Nejvyšší vrchol Ždárských vrchů (836 m). Druhý nejvyšší Českomoravské vysočiny. Skály jsou tvořeny migmatickými a biotitickými rulami, vzniklými ve starších čtvrtohorách. Význačný turistický cíl.
Hlavní obrázek místa
Devět skal
z vyhlídky
© Tomáš Berka, 04/2011
Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů je každému školou povinnému dítěti známý kopec, Devět skal (836 m.n.m.). Vrchol je tvořen zajímavým členitým skalním útvarem, který je proto velmi vyhledávaným turistickým cílem. K Devíti skalám vede několik turisticky značených tras: žlutá značka z městečka Svratky, pokračující do Fryšavy, červená ze směru od Žákovy hory, která dále pokračuje přes další známé skály (Malinská, Drátenická) do vesničky Sněžné a modrá značka, která vede z útvaru Milovské Perničky a Čtyři palice, přes vesničku Křižánky. Skály jsou tvořeny migmatickými a biolitickými rulami. Celý útvar vznikl procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Tehdy byla vypreparována skupina tří oddělených skalních hřebenů, podél puklin rozčleněných v řadu bloků s devíti většími a třemi menšími vrcholy – odtud název Devět skal. Stěny mají výšku až 15 m. Na tento skalní komplex navazuje na východě, v ukloněném svahu, pásmo 11 dalších drobných skalních útvarů o délce více než 1 km. V okolí vrcholových útvarů jsou po svazích četné balvanité suťové pokryvy. Celý skalní útvar a jeho okolí je místem výskytu chráněné a vzácné fauny i flóry, proto je také zařazeno mezi přírodní památky o rozloze 3,33 ha s ochranným pásmem o výměře 33,69 ha. Nejatraktivnější pro návštěvníka je hlavní skála, na kterou se dá i pro ty méně fyzicky zdatné snadno vyšlapat – schválně nepíši vyšplhat. Na úplném vrcholku se nachází drobná vyhlídka. Devět skal však nenabízí až tak dokonalý výhled jako jiné, méně známé skály. Určitě však stojí za zdolání, protože jsou nejvyšším místem zdejšího okolí.
Jan P. Štěpánek podle informační tabule na místě a drobnějších turistických materiálů, 30.8. 2006
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Lisovská skála
 kamenný most
 Drátenická skála
 kostel sv. Matouše
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Kadovské železárny
 Kadov
 Medlovský rybník
 rybník Sykovec
 Čachnov
 Skály
 evangelický kostel
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Ondřeje
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 kašna Píseň hor
 Betlém
 pomník Jana Husa
 Chlum
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 železniční viadukt
 rozhledna Terezka
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Jimramov
 evangelický kostel
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
 kamenný most
 Najdek
 Skalský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Veselý Kopec
 kostnice
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 kostel sv. Mikuláše
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 pomník železnice
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 4572
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama