Původně raně gotický kostel, jehož počátky sahají do 13. století, prošel na konci 19. a počátku 20. stol. architektonickými změnami. Kostel, přilehlá stavení i hřbitov od minulého desetiletí prochází postupnou a důkladnou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Petra a Pavla
Pohled na kostel z hlavní cesty v obci.
© Tomáš Hák, 08/2008

Kostel sv. Petra a Pavla, obec Korouhev

Kostel sv. Petra a Pavla je jedním z nejstarších kostelů ve východních Čechách. Nachází se v nenápadné obci, která leží nedaleko Poličky a svým okolím (a nenáročným profilem krajiny) láká zejména k cykloturistice. V okolí je možné pozorovat mnoho původních roubených staveb, zaniklých vodních mlýnů, hamrů a zemědělských usedlostí.
Tomáš Hák, 28.8. 2008
historie

Kostel sv. Petra a Pavla, obec Korouhev

Ve 2. polovině 13. století na hřbitově stála gotická kaple, ke které byla později přistavěna jednoduchá zděná loď s kulatými okny a dřevěným stropem. První větší přestavba, která se konala ve druhé polovině 14. století, se týkala presbytáře, který je od té doby sklenut křížovou klenbou. Ve východní stěně presbytáře je výklenek – sanktuarium, zakrytý původní ručně dělanou mříží z plochých prutů. Stopy barokních úprav nese sakristie i její klenba. První větší oprava byla provedena na počátku 17. století. Do doby vlády císaře Josefa II. byl kostel v zanedbaném stavu. Panovník zrušil klášter minoritů v Pardubicích a řeholníci byli umístěni na prázdných farách. Do téměř prázdného kostela byl ze zrušeného kláštera převezen hlavní oltář, oltář postranní s obrazem sv. Františka, ostatky sv. Benedikta a barokní kazatelna z 18. století. Koncem 19. a počátkem 20. století byl kostel regotizován. Loď byla prodloužena, její zdi zvýšeny asi…  číst dále

Tomáš Hák, 28.8. 2008

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Korouhev

Místa v okolí

 Jimramov
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Tylův dům
 Polička
 radnice
 městské opevnění
 Pomezí
 Skály
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Markéty
 Dalečín
 radnice
 Dalečín
 Bystré
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 kostel sv. Kateřiny
 Čtyři palice
 pomník železnice
 Milovské Perničky
 kostel sv. Erasma
 Drátenická skála
 Svojanov
 Skalský dvůr
 Kadovské železárny
 Kadov
 Karasín
 Zkamenělý zámek
 evangelický kostel
 Karle
 kostel sv. Mikuláše
 Karlštejn
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Aueršperk
 Pyšolec
 Čachnov
 rozhledna Terezka
 kostel Boží lásky
 Medlovský rybník
 skalní útvary
 kostel sv. Matouše
 Lamberg
 rybník Sykovec
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Vavřince
 Crhov
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 6670
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama