Rybník o rozloze 22 ha vznikl v pol. 16. stol. za Viléma z Pernštejna. Dnes slouží převážně k rekreaci. V místě veřejné tábořiště a hotel Medlov z roku 1934, původně rekreační zařízení s táborem.
Hlavní obrázek místa
Pohled z hráze
© Ivo Rozehnal 08/2019
Medlovský rybník s rozlohou asi 22 ha patří k oblíbeným místům rekreace v srdci Žďárských vrchů. Obklopen lesy skýtá klid a možnost nenáročné dovolené. Založen byl již v polovině 16. století Vilémem z Pernštejna. Rekreaci slouží hlavně jeho severní část, kde najdeme veřejné tábořiště se zázemím či skautský tábor. Na druhé části severního břehu, který rozděluje hráz rybníka, stojí od roku 1934 dnešní hotel Medlov. Vznikl na popud lyžařského reprezentanta Leoše Stehlíka, původně jako rekreační středisko s dívčím táborem. Částečně byla budova přestavěna v letech 1968-1973 pro potřeby tehdejší rekreace v duchu pozdní moderny doplněné uměleckými a uměleckořemeslnými prvky. Dnes je hotel památkově chráněn. Kolem rybníka vede naučná stezka "Po stopách posledního vlka", která pokračuje k sousednímu rybníku Sykovec u obce Tři Studně. Místo je hojně vyhledáváno cykloturisty a správně spadá pod obec Fryšava pod Žákovou horou, která leží asi 1 km severně.
Rozehnal Ivo - zdroj - http://www.region-vysocina.cz/newtp/od-rybniku-medlov-na-z-akovu-horu-cx198, 18.8. 2019
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Fryšava pod Žákovou horou

Místa v okolí

 rybník Sykovec
 kostel sv. Matouše
 Kadov
 Kadovské železárny
 Drátenická skála
 Lisovská skála
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 Devět skal
 Čtyři palice
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Milovské Perničky
 Skály
 kamenný most
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Zkamenělý zámek
 Skalský dvůr
 Karlštejn
 železniční viadukt
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 socha kavky
 Jimramov
 Jimramov
 Najdek
 Síň rodáků
 radnice
 Christianeum
 železniční viadukt
 boží muka
 Dalečín
 Dalečín
 Čachnov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Domanínek
 vodní nádrž Hamry
 Rosička
 Chlum
 socha zubra
 Centrum Eden
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
Základní informace místa
ID místa: 14315
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama