Zámek nechal postavit v druhé polovině 18. století Jan Erazim Cukr z Tamfeldu. Místo bylo také nazýváno Zahrádka Mladotova podle majitele po roce 1841. Zámek často střídal majitele, po dlouhém zanedbání byla budova v havarijním stavu a v květnu 2007 byla zbořena.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004

Zahrádka – zámek

Zámek v Zahrádce dal postavit v druhé polovině 18. století Jan Erazim Cukr z Tamfeldu; rok stavby ani původní podoba objektu však nejsou známy. V r. 1781 zdědila Zahrádku jeho vdova Markéta, rozená Malovcová. V r. 1787 patřil statek Janu Františku Linkerovi, potom se majitelé často střídali. R. 1841 koupil Zahrádku Vojtěch Mladota ze Solopisk, po němž se místo dlouho nazývalo Zahrádka Mladotova. Po roce 1948 zámek patřil státnímu statku, v jehož "péči" značně zchátral. Roku 1990 byla potomkům původních majitelů vydána budova v havarijním stavu. V květnu roku 2007 byl zámek zbořen. stojí uprostřed rozlehlého dvora. Je to patrová budova, jejíž mansardová střecha kryje dvě křídla, patrně nestejného původu; starší je asi severní, v přízemí klenuté, s půdorysem protáhlého obdélníku; na ně navazuje křídlo jižní, zřejmě o něco mladší, rovněž obdélníkového půdorysu. Kromě společné střechy dostal později celý objekt jednotnou barokní fasádu. Jižní průčelí má v obou podlažích čtyři okenní osy, okna v patře mají střídavě segmentové a úhlové frontony; na vrcholu střechy stojí dřevěná jehlancovitá vížka.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy (doplněno redakcí), 29.4. 2009
historie

Ves Zahrádka s tvrzí se poprvé připomíná v r. 1356, kdy tu seděli bratři Vojslav a Diviš ze Zahrádky. Další zpráva je až z r. 1497, kdy Barbora z Jetřichovic prodala statek s tvrzí Janovi z Orlova a Janu Hruškovi ze Strkova; později patřila Zahrádka pouze Janovi z Orlova, který polovinu postoupil své manželce Markétě z Pelhřimova. Po její smrti získali v r. 1512 polovinu zahrádeckého zboží jako odúmrtí bratři Karlíkové z Nežetic, druhý díl patřil Kateřině z Pelhřimova, manželce Petra Halaše z Radimovic, který asi po r. 1524 získal celý statek. V r. 1538 prodal Václav Halaš z Radimovic Zahrádku Adamovi Zahrádeckému ze Zahrádky. Po něm držel Zahrádku Jiljí, jenž se od r. 1552 psal Zahrádecký z Vlčí Hory; v jeho rodu zůstal statek do r. 1609, pak se majitelé často střídali. V druhé polovině 18. století jej získal Jan Erazim Cukr z Tamfeldu, který si zde vystavěl zámek. Podle místní tradice…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 29.4. 2009

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Petrovice
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 fara
 Kovářov
 Lašovice
 Onen Svět
 Husova kazatelna
 Obděnice
 Skalní brána
 Kotýřina
 Plešiště
 kostel sv. Mikuláše
 Pořešice
 kaple sv. Anny
 Voltýřov
 Zhoř
 kaplička
 špitál
 Jenišovice
 vodní nádrž Kamýk
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 Poušť sv. Marka
 Žďákovský most
 Skrýšov u Sedlčan
 vodní nádrž Orlík
 Orlík nad Vltavou
 Vrškamýk
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Ústupenice
 socha sv. Prokopa
 Zduchovice
 Třebnice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Obrovy hroby
 Doubravice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 návesní kaple
 radnice
 Obětní kámen
 Dolní Líšnice
 židovský hřbitov
 špýchar
 Nedrahovice
 Zvěřinec
 Vlksice
 Zrůbek
 Chlístovské menhiry
 Nadějkov
 Smolotely
 kostel sv. Martina
 Příčovy
 Bukovany
 nová radnice
 Příčovy
 Hřiměždice
 stará radnice
 boží muka
 Zvíkov
 Lidkovice
 Kujalův lom
 kostel sv. Vavřince
 Bolechovice
 Červený Hrádek
 Kňovice
 Hrádek u Lovčic
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Lovčice
 Varvažov
 Skalice
 Varvažov
 kostel sv. Václava
 Štětkovice
Základní informace místa
ID místa: 7090
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama