Malínská skála nad obcí Milovy, součást CHKO Žďárské vrchy, byla jako PP yvhlášena v r.1976. Vznikla magmatitickýmy a biotickýmy procesy ve straších čtvrtohorách. Mrazovým zvětráváním se na skalních stěnách vytvořily puklinové jeskyňe.
Hlavní obrázek místa
Lesní cesta pod vrcholem od Milov
© Tomáš Marek, 06/2006
Malínská skála se vypíná ve výšce 811 m.n.m. nad Milovským rybníkem. Je jedním se 49 maloplošných chráněných území v oblasti CHKO Žďárské Vrchy. Přírodní památka Malínská skála je pro svojí dostupnost po červené turistické značce hojně navštěvovaná nejen horolezci, ale i turisty, cyklisty a v zimním období dokonce i běžkaři. Nejbližším dalším skalním útvarem je Drátenická skála (PP) vzdálená jihovýchodně pouhý 1 km a dále pak Lisovská skála (PP) vzdálená západně 3,5 km po červeně značené turistické cestě.
Z Malínské skály je nádherný rozhled na Blatiny, Křižánky, Samotín, Buchtův kopec, Sněžné, Paseckou skálu, Drátnickou skálu a Čtyři Palice.
Tomáš Marek, 1.3. 2007

  historie

  Skalní útvary vznikly migmatickými a biotitickými procesy mrazového zvětrávání ve straších čtvrtohorách. PP (přírodní památka) Malínská skála byla vyhlášena 29.1.1976 usnesením Rady ONV Ždár n.S. č. 22/13 a potvrzena plénem ONV Ždár n.S. 16.4.1987na výměře 5,87 ha. Je součástí CHKO Žďárské vrchy.
  L.P., 3.3. 2007

  popis

  Vypreparované skalní útvary tvoří řadu, která se obloukovitě stáčí okolo vrcholu v délce 200 m. Nejmohutnější skalní útvar Výspa má výšku 20 m. Na stěnách skal vznikly v důsledku zvětrávání skalní výklenky a 3 m hluboká puklinová jeskyně. Při zakončení skalního hřebene se nalézá na svahu balvanový proud. Skály a sutě jsou porostlé lišejníky. Z vyšších rostlin zde najdeme hlavně smrk, buk a

  L.P., 3.3. 2007
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Blatiny

  Místa v okolí

   Drátenická skála
   Lisovská skála
   Devět skal
   Kadovské železárny
   Kadov
   Čtyři palice
   Milovské Perničky
   kostel sv. Matouše
   Zkamenělý zámek
   Medlovský rybník
   Karlštejn
   rybník Sykovec
   kamenný most
   Skály
   Čachnov
   kostel sv. Kunhuty
   kostel sv. Markéty
   radnice
   evangelický kostel
   kašna Píseň hor
   kostel sv. Kateřiny
   kostel sv. Matouše
   Jimramov
   hrobka rodu Belcredi
   evangelický kostel
   Jimramov
   Síň rodáků
   radnice
   Christianeum
   evangelický kostel
   kaple sv. Markéty
   Žďár nad Sázavou
   dolní hřbitov
   Skalský dvůr
   kamenný most
   vodní nádrž Hamry
   rozhledna Terezka
   kostel sv. Ondřeje
   Žďár nad Sázavou
   kaple sv. Barbory
   Dalečín
   Dalečín
   Tylův dům
   Polička
   evangelický kostel
   radnice
   rondokubistické domy
   Betlém
   městské opevnění
   pomník Jana Husa
   Chlum
   radnice
   Ježdíkův dům
   Hlinsko v Čechách
   kamenný most
   Najdek
   pomník železnice
   boží muka
   Domanínek
   stará radnice
  Základní informace místa
  ID místa: 5051
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 1.3.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama