Rybník o rozloze 22 ha vznikl v pol. 16. stol. za Viléma z Pernštejna. Dnes slouží převážně k rekreaci. V místě veřejné tábořiště a hotel Medlov z roku 1934, původně rekreační zařízení s táborem.
Hlavní obrázek místa
Pohled z hráze
© Ivo Rozehnal 08/2019
Medlovský rybník s rozlohou asi 22 ha patří k oblíbeným místům rekreace v srdci Žďárských vrchů. Obklopen lesy skýtá klid a možnost nenáročné dovolené. Založen byl již v polovině 16. století Vilémem z Pernštejna. Rekreaci slouží hlavně jeho severní část, kde najdeme veřejné tábořiště se zázemím či skautský tábor. Na druhé části severního břehu, který rozděluje hráz rybníka, stojí od roku 1934 dnešní hotel Medlov. Vznikl na popud lyžařského reprezentanta Leoše Stehlíka, původně jako rekreační středisko s dívčím táborem. Částečně byla budova přestavěna v letech 1968-1973 pro potřeby tehdejší rekreace v duchu pozdní moderny doplněné uměleckými a uměleckořemeslnými prvky. Dnes je hotel památkově chráněn. Kolem rybníka vede naučná stezka "Po stopách posledního vlka", která pokračuje k sousednímu rybníku Sykovec u obce Tři Studně. Místo je hojně vyhledáváno cykloturisty a správně spadá pod obec Fryšava pod Žákovou horou, která leží asi 1 km severně.
Rozehnal Ivo - zdroj - http://www.region-vysocina.cz/newtp/od-rybniku-medlov-na-z-akovu-horu-cx198, 18.8. 2019
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Fryšava pod Žákovou horou

Místa v okolí

 rybník Sykovec
 kostel sv. Matouše
 Kadovské železárny
 Kadov
 Drátenická skála
 Lisovská skála
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 Devět skal
 Čtyři palice
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 kamenný most
 Milovské Perničky
 Skály
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Zkamenělý zámek
 Skalský dvůr
 Karlštejn
 kamenný most
 železniční viadukt
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 socha kavky
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 Síň rodáků
 radnice
 Najdek
 Christianeum
 železniční viadukt
 Dalečín
 Dalečín
 boží muka
 Čachnov
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Domanínek
 vodní nádrž Hamry
 Rosička
 Chlum
 socha zubra
 Centrum Eden
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
Základní informace místa
ID místa: 14315
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama