Zámek nechal postavit v druhé polovině 18. století Jan Erazim Cukr z Tamfeldu. Místo bylo také nazýváno Zahrádka Mladotova podle majitele po roce 1841. Zámek často střídal majitele, po dlouhém zanedbání byla budova v havarijním stavu a v květnu 2007 byla zbořena.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004

Zahrádka – zámek

Zámek v Zahrádce dal postavit v druhé polovině 18. století Jan Erazim Cukr z Tamfeldu; rok stavby ani původní podoba objektu však nejsou známy. V r. 1781 zdědila Zahrádku jeho vdova Markéta, rozená Malovcová. V r. 1787 patřil statek Janu Františku Linkerovi, potom se majitelé často střídali. R. 1841 koupil Zahrádku Vojtěch Mladota ze Solopisk, po němž se místo dlouho nazývalo Zahrádka Mladotova. Po roce 1948 zámek patřil státnímu statku, v jehož "péči" značně zchátral. Roku 1990 byla potomkům původních majitelů vydána budova v havarijním stavu. V květnu roku 2007 byl zámek zbořen. stojí uprostřed rozlehlého dvora. Je to patrová budova, jejíž mansardová střecha kryje dvě křídla, patrně nestejného původu; starší je asi severní, v přízemí klenuté, s půdorysem protáhlého obdélníku; na ně navazuje křídlo jižní, zřejmě o něco mladší, rovněž obdélníkového půdorysu. Kromě společné střechy dostal později celý objekt jednotnou barokní fasádu. Jižní průčelí má v obou podlažích čtyři okenní osy, okna v patře mají střídavě segmentové a úhlové frontony; na vrcholu střechy stojí dřevěná jehlancovitá vížka.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy (doplněno redakcí), 29.4. 2009
historie

Ves Zahrádka s tvrzí se poprvé připomíná v r. 1356, kdy tu seděli bratři Vojslav a Diviš ze Zahrádky. Další zpráva je až z r. 1497, kdy Barbora z Jetřichovic prodala statek s tvrzí Janovi z Orlova a Janu Hruškovi ze Strkova; později patřila Zahrádka pouze Janovi z Orlova, který polovinu postoupil své manželce Markétě z Pelhřimova. Po její smrti získali v r. 1512 polovinu zahrádeckého zboží jako odúmrtí bratři Karlíkové z Nežetic, druhý díl patřil Kateřině z Pelhřimova, manželce Petra Halaše z Radimovic, který asi po r. 1524 získal celý statek. V r. 1538 prodal Václav Halaš z Radimovic Zahrádku Adamovi Zahrádeckému ze Zahrádky. Po něm držel Zahrádku Jiljí, jenž se od r. 1552 psal Zahrádecký z Vlčí Hory; v jeho rodu zůstal statek do r. 1609, pak se majitelé často střídali. V druhé polovině 18. století jej získal Jan Erazim Cukr z Tamfeldu, který si zde vystavěl zámek. Podle místní tradice…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 29.4. 2009

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© P. Veselý, J. Veselý (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Petrovice
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 fara
 Kovářov
 Lašovice
 Onen Svět
 Husova kazatelna
 Obděnice
 Skalní brána
 Kotýřina
 Plešiště
 kostel sv. Mikuláše
 Pořešice
 kaple sv. Anny
 Voltýřov
 Zhoř
 kaplička
 špitál
 Jenišovice
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 Poušť sv. Marka
 Žďákovský most
 Skrýšov u Sedlčan
 Orlík nad Vltavou
 Vrškamýk
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Ústupenice
 socha sv. Prokopa
 Zduchovice
 Třebnice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Obrovy hroby
 Doubravice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 návesní kaple
 radnice
 Obětní kámen
 židovský hřbitov
 špýchar
 Nedrahovice
 Zvěřinec
 Vlksice
 Zrůbek
 Chlístovské menhiry
 Nadějkov
 Smolotely
 kostel sv. Martina
 Příčovy
 Bukovany
 nová radnice
 Příčovy
 stará radnice
 boží muka
 Zvíkov
 Lidkovice
 Hříměždice
 Bolechovice
 Červený Hrádek
 Kňovice
 Hrádek u Lovčic
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Lovčice
 Varvažov
 Skalice
 Varvažov
 kostel sv. Václava
 Štětkovice
Základní informace místa
ID místa: 7090
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama