Gotický kostel z pol.17. století, stojící na starší stavbě, r. 1845 vážně poničen požárem a r. 1848 částečně stržen. V l. 1853–65 byl znovu vystavěn podle plánů Ing. Ant.Vacha z Pardubic. Ve věži nejstarší poličský zvon Medián, z r. 1511 a je zde rodná světnička skladatele B. Martinů.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 4.4. 2009
Zajímavostí zdejší kostelní věže je byt věžného, který se nachází nad zvonicovým patrem. Jedná se o pokojík s předsíní, přístupný z ochozu věže. Dnes je upraven v muzeum, neboť se zde narodil 8. 12. 1890 významný hudební skladatel Bohuslav Martinů. Po nástupu komunistů emigroval do USA, kde získal občanství, ale následně žil i ve Francii, Itálii a Švýcarsku, kde zemřel 28. 8. 1959. Jeho tvorba zahrnovala díla opery, symfonie, klasickou hudbu a balet. Jeho díla byla často oceněna prestižními zahraničními cenami, sám skladatel obdržel in memoriam roku 1991 Řád T. G. Masaryka II. třídy.
Rozehnal Ivo - zdroj wikipedie.cz, 24.8. 2018
historie

Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí, a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Další texty historie
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

Místa v okolí

 Polička
 Tylův dům
 radnice
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 Pomezí
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 kostel sv. Markéty
 pomník železnice
 Jimramov
 Christianeum
 radnice
 Síň rodáků
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Karle
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Brtounova chalupa
 radnice
 Bystré
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Erasma
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 rozhledna Terezka
 Toulovcova rozhledna
 Dalečín
 Dalečín
 Zkamenělý zámek
 Svojanov
 Jarošov
 Drátenická skála
 Karlštejn
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička
 Čachnov
 Langrova vila
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 dům U Mouřenína
 kaple sv. Václava
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Mendryka
 Trpínský mlýn
 Betlém
 Hrádek u Kněževsi
 Kapalice
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 Borůvka
 kaple
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
děkanství Polička
Náměstí Bohuslava Martinů 1
572 01 Polička
Tel: +420 608 719 872, +420 461 725 172
farar@farnostpolicka.cz
Základní informace místa
ID místa: 9351
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama