Gotický kostel z pol.17. století, stojící na starší stavbě, r. 1845 vážně poničen požárem a r. 1848 částečně stržen. V l. 1853–65 byl znovu vystavěn podle plánů Ing. Ant.Vacha z Pardubic. Ve věži nejstarší poličský zvon Medián, z r. 1511 a je zde rodná světnička skladatele B. Martinů.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 4.4. 2009

Zajímavostí zdejší kostelní věže je byt věžného, který se nachází nad zvonicovým patrem. Jedná se o pokojík s předsíní, přístupný z ochozu věže. Dnes je upraven v muzeum, neboť se zde narodil 8. 12. 1890 významný hudební skladatel Bohuslav Martinů. Po nástupu komunistů emigroval do USA, kde získal občanství, ale následně žil i ve Francii, Itálii a Švýcarsku, kde zemřel 28. 8. 1959. Jeho tvorba zahrnovala díla opery, symfonie, klasickou hudbu a balet. Jeho díla byla často oceněna prestižními zahraničními cenami, sám skladatel obdržel in memoriam roku 1991 Řád T. G. Masaryka II. třídy.
Rozehnal Ivo - zdroj wikipedie.cz, 24.8. 2018

  historie

  Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se,

  E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012
  První písemnou zmínku o poličském kostele sv. Jakuba Většího obsahuje listina z 25. června 1321. Zde král Jan Lucemburský dává královně Alžbětě (známější pod jménem Eliška Rejčka), vdově po králi Václavu II., patronátní právo k farnímu kostelu v Poličce. Původně zde stál raně gotický kostel, který byl založen krátce po založení města v roce 1265. V polovině 14. století zde byl postaven kostel nový

  Ondřej Gracias (upraveno L.H. podle oficiálních stránek Poličky),následně text upaven Rozehnal Ivo(web farnostpolicka.cz/kostely-a-kaple), 24.8. 2018


  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost
  děkanství Polička
  Náměstí Bohuslava Martinů 1
  572 01 Polička
  Tel: +420 608 719 872, +420 461 725 172
  E-mail: farar@farnostpolicka.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9351
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9351
  Uveřejněno: 2.6.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama