Již patrně v 15. stol. zde stávala gotická zvonice, ke které byla později přistavěna kaple. V r. 1755 zakoupen zvon sv. Donáta. V r. 1771 byla dokončena rozšiřující barokní přestavba. V r. 1996 byly pod omítkou v presbytáři a na vítězném oblouku objeveny rokokové fresky.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Pivonice jsou malá západomoravská ves asi se 70 obyvateli, nyní místní část města Bystřice nad Pernštejnem, od něhož leží asi 4 km východním směrem. Ves tvořila podhradí hradu Zubštejna, k jehož zřícenině, vzdálené asi 0,5 km, vedou tři turistické značky (červená, žlutá a modrá). Červená od Zubštejna pokračuje ke zřícenině hradu Pyšolec (3,5 km). Modrá naopak vede ze vsi ke zřícenině hradu Aueršperk (3 km). Hlavní dominantou samotné vsi je kaple sv. Anny nacházející se na návsi. Od r. 1958 je zapsána v seznamu kulturních památek ČR. U kaple stojí kříž z roku 1871.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: památkový katalog a další, 25.8. 2019
popis

Volně stojící kaple je spíše obdélného půdorysu s trojbokým závěrem kněžiště. Boční fasáda je členěna nízkou podezdívkou a je prolomena pravoúhlým vchodem, jednou okenní osou a další okenní osou slepou. Kolem oken se nachází profilovaná šambrána. Kněžiště je členěno na nárožích pilastry a římsovou hlavicí. Průčelí i nároží je zaobleno. Nad pravoúhlým vchodem je jedna okenní osa s oknem segmentově zaklenutým. V hladkém štítě je malé okno obdélného tvaru. Podstřešní profilovaná římsa nese sedlovou střechu, nad závěrem je střecha valbová. Na hřebeni se nachází oktogonální zvonice (sanktusník) s otevřenou lucernou, zastřešenou polygonální cibulí přecházející v jehlan a završenou makovicí a dvouramenným křížem. Ve věžičce je zvon sv. Donát z r. 1755. Kněžiště je zaklenuto valeně, zatímco téměř čtvercová loď má plochý strop. Oltář je raně barokní s menzou.

Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, 25.8. 2019

historie

Již patrně v 15. století zde vznikla gotická zvonice, k níž byla asi po třicetileté válce přistavěna kaple. Jako stavební materiál měl sloužit kámen z hradu Zubštejna. V roce 1755 poslal bystřický farář a děkan František Dinter žádost arcibiskupské konzistoři o rozšíření pivonické kaple. V roce 1755 byl také zakoupen zvon sv. Donáta ulitý zvonařským mistrem Baltazarem Frolingerem z Brna. Při následné přestavbě dokončené v roce 1771 stavba získala barokní podobu. V roce 1832 již byla stavba ve špatném stavu a hrozilo její zřícení. Z toho důvodu bystřický farář zakázal konání bohoslužeb a byla zahájena rekonstrukce. Plány k nové, původně velkolepé, přestavbě vytvořil zednický mistr Koháček z Bystřice. Pro nedostatek financí však byla úprava značně zredukována. V letech 1995-2001 probíhala rekonstrukce interiéru, při níž byly v roce 1996 objeveny pod omítkou v presbytáři a na vítězném oblouku…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: Informační cedule, památkový katalog a další, 25.8. 2019

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Pivonice

Místa v okolí

 Zubštejn
 Aueršperk
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Karasín
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 Centrum Eden
 Domanínek
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
 Louka
 Crhov
 Dalečín
 Dalečín
 Pernštejn
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Pernštejn
 Černvír
 Templ
 krytý trámový most
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Hrádek u Kněževsi
 Skalský dvůr
 radnice
 Rozsíčka
 Brtounova chalupa
 Bystré
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Horní Rozsíčka
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Mitrov
 Osiky
 kostel sv. Jiří
 Blažkov
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Matouše
 Síň rodáků
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Mitrov
 Strážek
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Jimramov
 kostel sv. Kateřiny
 Lhotka u Mirošova
 Burianova rozhledna
 Kunštát
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Erasma
 Košíkov
 židovský hřbitov
 Víckov
 židovská škola
 synagoga
 mariánský sloup
 Lomnice
 Bobrová
 radnice
 Skály
 Rychvald
 Moravec
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 14325
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 25.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama