Nejvyšší vrchol Ždárských vrchů (836 m). Druhý nejvyšší Českomoravské vysočiny. Skály jsou tvořeny migmatickými a biotitickými rulami, vzniklými ve starších čtvrtohorách. Význačný turistický cíl.
Hlavní obrázek místa
Devět skal
z vyhlídky
© Tomáš Berka, 04/2011
Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů je každému školou povinnému dítěti známý kopec, Devět skal (836 m.n.m.). Vrchol je tvořen zajímavým členitým skalním útvarem, který je proto velmi vyhledávaným turistickým cílem. K Devíti skalám vede několik turisticky značených tras: žlutá značka z městečka Svratky, pokračující do Fryšavy, červená ze směru od Žákovy hory, která dále pokračuje přes další známé skály (Malinská, Drátenická) do vesničky Sněžné a modrá značka, která vede z útvaru Milovské Perničky a Čtyři palice, přes vesničku Křižánky. Skály jsou tvořeny migmatickými a biolitickými rulami. Celý útvar vznikl procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Tehdy byla vypreparována skupina tří oddělených skalních hřebenů, podél puklin rozčleněných v řadu bloků s devíti většími a třemi menšími vrcholy – odtud název Devět skal. Stěny mají výšku až 15 m. Na tento skalní komplex navazuje na východě, v ukloněném svahu, pásmo 11 dalších drobných skalních útvarů o délce více než 1 km. V okolí vrcholových útvarů jsou po svazích četné balvanité suťové pokryvy. Celý skalní útvar a jeho okolí je místem výskytu chráněné a vzácné fauny i flóry, proto je také zařazeno mezi přírodní památky o rozloze 3,33 ha s ochranným pásmem o výměře 33,69 ha. Nejatraktivnější pro návštěvníka je hlavní skála, na kterou se dá i pro ty méně fyzicky zdatné snadno vyšlapat – schválně nepíši vyšplhat. Na úplném vrcholku se nachází drobná vyhlídka. Devět skal však nenabízí až tak dokonalý výhled jako jiné, méně známé skály. Určitě však stojí za zdolání, protože jsou nejvyšším místem zdejšího okolí.
Jan P. Štěpánek podle informační tabule na místě a drobnějších turistických materiálů, 30.8. 2006

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Lisovská skála
 kamenný most
 Drátenická skála
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 kostel sv. Matouše
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Kadovské železárny
 Kadov
 Medlovský rybník
 rybník Sykovec
 Čachnov
 Skály
 evangelický kostel
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Ondřeje
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kašna Píseň hor
 Betlém
 pomník Jana Husa
 Chlum
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 železniční viadukt
 rozhledna Terezka
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Jimramov
 evangelický kostel
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
 kamenný most
 Najdek
 Skalský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Veselý Kopec
 kostnice
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 kostel sv. Mikuláše
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 pomník železnice
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 4572
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama