Kaplička postavena v 1. pol. 19. stol. Je obdélného tvaru, zděná, omítnutá, půlkruhově zaklenutá. Vchod ve štukovém portálu s pilastry. Uvnitř dřevěná lidová plastika sv. Jana Nepomuckého. Kaple představuje hodnotnou sakrální architekturu. Zapsána v státním seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Kaplička sv. Jana Nepomuckého v Dražicích u Tábora
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Dražice se nachází v okrese Tábor, 5 km západně od Tábora. Obcí prochází silnice č. I/19 Tábor–Milevsko–Rožmitál pod Třemšínem–Plzeň. Dražice jsou dostupné autobusovou dopravou. Nejbližší železniční stanice je Meziříčí, vzdálená 2,5 km jihovýchodně, nebo Balkova Lhota, vzdálená 3 km jižně. Obě stanice leží na trati č. 210 Tábor–Písek–Ražice. Kapličku sv. Jana Nepomuckého najdeme v malém parčíku u hlavní silnice v centru obce mezi dvěma vzrostlými stromy nedaleko od obecního úřadu a pošty.
Pavel Vítek, 18.9. 2021
popis

Kaplička sv. Jana Nepomuckého byla postavena v 1. polovině 19. století. Je obdélného tvaru, zděná, omítnutá, půlkruhově zaklenutá, završená trojbokým štítem, se sedlovou střechou, polokruhovým vstupem a se štukovým dekorem na vstupní fasádě. Vchod je ve štukovém portálu s pilastry nesoucími archivoltu. Po jejích stranách se nachází štukové čtyřlístky. Vstupní dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé. Horní část dveří a světlík jsou prosklené. Uvnitř je kaplička valeně klenutá. Ve vnitřním prostoru je umístěna dřevěná lidová plastika sv. Jana Nepomuckého. Střecha má bobrovkovou krytinu, na hřebenu střechy je kovový dvojramenný kříž. V roce 2010 prošla kaplička kompletní opravou, částečně financovanou Ministerstvem pro místní rozvoj a částečně obcí Dražice. Návesní kaple sv. Jana Nepomuckého představuje hodnotnou sakrální architekturu, dokládající charakteristický typ návesní kaple obvyklé v 19. století. Svým zasazením do urbanismu domů působivě dotváří obraz…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kaple, 18.9. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dražice

Místa v okolí

 fara
 Dražice
 Balkova Lhota
 Dražičky
 Klokoty
 Příběnice
 Příběničky
 Oltyně
 Bechyňská brána
 Kotnov
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 synagoga
 kašna
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Housův mlýn
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 Jordán
 divadlo
 Liderovice
 Hýlačka
 zemědělská škola
 sokolovna
 Babina
 Jistebnice
 Jistebnice
 Jistebnice
 Lom
 Opařany
 Borotín
 dvůr Borotín
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Měšice
 kostel sv. Václava
 Stádlec
 řetězový most
 Chotoviny
 synagoga
 židovský hřbitov
 Skalice
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Libenice
 Nadějkov
 kaplička
 Srlín
 Dobronice
 Nemyšl
 Vlksice
 Zběšičky
 Vrchotice
 židovský hřbitov
 Rataje
 Želeč
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Jetřichovice
 Chlístovské menhiry
 Dub
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Kupa u Jestřebic
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Uhřice
 kostel sv. Prokopa
 Skalice
 Bernartice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Obětní kámen
 Radětice u Bechyně
 Šternberská vodárna
 synagoga
 městské opevnění
 Bernartice
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Bernartice
 Borovany
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Myslkovice
 Brandlín
 Dražíč
Základní informace místa
ID místa: 15962
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama