Raně gotický hřbitovní kostel byl postaven ve 13. stol. V 16. stol. prošel přestavbou, r. 1783 přistavěna sakristie a horní patro věže (zvony z r. 1500 a 1535), staveb. uprav. v 19. stol. V interiéru mramor. křtitelnice ze 13. stol. a jedinečná fresková výmalba z 2. pol. 14. stol., odhalená r. 1949.
Hlavní obrázek místa
Vítochov, kostel sv. Michaela
© MarcoRave, 05/2008
Kostel spadá pod Římskokatolickou farnost Bystřice nad Pernštejnem. Bohoslužby se zde konají příležitostně (více info na http://fabys.mtw.cz ).
28.6. 2006
historie

Poutní hřbitovní kostel sv. Michaela byl postaven ve 13. století. Jako doba jeho vzniku je většinou uváděn rok 1238, podle P. V. Grmely je však tento závěr nesprávný (středověké falsum) a kostel byl postaven až koncem 13. stol. Raně gotický kamenný kostel s románskými prvky je obklopen hřbitovem, ohraničeným kamennou zdí, v jihovýchodním rohu je vysunutá márnice. Kostel jako filiální spadá do farnosti Bystřice nad Pernštejnem. Název „Kostel u sedmi borů“, objevující se v bystřických matrikách vychází z toho, že kostel dříve obklopovala řada borovic. Poslední z prastarých stromů zlámala vichřice r. 1976. Kostel s obdélnou lodí je spojen s téměř čtvercovým presbytářem triumfálním obloukem. Sakristie byla přistavěna dodatečně r. 1783, kdy bylo přistavěno horní patro věže (stavbě předcházela nižší zvonice s dřevěným patrem / 16. stol.). V interiéru kostela je kamenná křtitelnice z nedvědického mramoru kalichového tvaru…  číst dále

„K dějinám Jimramova, Dalečína a Vítochova“ P. Vítězslav Grmela, 1996; www.vitochov.cz, 23.7. 2012

pověsti

Legenda o sv. Metoději

Dle legendy tudy v dobách Velké Moravy putoval se svou družinou věrozvěst sv. Metoděj. Průvod srdečně přijal pán z Vítochova, jenž se předtím již mnohé o světci a jeho činech doslechl. Světcova moudrost na pána zapůsobila natolik, že jeho prostřednictvím přijal novou víru – křesťanství – a dal sebe i svou rodinu pokřtít. Před Metodějovým odchodem slíbil, že na památku jeho návštěvy nechá vystavět kapli a svůj slib brzy skutečně dodržel. Za čas Metoděj znovu zavítal do těch končin, spatřil kostelík, vzpomněl na slib, který mu tehdy vladyka dal, a kostelík slavnostně vysvětil. Praví se, že dodnes dochovaný mramorový oltář a křtitelnice pocházejí právě z těchto časů, a tedy svatého Metoděje pamatují.

28.6. 2006

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Vítochov

Místa v okolí

 Karasín
 Dalečín
 Dalečín
 vodní dílo Vír I
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Aueršperk
 Skalský dvůr
 socha zubra
 Centrum Eden
 kaple sv. Anny
 Pyšolec
 Zubštejn
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 hrobka rodu Belcredi
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Jimramov
 evangelický kostel
 štola sv. Trojice
 Brtounova chalupa
 radnice
 Skály
 Bystré
 Rožná
 kostel sv. Václava
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Václava
 Lamberg
 Trpínský mlýn
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Blažkov
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Hrádek u Kněževsi
 kašna Píseň hor
 Svojanov
 Crhov
 Horní Rozsíčka
 venkovský dům
 Louka
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Pernštejn
 Pernštejn
 Bukov
 Lhotka u Mirošova
 Mitrov
 Kadov
 Bobrová
 Kadovské železárny
 kostel sv. Erasma
 Strážek
 Černvír
 krytý trámový most
 Medlovský rybník
 Drátenická skála
 Radešín
 Moravec
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
Kontaktní informace
kostel sv. Michaela
Vítochov
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
Tel: +420 566 551 555, +420 737 587 293
krozehnal@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2460
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama