Zámek Lamberg postavil koncem 17.st. hrabě Jan Maxmilián Lamberg jako své letní sídlo. Od r.1733 sloužil hospodářským účelům. V druhé pol.20.st. náležel JZD. V současnosti je v soukromém vlastnictví. Celkově ve značně dezolátním stavu.
Hlavní obrázek místa
Zámek Lamberg
Hlavní vchod do zámku a dvora
© Pavel Vítek 06/2007
Zámek Lamberg leží 1 km severozápadně od Olešnice, 11 km severozápadně od Kunštátu a 22 km jihovýchodně od Poličky. Okolo zámku vede silnice II/362 Polička Olešnice – Kunštát. Zámek stojí v areálu dvora. Je velice zchátralý a veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 12.6. 2007
popis

Zámek Lamberg stojí v areálu dvora, který tvoří téměř ideální šestiúhelník. Dvůr dokola obíhají hospodářské budovy a zámek tvoří jeho jihovýchodní stranu. Vlastní zámek je patrová barokní budova se vstupním portálem. Architektonická hodnota zámku je zanedbatelná, znehodnotily ji úpravy prováděné zejména v druhé polovině 20.století. Interiéry zámku jsou prakticky zničeny. Současný stav se nedá označit jinak, než havarijní. Jak říká informační tabule u zámečku, nad vstupním portálem je umístěn erb zakladatele. Ve skutečnosti i tento erb už asi odnes čas.

Pavel Vítek, 12.6. 2007

historie

Zámek Lamberg, někdy se používá i název Lamberk, postavil koncem 17. století hrabě Jan Maxmilián Lamberg, majitel kunštátského panství, jako své letní sídlo. Od roku 1733 začal sloužit hospodářským účelům, byl upraven pro potřeby lesního úřadu kunštátského panství Ve druhé polovině 20. století náležel JZD a tehdy značně zchátral. Dnes je objekt v soukromém vlastniczví, ale jeho chátrání pokračuje.

Pavel Vítek, 12.6. 2007

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Olešnice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 Crhov
 evangelický kostel
 Hrádek u Kněževsi
 Louka
 Rozsíčka
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Mikuláše
 Pyšolec
 Svojanov
 kostel sv. Kateřiny
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Bystré
 radnice
 Aueršperk
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Erasma
 Karasín
 Bělá nad Svitavou
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 kostel sv. Václava
 archeopark Isarno
 kostel sv. Barbory
 Hradisko
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 Rumberk
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 socha zubra
 Domanínek
 Centrum Eden
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Pernštejn
 rychta se žudrem
 Černvír
 Rychvald
 Roubanina
 Sebranice
 krytý trámový most
 Babylon u Kozárova
 Drnovice
 Pernštejn
 Voděrady
 Drnovice
 Christianeum
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Jimramov
 Svitávka
 hrobka rodu Belcredi
 Rožná
 Lysice
 Jimramov
 kostel sv. Kateřiny
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Malý Chlum
 Dolní Rožínka
 Bukov
 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Mitrov
Kontaktní informace
Zámek Lamberk
U Lamberka 200
679 74 Olešnice
Základní informace místa
ID místa: 5341
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama