Klasicistní školu nechal v r. 1801 vystavět hrabě Antonín Belcredi. Svému účelu sloužila až do r. 1986. V letech 1992-1994 proběhla rekonstrukce a v r. 1998 byla v budově otevřena Síň rodáků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys ležící na stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. V Jimramově se nachází mnoho památek a historické jádro je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. K výrazným stavbám centra patří také stará katolická škola u sv. Jana, dnes zvaná Síň rodáků, stojící osamoceně na náměstí Jana Karafiáta. V budově je několik stálých expozic jako Život a dílo Jana Karafiáta. Tuto expozici zdobí originální Karafiátův nábytek a rozměrné dioráma z roku 1939 na téma Karafiátovy knihy Broučci, jehož autorem je Jiří Trnka. Další stálou expozicí je Život na Vysočině s dřevěným betlémem.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 19.7. 2020
popis

Volně stojící klasicistní budova školy je jednopatrovou stavbou obdélného půdorysu se zaobleným nárožím krytá mansardovou střechou. Ze severního průčelí vystupuje střední rizalit. Nad hlavním jižním průčelím se nachází tympanon s nápisem A H B 1801. Před budovou stojí socha sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 18. století, kterou nechala zhotovit Marie Anna z Niebrů.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 4.1. 2021

historie

Klasicistní školu nechal v roce 1801 vystavět hrabě Antonín Belcredi, což dokládá nápis s datací v tympanonu. Snad v době výstavby byla před školu přemístěna i barokní socha sv. Jana Nepomuckého, jež původně stávala u zámku. Katolická škola u sv. Jana, později nazývaná též Horní škola, sloužila k výuce žáků 1.-4. třídy až do roku 1986. V letech 1992-1994 proběhla rekonstrukce a v roce 1998 byla v budově otevřena Síň rodáků. Síň byla rekonstruována podle návrhu Jana Doležala. V roce 2002 byla zřízena expozice věnovaná Janu Karafiátovi.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 4.1. 2021

Vysočina, Jimramov

Místa v okolí

 radnice
 Christianeum
 evangelický kostel
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Brtounova chalupa
 Skalský dvůr
 evangelický kostel
 Tylův dům
 rondokubistické domy
 radnice
 radnice
 Polička
 městské opevnění
 Bystré
 Karasín
 Pomezí
 Drátenická skála
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Markéty
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 Domanínek
 Aueršperk
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Medlovský rybník
 Pyšolec
 socha zubra
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Erasma
 Svojanov
 Centrum Eden
 kostel sv. Kateřiny
 Zkamenělý zámek
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 kašna Píseň hor
 rybník Sykovec
 Lisovská skála
 Trpínský mlýn
 Demelova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Karlštejn
 Devět skal
 štola sv. Trojice
 Killerova kaplička
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Kozlov - horní sídlo
 Čachnov
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - dolní sídlo
 Karle
 Crhov
 Louka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 15012
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama