Kaplička postavena v 1. pol. 19. stol. Je obdélného tvaru, zděná, omítnutá, půlkruhově zaklenutá. Vchod ve štukovém portálu s pilastry. Uvnitř dřevěná lidová plastika sv. Jana Nepomuckého. Kaple představuje hodnotnou sakrální architekturu. Zapsána v státním seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Kaplička sv. Jana Nepomuckého v Dražicích u Tábora
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Dražice se nachází v okrese Tábor, 5 km západně od Tábora. Obcí prochází silnice č. I/19 Tábor–Milevsko–Rožmitál pod Třemšínem–Plzeň. Dražice jsou dostupné autobusovou dopravou. Nejbližší železniční stanice je Meziříčí, vzdálená 2,5 km jihovýchodně, nebo Balkova Lhota, vzdálená 3 km jižně. Obě stanice leží na trati č. 210 Tábor–Písek–Ražice. Kapličku sv. Jana Nepomuckého najdeme v malém parčíku u hlavní silnice v centru obce mezi dvěma vzrostlými stromy nedaleko od obecního úřadu a pošty.
Pavel Vítek, 18.9. 2021
popis

Kaplička sv. Jana Nepomuckého byla postavena v 1. polovině 19. století. Je obdélného tvaru, zděná, omítnutá, půlkruhově zaklenutá, završená trojbokým štítem, se sedlovou střechou, polokruhovým vstupem a se štukovým dekorem na vstupní fasádě. Vchod je ve štukovém portálu s pilastry nesoucími archivoltu. Po jejích stranách se nachází štukové čtyřlístky. Vstupní dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé. Horní část dveří a světlík jsou prosklené. Uvnitř je kaplička valeně klenutá. Ve vnitřním prostoru je umístěna dřevěná lidová plastika sv. Jana Nepomuckého. Střecha má bobrovkovou krytinu, na hřebenu střechy je kovový dvojramenný kříž. V roce 2010 prošla kaplička kompletní opravou, částečně financovanou Ministerstvem pro místní rozvoj a částečně obcí Dražice. Návesní kaple sv. Jana Nepomuckého představuje hodnotnou sakrální architekturu, dokládající charakteristický typ návesní kaple obvyklé v 19. století. Svým zasazením do urbanismu domů působivě dotváří obraz…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule u kaple, 18.9. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dražice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15962
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama