Zámek nechal postavit v druhé polovině 18. století Jan Erazim Cukr z Tamfeldu. Místo bylo také nazýváno Zahrádka Mladotova podle majitele po roce 1841. Zámek často střídal majitele, po dlouhém zanedbání byla budova v havarijním stavu a v květnu 2007 byla zbořena.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004

Zahrádka – zámek

Zámek v Zahrádce dal postavit v druhé polovině 18. století Jan Erazim Cukr z Tamfeldu; rok stavby ani původní podoba objektu však nejsou známy. V r. 1781 zdědila Zahrádku jeho vdova Markéta, rozená Malovcová. V r. 1787 patřil statek Janu Františku Linkerovi, potom se majitelé často střídali. R. 1841 koupil Zahrádku Vojtěch Mladota ze Solopisk, po němž se místo dlouho nazývalo Zahrádka Mladotova. Po roce 1948 zámek patřil státnímu statku, v jehož "péči" značně zchátral. Roku 1990 byla potomkům původních majitelů vydána budova v havarijním stavu. V květnu roku 2007 byl zámek zbořen. stojí uprostřed rozlehlého dvora. Je to patrová budova, jejíž mansardová střecha kryje dvě křídla, patrně nestejného původu; starší je asi severní, v přízemí klenuté, s půdorysem protáhlého obdélníku; na ně navazuje křídlo jižní, zřejmě o něco mladší, rovněž obdélníkového půdorysu. Kromě společné střechy dostal později celý objekt jednotnou barokní fasádu. Jižní průčelí má v obou podlažích čtyři okenní osy, okna v patře mají střídavě segmentové a úhlové frontony; na vrcholu střechy stojí dřevěná jehlancovitá vížka.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy (doplněno redakcí), 29.4. 2009
historie

Ves Zahrádka s tvrzí se poprvé připomíná v r. 1356, kdy tu seděli bratři Vojslav a Diviš ze Zahrádky. Další zpráva je až z r. 1497, kdy Barbora z Jetřichovic prodala statek s tvrzí Janovi z Orlova a Janu Hruškovi ze Strkova; později patřila Zahrádka pouze Janovi z Orlova, který polovinu postoupil své manželce Markétě z Pelhřimova. Po její smrti získali v r. 1512 polovinu zahrádeckého zboží jako odúmrtí bratři Karlíkové z Nežetic, druhý díl patřil Kateřině z Pelhřimova, manželce Petra Halaše z Radimovic, který asi po r. 1524 získal celý statek. V r. 1538 prodal Václav Halaš z Radimovic Zahrádku Adamovi Zahrádeckému ze Zahrádky. Po něm držel Zahrádku Jiljí, jenž se od r. 1552 psal Zahrádecký z Vlčí Hory; v jeho rodu zůstal statek do r. 1609, pak se majitelé často střídali. V druhé polovině 18. století jej získal Jan Erazim Cukr z Tamfeldu, který si zde vystavěl zámek. Podle místní tradice…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 29.4. 2009

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© P. Veselý, J. Veselý (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

7.4.2012 11:23 Fir
Podle informací na castles.cz byl zámek v květnu 2007 bohužel definitivně zbořen. Zachovaly se sklepy, opraven byl přilehlý lihovar, ale se zámkem se už nedalo prý nic dělat...
7.4.2012 19:40 Pavel Zany Komárek, korektor
Děkujeme za upozornění, patřičně byly upraveny texty k místu. redakce
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Petrovice
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 fara
 Kovářov
 Lašovice
 Onen Svět
 Husova kazatelna
 Obděnice
 Skalní brána
 Kotýřina
 Plešiště
 kostel sv. Mikuláše
 Pořešice
 kaple sv. Anny
 Voltýřov
 Zhoř
 kaplička
 špitál
 Jenišovice
 vodní nádrž Kamýk
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 Poušť sv. Marka
 Žďákovský most
 Skrýšov u Sedlčan
 Orlík nad Vltavou
 Vrškamýk
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Ústupenice
 socha sv. Prokopa
 Zduchovice
 Třebnice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Obrovy hroby
 Doubravice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 návesní kaple
 radnice
 Obětní kámen
 Dolní Líšnice
 židovský hřbitov
 špýchar
 Nedrahovice
 Zvěřinec
 Vlksice
 Zrůbek
 Chlístovské menhiry
 Nadějkov
 Smolotely
 kostel sv. Martina
 Příčovy
 Bukovany
 nová radnice
 Příčovy
 Hřiměždice
 stará radnice
 boží muka
 Zvíkov
 Lidkovice
 Kujalův lom
 kostel sv. Vavřince
 Bolechovice
 Červený Hrádek
 Kňovice
 Hrádek u Lovčic
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Lovčice
 Varvažov
 Skalice
 Varvažov
 kostel sv. Václava
 Štětkovice
Základní informace místa
ID místa: 7090
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama