První radnice vystavěna v roce 1560. V letech 1716–19 vystavěna nová radnice v barokním stylu s vysokou sedlovou střechou a s cibulovitou věží. V l.1974–75 provedeny úpravy interiéru a zřízena obřadní síň. V budově sídlí Městský úřad.
Hlavní obrázek místa
Pohled na radnici od jihozápadu
© Pavel Vítek 09/2009
Město Bystré leží 11 km jihovýchodně od Poličky a 16 km jihozápadně od Svitav. Radnici najdeme v centru města, cca 100 m východně od nepřehlédnutelného chrámu.
Město Bystré a okolí si vybral režisér Vojtěch Jasný v roce 1968 pro natáčení filmu Všichni dobří rodáci.
Pavel Vítek, 29.9. 2009

  historie

  V roce 1560 byla v Bystré vystavěna první radnice, tehdy z části zděná a z části dřevěná, jejíž součásti byla i šatlava. V letech 1716–1719 byla vystavěna nová radnice v barokním stylu. Nová budova již byla vystavěna celá zděná, krytá vysokou sedlovou střechou a s cibulovitou věží, v níž již tehdy byl umístěn hodinový stroj. I v nové radnici byla umístěna městská šatlava. Radnice prošla opravou v

  Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech A-J, Academia Praha 1980, 29.9. 2009

  popis

  Radnice v Bystré je jednoduchá jednopatrová volně stojící budova. Fasády jsou členěny toskánskými pilastry. Hlavní portál je kamenný, pravoúhlý, se segmentovým nástavcem. Místnosti jsou částečně sklenuty křížovými hřebínkovými klenbami a částečně jsou plochostropé. V budově je sídlo městského úřadu. Je zde zřízena obřadní síň, kde se konají i jiné důležité události města.
  Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech A-J, Academia Praha 1980, 29.9. 2009

  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Bystré

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Městský úřad Bystré
  nám. Na podkově 2
  569 92 Bystré
  Tel: 461 741 241
  http://www.bystre.cz
  bystre@bystre.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 8358
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 29.9.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama