Rulový skalní útvar ve výšce 732 m, tvořený skupinou tří větších skalisek, z nichž nejtypičtější, Čtyřpaličatá skála, dala jméno celému útvaru podle svých čtyř vrcholových bloků - palic. Přírodní rezervace.
Hlavní obrázek místa
Čtyřpaličatá skála
na fotografii je zcela jasné, proč se útvar jmenuje, tak jak se jmenuje ......
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Čtyři palice – bizardní skalní útvar ve výšce 732 m. n. m. v centrální části Žďárských vrchů, necelých 850 m vzdušnou čarou jjv. od dalšího známého skaliska, Milovské Perničky. Skály jsou tvořeny migmatidy a dvojslídnými ortorulami, které byly vypreparovány z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Skalní útvar Čtyři palice je tvořen skupinou tří mohutných skalisek: Čtyřpaličatá skála, Děvín a Tvrz, na něž navazuje ještě jeden menší skalní útvar, Opomenutá. Nejvýznamnější z nich, Čtyřpaličatá skála, dala dle svého tvaru jméno celému útvaru. Dosahuje na délku 50 m a výšku stěn až 33 m. Podle puklin jsou na vrcholu vytvořeny čtyři výrazné bloky – palice. Skály a jejich okolí jsou bohaté na vegetaci rozličné vzácné a pro tento region a polohu typické flóry. Čtyři palice vytvářejí přírodní rezervaci o velikosti 37,25 ha s ochranným pásmem o rozloze 7,3667 ha. Návštěvníci by zde měli přísně dodržovat pravidla pro pohyb a chování v přírodní rezervaci. Skály jsou oblíbeným a vyhledávaným místem horolezců.
Jan P. Štěpánek podle informační tabule z místa, 24.8. 2006
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Milovské Perničky
 Zkamenělý zámek
 Drátenická skála
 Karlštejn
 Devět skal
 Lisovská skála
 Kadovské železárny
 Kadov
 Čachnov
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Markéty
 Skály
 kostel sv. Kateřiny
 Medlovský rybník
 rybník Sykovec
 evangelický kostel
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 radnice
 evangelický kostel
 Christianeum
 Síň rodáků
 rozhledna Terezka
 Tylův dům
 Polička
 evangelický kostel
 radnice
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 kostel Boží lásky
 kašna Píseň hor
 skalní útvary
 vodní nádrž Hamry
 pomník železnice
 Skalský dvůr
 Pomezí
 Betlém
 Toulovcova rozhledna
 Toulovcovy maštale
 Dalečín
 Dalečín
 pomník Jana Husa
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Killerova kaplička
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Najdek
 Karasín
Základní informace místa
ID místa: 4551
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama