V r. 1353 je zmiňován Jindřich z Drnovic. Zřejmě již v té době zde existovala i tvrz, která je prvně zmíněna r. 1391. Do kdy byla tvrz panským sídlem, není známo. V r. 1820 již byla vedena jako sýpka. V r. 1887 byla přestavěna a sloužila jako byty. Od r. 1945 slouží obecní správě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2015
Obec Drnovice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Blansko asi 10 km jihovýchodně od Boskovic. V centru (původně západním okraji) Drnovic se nachází nejstarší památka, kterou je bývalá tvrz z konce 14. století, dnes budova obecního úřadu. Nedaleko stojí budovy velkostatku, v dřívějších mapách uváděné jako zámek. Další významnou památkou je filiální kostel Nejsvětější Trojice z první poloviny 16. století.
Luděk Vláčil, 26.12. 2015
historie

První písemná zpráva o Drnovicích pochází z roku 1131, kdy je ves uváděna v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. V roce 1353 je zmiňován držitel vsi Jindřich z Drnovic. Zřejmě již v té době zde existovala i tvrz, ale první písemná zmínka o ní pochází až z roku 1391. Rod pánů z Drnovic, píšící se po vsi a tvrzi, zůstal spjat s dějinami vsi až do poloviny 16. století, i když již od poloviny 15. století se jejich hlavním sídlem stává Rájec. Významným členem rodu byl Ctibor Drnovský z Drnovic (?-1543), který se zmiňuje poprvé v roce 1508. Byl tvůrcem právnického spisu Kniha drnovská a v roce 1535 byl členem komise na sněmu ve Znojmě, jenž připravoval nové zemské zřízení pro Markrabství moravské. Ctibor z Drnovic také nechal v roce 1526 přestavět původní drnovickou kapli na kostel. Podle podobnosti erbů pánů z Drnovic lze usuzovat, že náleželi k rodu pánů z Kunštátu. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, http://www.drnovice.cz/historie.php, 24.12. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Drnovice

Místa v okolí

 Drnovice
 Lysice
 Voděrady
 Rychvald
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 rychta se žudrem
 Porčův mlýn
 Sebranice
 Kunštát
 Velký Chlum
 kostel sv. Stanislava
 Hradisko
 Burianova rozhledna
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Svitávka
 kostel sv. Vavřince
 Rovná
 boží muka
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 kostel sv. Stanislava
 Letovice
 Osiky
 Rájec nad Svitavou
 Boskovice
 synagoga maior
 Boskovice – Bašta
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice
 Puklův mlýn
 jízdárna
 Boskovice - Rezidence
 radnice
 Podolí
 Muzeum Boskovicka
 Dvorce
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 panský pivovar
 boží muka
 archeopark Isarno
 boží muka
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 boží muka
 Trmačov
 Újezd u Černé Hory
 Louka
 Sudický dvůr
 Rozsíčka
 boží muka
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Sudice II.
 Milonice
 Milonice
 židovský hřbitov
 Lomnice
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Crhov
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Petrovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Blansko
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Marka
 evangelický kostel
 Černvír
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 krytý trámový most
 Lamberg
 Podvrší
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Klucanina
 Šebetov
 štola sv. Trojice
 Šebetov
 kašna
 mariánský sloup
 dům Peklo
 městské opevnění
 dům U Jana
 kostel sv. Václava
 radnice
 Sloup
 Sloup
 Borotín
 Müllerův dům
 boží muka
 Hřebenáč
 Kůlna
 vyhlídka Babylon
 Křivoš
 Předklášteří
 Štěničkův mlýn
 větrný mlýn
 Olomučany
 Lečenec
 boží muka
 Hrádek u Kněževsi
 Trpínský mlýn
 Čepička
 kostel sv. Václava
 Koňský spád
 Blansek
 Kateřinská jeskyně
 Pyšolec
 Punkevní jeskyně
 Velké Opatovice
 Rytířská jeskyně
 propast Macocha
 Čertův most
 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Loučky
 evangelický kostel
 Cetkovice
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Rudice
 boží muka
 boží muka
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Horní les
 Rudice
 Rudické propadání
 Hugova huť
Základní informace místa
ID místa: 12624
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama