Malínská skála nad obcí Milovy, součást CHKO Žďárské vrchy, byla jako PP yvhlášena v r.1976. Vznikla magmatitickýmy a biotickýmy procesy ve straších čtvrtohorách. Mrazovým zvětráváním se na skalních stěnách vytvořily puklinové jeskyňe.
Hlavní obrázek místa
Lesní cesta pod vrcholem od Milov
© Tomáš Marek, 06/2006
Malínská skála se vypíná ve výšce 811 m.n.m. nad Milovským rybníkem. Je jedním se 49 maloplošných chráněných území v oblasti CHKO Žďárské Vrchy. Přírodní památka Malínská skála je pro svojí dostupnost po červené turistické značce hojně navštěvovaná nejen horolezci, ale i turisty, cyklisty a v zimním období dokonce i běžkaři. Nejbližším dalším skalním útvarem je Drátenická skála (PP) vzdálená jihovýchodně pouhý 1 km a dále pak Lisovská skála (PP) vzdálená západně 3,5 km po červeně značené turistické cestě. Z Malínské skály je nádherný rozhled na Blatiny, Křižánky, Samotín, Buchtův kopec, Sněžné, Paseckou skálu, Drátnickou skálu a Čtyři Palice.
Tomáš Marek, 1.3. 2007
popis

Vypreparované skalní útvary tvoří řadu, která se obloukovitě stáčí okolo vrcholu v délce 200 m. Nejmohutnější skalní útvar Výspa má výšku 20 m. Na stěnách skal vznikly v důsledku zvětrávání skalní výklenky a 3 m hluboká puklinová jeskyně. Při zakončení skalního hřebene se nalézá na svahu balvanový proud. Skály a sutě jsou porostlé lišejníky. Z vyšších rostlin zde najdeme hlavně smrk, buk a borovici. V korunách stromů hnízdí např. datel černý. Žije zde i káně lesní, jestřáb lesní, krkavec velký, puštík obecný, výr velký aj.

L.P., 3.3. 2007

historie

Skalní útvary vznikly migmatickými a biotitickými procesy mrazového zvětrávání ve straších čtvrtohorách. PP (přírodní památka) Malínská skála byla vyhlášena 29.1.1976 usnesením Rady ONV Ždár n.S. č. 22/13 a potvrzena plénem ONV Ždár n.S. 16.4.1987na výměře 5,87 ha. Je součástí CHKO Žďárské vrchy.

L.P., 3.3. 2007

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Blatiny

Místa v okolí

 Drátenická skála
 Lisovská skála
 Devět skal
 Kadovské železárny
 Kadov
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 kostel sv. Matouše
 Zkamenělý zámek
 Medlovský rybník
 Karlštejn
 rybník Sykovec
 kamenný most
 Skály
 Čachnov
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Markéty
 radnice
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 Jimramov
 Síň rodáků
 radnice
 Christianeum
 evangelický kostel
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 Skalský dvůr
 kamenný most
 vodní nádrž Hamry
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Ondřeje
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Dalečín
 Dalečín
 Tylův dům
 Polička
 evangelický kostel
 radnice
 rondokubistické domy
 Betlém
 městské opevnění
 pomník Jana Husa
 Chlum
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 kamenný most
 Najdek
 pomník železnice
 boží muka
 Domanínek
 stará radnice
Základní informace místa
ID místa: 5051
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama