Síň rodáků

škola u sv. Jana, Horní škola
Klasicistní školu nechal v r. 1801 vystavět hrabě Antonín Belcredi. Svému účelu sloužila až do r. 1986. V letech 1992-1994 proběhla rekonstrukce a v r. 1998 byla v budově otevřena Síň rodáků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020

Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys ležící na stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. V Jimramově se nachází mnoho památek a historické jádro je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. K výrazným stavbám centra patří také stará katolická škola u sv. Jana, dnes zvaná Síň rodáků, stojící osamoceně na náměstí Jana Karafiáta. V budově je několik stálých expozic jako Život a dílo Jana Karafiáta. Tuto expozici zdobí originální Karafiátův nábytek a rozměrné dioráma z roku 1939 na téma Karafiátovy knihy Broučci, jehož autorem je Jiří Trnka. Další stálou expozicí je Život na Vysočině s dřevěným betlémem.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 19.7. 2020

  historie

  Klasicistní školu nechal v roce 1801 vystavět hrabě Antonín Belcredi, což dokládá nápis s datací v tympanonu. Snad v době výstavby byla před školu přemístěna i barokní socha sv. Jana Nepomuckého, jež původně stávala u zámku. Katolická škola u sv. Jana, později nazývaná též Horní škola, sloužila k výuce žáků 1.-4. třídy až do roku 1986. V letech 1992-1994 proběhla rekonstrukce a v roce 1998 byla v budově

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 4.1. 2021

  popis

  Volně stojící klasicistní budova školy je jednopatrovou stavbou obdélného půdorysu se zaobleným nárožím krytá mansardovou střechou. Ze severního průčelí vystupuje střední rizalit. Nad hlavním jižním průčelím se nachází tympanon s nápisem A H B 1801. Před budovou stojí socha sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 18. století, kterou nechala zhotovit Marie Anna z Niebrů.
  Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 4.1. 2021


  Vložit do oblíbených
  Vysočina, Jimramov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15012
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15012
  Uveřejněno: 13.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama