Zřícenina rozsáhlého hradu ze 13. stol. v raně gotickém slohu. Vlastnil ho Filip mladší z Pernštejna, poté markrabě Jan. Z majetku Lomnických přešel na Jana z Pernštejna. V 2. pol. 15. stol. rozbořen za česko-uherských válek.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 1.3.2014
Rozsáhlý hrad Pyšolec, středisko samostatného panství, byl vystavěn v 13. století v raně gotickém slohu, jak svědčí jeho dochovaná zřícenina. V pramenech se o něm dozvídáme teprve r. 1350, kdy jej Filip mladší z Pernštejna prodal Ješkovi z Kounic; tehdy byl hrad v sutinách. Při prodeji uzavřel Filip s Ješkem smlouvu o postoupení majetku v případě úmrtí jednoho z nich. Ješek zemřel brzy po koupi a Pyšolec se spolu se vsí vrátil k Pernštejnu. Filip vyměnil v r. 1359 zbořený hrad Pyšolec s územím až po říčku Bystřičku za zboží v Dunajovicích s markrabětem Janem. Markrabě v témž roce získal i podíl, který na Pyšolci náležel Ješkovi z Boskovic. Jako zeměpanské zboží byl hrad obnoven. V r. 1437 prodal rakouský vévoda Albrecht svůj díl pyšoleckého zboží Janu z Lomnice, který už od něho získal hrad Zubštejn. V r. 1446 přešlo pyšolecké zboží z majetku Lomnických na Jana z Pernštejna. Tak se stal hrad i okolní vesnice součástí državy Pernštejnů a při ní už zůstal. Hrad byl znovu rozbořen za česko-uherských válek v druhé polovině 15. století, jeho zbytky jsou dodnes na prudkém kopci nad údolní přehradou ve Víru. Opevněný areál má tři části. Za prvním příkopem je rozlehlé předhradí, jež bylo obehnáno mohutnými hradbami, které jsou v některých místech dosud dobře znát. Za hradbou na mírnějším svahu je příkop chráněný vysokým valem, na němž bývala patrně dřevěná ohrada. Val a příkop se na předhradí zatáčely nad první hluboký příkop a tvořily druhou obrannou linii hradu. Za předhradím byl strmý hřeben přerušený dalším příkopem, vylámaným ve skále, a za ním se nacházelo druhé, menší předhradí, chráněné příkopem a náspem. Z tohoto opevněného prostoru vedl přes další příkop most k vlastnímu hradu. Ve stěně příkopu jsou dosud patrné opěrné zdi, na kterých most spočíval. Vjezd tvoří obloukové ostění na…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 3.10. 2003

Půdorys místa

Situační plán, Pyšolec - situační plán zříceniny
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 523, obr. 1001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

7.4.2012 22:01 DK
Na návrší nad místem, kde z červené vybíhá odbočka na hrad, jsou docela patrné pozůstatky umělých úprav terénu. Mohlo by se jednat o obléhací tábor, ovšem žádné informace jsem k tomu nenašel.
17.11.2015 08:07 Jan Večeřa
Jedná se o výrobní areál, kde byla odkryta i unikátní pec na pálení vápna. Dále se tu nachází milíř či velký hliník.
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Vír

Místa v okolí

 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 štola sv. Trojice
 Aueršperk
 vodní dílo Vír I
 kostel sv. Martina
 Karasín
 evangelický kostel
 Horní les
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 Crhov
 Louka
 Centrum Eden
 kostel sv. Václava
 Domanínek
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 Dalečín
 Dalečín
 Hrádek u Kněževsi
 radnice
 Bystré
 Brtounova chalupa
 Rozsíčka
 venkovský dům
 kostel sv. Kunhuty
 Rožná
 boží muka
 Pernštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 Černvír
 krytý trámový most
 Templ
 Skalský dvůr
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Osiky
 Síň rodáků
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 kostel sv. Erasma
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Jimramov
 Burianova rozhledna
 Bukov
 Kunštát
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Mitrov
 Blažkov
 Moravecké Pavlovice
 Šiklův mlýn
 Babylon u Kozárova
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Mitrov
 Strážek
 Skály
 Lhotka u Mirošova
 Rychvald
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 Drnovice
 Drnovice
 Lysice
 Moravec
 Porčův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 256
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama