Jednolodní kostel byl vystavěn v gotickém stylu v pol. 14. stol. Přestavěn na přelomu 16. a 17. stol a naposledy opravován v r. 2000. Na hřbitově u kostela osmiboká kostnice s vysokou kuželovitou střechou.
Hlavní obrázek místa
Kostelní věž a hřbitovní kostnice
© Pavel Vítek 09/2009
Obec Borová se nachází 10 km severozápadně od Poličky při silnici I/34 Hlinsko – Polička – Svitavy a při místní komunikaci vedoucí do Oldříše a Kamence u Poličky. Kostel sv. Markéty nalezneme po pravé straně nad touto komunikací na východním konci obce.
Pavel Vítek, 7.10. 2009
popis

Kostel sv. Markéty je jednolodní stavba. Chrámová loď je dlouhá 26,5 m a široká 7 m. Presbytář zvenčí pravoúhlý, uvnitř půlkruhově zakončený. Na jeho severní straně je umístěna zděná kostelní věž s dřevěným podsebitím na krakorcích. Novými šindeli střecha pokryta při opravě kostela v roce 2000. Rokokové zařízení kostela pochází z 2. pol. 18. století. V kostelní věži a v sanktusníku bylo původně umístěno celkem 5 zvonů. Dva zvony byly zrekvírovány k válečným účelům v roce 1917. Hřbitovní kostnice je osmiboká, vystavěná na zděné podezdívce, s vysokou kuželovitou střechou. Na její omítce zbytky rustiky s nápisem pocházejícím z počátku 17. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 7.10. 2009

historie

Původní gotický kostel byl vystavěn v první pol. 14. století. Roku 1350 se již připomíná jako kostel farní. Z této doby gotického kostela se zachovalo zdivo ve zdech presbytáře. K přestavbě kostelní lodě došlo na přelomu 16. a 17. století. V 18. stol. přistavěna kruchta a renovováno schodiště na věž. Poslední opravy kostela se uskutečnily roku 2000. Současně s výstavbou kostela byla na hřbitově obklopující kostel vystavěna kostnice.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 7.10. 2009

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Borová

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Polička
 Tylův dům
 evangelický kostel
 radnice
 pomník železnice
 rozhledna Terezka
 městské opevnění
 rondokubistické domy
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 Zkamenělý zámek
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Čachnov
 Karlštejn
 Pomezí
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcova rozhledna
 Killerova kaplička
 Toulovcovy maštale
 Skály
 Demelova kaple
 Jarošov
 Drátenická skála
 Jimramov
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Christianeum
 radnice
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Devět skal
 Lisovská skála
 Betlém
 Kadovské železárny
 Kadov
 Kapalice
 kostel sv. Prokopa
 Pivnická rokle
 Nové Hrady
 křížová cesta
 barokní špýchar
 Nový hrad
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Karle
 Borůvka
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 kostel sv. Matouše
 kaplička
 Medlovský rybník
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Brtounova chalupa
 rybník Sykovec
 radnice
 Bystré
 hradiště Hrutov
 Lidový dům
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Borová
Borová 9
569 82 Borová u Poličky
Tel: 461 743 109
Základní informace místa
ID místa: 8406
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama