Vodní dílo Vír I bylo vybudováno v letech 1947-1957. Slouží jako zdroj pitné vody pro velkou část Českomoravské vrchoviny a Brno. Rozloha vodní plochy činí 223,6 ha a objem 56 193 000 m3 vody.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2021
Vodní dílo Vír I najdeme na řece Svratce u stejnojmenné obce. Asi 2,5 km od hráze po toku za obcí stojí menší přehrada Vír II, která slouží k vyrovnávání toku. Samotná hlavní nádrž byla postavena v letech 1947-1957. Hlavními účely stavby bylo zamezit častým povodňovým stavům toku Svratky a především hromadění vody pro vodárenské odběry – pro Skupinové vodovody Bystřice nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou a pro Brněnský oblastní vodovod. Dalším faktorem byla výroba elektrické energie - dnes dvě Francisovy turbíny o výkonu 2 x 6 MW. Hráz přehrady je typu betonová gravitační. Koruna hráze je ve výši 470,94 m n. m., šířka činí 9 m, délka 390 m a výška nade dnem 66,2 m. Celkový objem nádrže činí 56 193 000 m3, zatopená plocha má úctyhodných 223,6 ha. Stavba přehrady pochopitelně zasáhla i do lidských životů. Bylo přesídleno 143 obyvatel obce Chudobín a 105 obyvatel z Korouhvic. Vzhledem k významu vodního díla je přísně zakázáno provozování vodních sportů a rybolov.
Rozehnal Ivo - zdroj web prehradavir.cz, pmo.cz, 8.8. 2021
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Vír

Místa v okolí

 Karasín
 Horní les
 Pyšolec
 Aueršperk
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Zubštejn
 Dalečín
 Dalečín
 štola sv. Trojice
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Domanínek
 socha zubra
 radnice
 Brtounova chalupa
 Centrum Eden
 Bystré
 kostel sv. Václava
 Lamberg
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Skalský dvůr
 Hrádek u Kněževsi
 Síň rodáků
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 Crhov
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Jimramov
 Svojanov
 Louka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Rožná
 kostel sv. Erasma
 Rozsíčka
 Templ
 Skály
 venkovský dům
 kostel sv. Václava
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Kunhuty
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 Pernštejn
 Pernštejn
 Dolní Rožínka
 Černvír
 krytý trámový most
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Šiklův mlýn
 Blažkov
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
 Mitrov
 panský dvůr
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Strážek
 Lhotka u Mirošova
 Kunštát
 Bobrová
 Babylon u Kozárova
 Moravec
 Rychvald
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Povodí Moravy, s.p.
Dřevařská 11
Brno
602 00
Pobočka - závod Dyje
Náměšti nad Oslavou
Husova 760
675 71
Tel: 541 637 602
http://www.pmo.cz
sekretariatzd@pmo.cz
Základní informace místa
ID místa: 15859
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama