První zmínka o kostele je z r. 1349. V r. 1683 měl být zbořen a nahrazen novým barokním kostelem s vedle stojící polodřevěnou zvonicí. Po požáru v r. 1885 byla upravena střecha.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Obec Trpín se nachází v nejjižnějším výběžku Pardubického kraje na území okresu Svitavy a na zemské hranici Čech s Moravou. Výraznou dominantou obce je barokní kostel sv. Václava s polodřevěnou zvonicí a přilehlým hřbitovem. Obcí protéká Kavinský potok, v dolní části je rybník, u něhož se nachází zajímavá zřícenina mlýna. Asi 5 km severně od Trpína leží hrad Svojanov.
Luděk Vláčil - Zdroj: http://obectrpin.sweb.cz , http://www.trpin.cz, 8.8. 2015
historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1012 v souvislosti s bitvou mezi českým knížetem Oldřichem (*? - † 9. listopadu 1034) a polským knížetem Boleslavem Chrabrým (*967 – † 17. června 1025). Obcí procházela významná Trstenická stezka, která byla důležitou obchodní spojnicí mezi Čechami a Moravou. První písemná zmínka o trpínském farním kostele pochází z roku 1349. Dne 4. listopadu roku 1350 žádal litomyšlský biskup Jan církevní vrchnost v Olomouci o přidělení zdejšího území k nově založenému biskupství litomyšlskému, čemuž bylo 12. dubna roku 1351 vyhověno. Později chybí zprávy o obci i kostele. Není jasné, zda byl v té době trpínský kostel ještě farní nebo již filiální. Po roce 1620 zřejmě pro nedostatek kněží byl již filiálním kostelem bysterské fary, kterým je dodnes. Po třicetileté válce se obyvatelé Trpína o kostel nestarali a v roce 1683 měl být pro špatný stav zbořen a ihned na jeho místě zahájena…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: http://obectrpin.sweb.cz , http://www.trpin.cz, 7.8. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 22 Politický okres poličský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1906
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Trpín

Místa v okolí

 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Svojanov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Crhov
 Bystré
 radnice
 Brtounova chalupa
 Rozsíčka
 kostel sv. Erasma
 Louka
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Aueršperk
 Karasín
 panský dvůr
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Dalečín
 Burianova rozhledna
 Dalečín
 Rumberk
 archeopark Isarno
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Hradisko
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 kostel sv. Kateřiny
 Christianeum
 socha zubra
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Domanínek
 Jimramov
 Roubanina
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Centrum Eden
 Pomezí
 rychta se žudrem
 Sebranice
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Tylův dům
 radnice
 městské opevnění
 Rychvald
 Voděrady
 Drnovice
 Polička
 Drnovice
 Rožná
 Svitávka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
Základní informace místa
ID místa: 12376
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama