takřka kolmo skalní stěny na obě strany. Za tento výkon však budete odměněni neopakovatelným zážitkem…  číst dále
Jan P. Štěpánek s využitím informační cedule pod skálou, 25.9. 2006

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Blatiny

Místa v okolí

 Kadovské železárny
 Kadov
 Čtyři palice
 Lisovská skála
 Devět skal
 Milovské Perničky
 kostel sv. Matouše
 Medlovský rybník
 Zkamenělý zámek
 rybník Sykovec
 Skály
 Karlštejn
 kamenný most
 Čachnov
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 Jimramov
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Christianeum
 Síň rodáků
 kostel sv. Kateřiny
 Skalský dvůr
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 evangelický kostel
 Dalečín
 kamenný most
 Dalečín
 Tylův dům
 evangelický kostel
 Polička
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 rozhledna Terezka
 radnice
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 vodní nádrž Hamry
 železniční viadukt
 Betlém
 kamenný most
 Pomezí
 pomník Jana Husa
 Najdek
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 pomník železnice
 Karasín
 Domanínek
 boží muka
 socha zubra
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 fara
Základní informace místa
ID místa: 4645
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama