Před r.1360 na náměstí postavena gotická radnice, kamenná budova s věží. V letech 1739–1744 postavena nová barokní radnice, do které byla zakomponovaná i věž. R.1994 byly v radnici instalovány galerijní expozice Městského muzea a galerie.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí radnice
© Jan P. Štěpánek 05/2013
Město Polička se nachází 17 km západně od Svitav. Leží na silnici I/34 Svitavy – Hlinsko – Havlíčkův Brod. Je dosažitelné buď železnicí, leží na železniční trati č. 261 Svitavy – Ždírec u Skutče, a nebo autobusy. Do poličky vedou autobusové linky z celé řady měst, vč. Prahy. V Poličce můžeme vidět řadu pamětihodností jako středověké opevnění města, kostel sv. Michala, kostel sv. Jakuba a další. Ve věži kostela sv. Jakuba ve světničce pro strážce se v roce 1890 narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů.
Pavel Vítek, 10.5. 2007
popis

Poličská radnice po barokní přestavbě je monumentální dvoupatrová budova palácového typu s mansardovou střechou a věží. Fasády jsou v přízemí členěny pásovou rustikou, přes obě horní patra běží pilastry s kompozitními hlavicemi, na všech čtyřech stranách jsou nízké trojúhelníkové štíty. Nad okny přízemí a druhého patra jsou reliéfní štukové mušle, nad okny prvého patra pak zvlněné nadokenní římsy. Vchod do radnice je na východní straně a nad ním je vysunut malý balkónek. Střed budovy zabírá věž, barokně upravený pozůstatek staré gotické radnice. V severozápadním rohu budovy je zachovaná radniční kaple s původní výzdobou z roku 1751, zasvěcená sv. Františku Xaverskému, která prostupuje prvé a druhé patro Původní barokní cibulovitá báň věže, která byla zničená požárem v roce 1845, byla roku 1916 upravena. Tehdy byl nainstalován i nový hodinový stroj.

Pavel Vítek, 10.5. 2007

historie

Město Polička bylo založeno roku 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. Ještě před rokem 1360 byla v centru města, na náměstí, postavena gotická radnice. Její podoba je známa pouze z vyobrazení města z let 1711 – 1727. Byla to kamenná patrová budova s věží. Ta jediná z původní stavby byla zakomponovaná do stavby nové radnice. Zbytek této stavby byl zbořen na počátku přestavby v roce 1739. Na místě gotické radnice byla v letech 1739 – 1744 postavena nová barokní radnice podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky. Do barokní podoby byla upravena i dříve gotická věž. V roce 1994 byly v rekonstruované radnici instalovány a zpřístupněny stálé galerijní expozice Městského muzea a galerie.

Pavel Vítek, 10.5. 2007

Půdorys místa

půdorys přízemí
© David Junek: Polička: barokní a gotická radnice, Městské muzeum a galerie, Polička 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

Místa v okolí

 městské opevnění
 Polička
 Tylův dům
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Pomezí
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 kostel sv. Markéty
 pomník železnice
 Jimramov
 Jimramov
 radnice
 Christianeum
 Síň rodáků
 Karle
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Brtounova chalupa
 radnice
 Bystré
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Erasma
 Čtyři palice
 rozhledna Terezka
 Milovské Perničky
 Toulovcova rozhledna
 Dalečín
 Dalečín
 Zkamenělý zámek
 Svojanov
 Jarošov
 Karlštejn
 kaplička
 Toulovcovy maštale
 Drátenická skála
 kostel sv. Mikuláše
 Čachnov
 Langrova vila
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kaple sv. Václava
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Mendryka
 Trpínský mlýn
 Betlém
 Hrádek u Kněževsi
 Kapalice
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 Borůvka
 kaple
Kontaktní informace
Město Polička
Palackého náměstí 160
572 01 Polička
Tel: 461 723 800
http://www.policka-mesto.cz
ic@policka.org
Základní informace místa
ID místa: 5149
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama