Brána je součástí hradebního systému nového města, dal ji postavit mlynář Koubek na své náklady v r. 1574. Branka současně sloužila i k bydlení. Po r. 1989 opravována jeskyňáři jako klubovna. Z opevnění města se kromě brány zachovaly jen zbytky hradeb.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Poslední, sedmé zastavení je na místě Koubkovy brány. Stavba je součástí hradebního systému nového města. Zajímavé na ní je, že ji dal postavit mlynář Koubek na své náklady v roce 1574, aby mohl vozit mouku co nejkratší cestou do města. Branka současně sloužila i k bydlení. Jedná se o jednopatrovou hranolovou stavbu s průjezdem a dřevěnou pavlačí v patře. V roce 1989 započali jeskyňáři s její rekonstrukcí a dnes ji využívají jako klubovnu. Vnitřní opevnění starého města mělo původně dvě hlavní brány Horní (Chebskou) a Dolní (Pražskou nebo také Plzeňskou). Obě byly zbořeny počátkem 19. stol. Zachovaly se jen zbytky hradeb a Koubkova brána na konci vnější hradby nového města. Nyní se budete vracet zpět, přejdete po starém kamenném mostě přes řeku Mži, projdete pod Mostní věží a vrátíte se na výchozí místo naučné stezky. Plánek a seznam zajímavostí a zastavení naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“ najdete u hesla Mostní věž (Stříbro).
22.3. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí brány
© Zdeněk Fišera: Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Prokopská štola
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Žďár
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Pňovany
 Cebiv
 Trpísty
 Šontál
 Hrádek
 Černošín
 Rochlov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Nedražice
 Očín
 Ošelín
 Gutštejn
 Daňkov
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Bezemín
 Volfštejn
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Diviše
 Šipín
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Luhov
 Luhov
 Prostiboř
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Líšťany
 kostel sv. Josefa
 Milkov
 Kořen
 Kořen
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Základní informace místa
ID místa: 479
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama