Zámek byl vystavěn na místě starší tvrze r. 1589. R. 1643 byl vyloupen a byl přizpůsoben hosp. potřebám. Později, r. 1699 jej získala nadace šlechtičen v Brně, které patřil až do r. 1945. V r. 1874 byl zámek stavebně upraven do současné podoby, od r. 1964 je sídlem Horácké galerie.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 08/2006
V zámku dnes sídlí Horácká galerie s internetovou studovnou. V galerii je také uložen sádrový originál sochy zvané "Raněný", jejímž autorem je J. Štursa. Naproti zámku, před umělcovým rodným domem s pamětní deskou, byla odhalena roku 1965 její kopie, bronzová plastika, jako památník obětem druhé světové války.
Roman Řezáč, 29.12. 2004
historie

Nové Město založil Boček z Obřan, kolonizátor zdejší oblasti, a sídliště se po něm nazývalo v polovině 13. století Bočkanov (Bočkov), jak připomíná listina z r. 1267. Avšak již v r. 1293 neslo dnešní název. Po smrti Smila z Obřan v r. 1312 připadlo Nové Město Jindřichu z Lipé; ten vybudoval v místech dnešního zámku tvrz, která pro svůj rozsah bývala zvána i hradem. Od r. 1496 byla tvrz spolu s městem a panstvím majetkem Pernštejnů. Tvrz sice chátrala, protože Pernštejnové sídlili na blízkém hradě Pernštejně, ale hospodářství města vzkvétalo, takže se stávalo obchodním partnerem feudálního velkostatku. Výrazný ekonomický rozmach zaznamenalo město zejména za Vratislava z Pernštejna v l. 1561 - 1582. V r. 1585 prodali Jan a Maxmilián z Pernštejna tvrz spolu s městem a panstvím Vilému Dubskému z Třebomyslic. Ten dosavadní zpustlou tvrz zbořil a na jejím místě postavil v r. 1589…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava (doplněno redakcí podle http://www.horackagalerie.cz), 21.4. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Nové Město na Moravě

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 rybník Sykovec
 Medlovský rybník
 Skalský dvůr
 kostel sv. Matouše
 Kadov
 Kadovské železárny
 železniční viadukt
 socha kavky
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Radešín
 Drátenická skála
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 dolní hřbitov
 Bobrová
 Skály
 Lisovská skála
 boží muka
 Domanínek
 Devět skal
 Dalečín
 boží muka
 Dalečín
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Blažkov
 železniční viadukt
 kostel sv. Matouše
 fara
 Nové Veselí
 Kněževes nad Oslavou
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 socha zubra
 kaple sv. Rocha
 Jimramov
 Najdek
 Čtyři palice
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Lhotka u Mirošova
 Templ
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Moravec
 Dolní Rožínka
 Milovské Perničky
 Rožná
 Karasín
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Jiljí
 Strážek
 Zahradiště
 Mitrov
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Mitrov
 Bohdalov
 kostel sv. Ondřeje
 Moravecké Pavlovice
Kontaktní informace
Horácká galerie - zámek
Vratislavovo nám. 1
Nové Město na Moravě
Tel: 566654211 (pokladna, informace)
http://www.horackagalerie.cz
pokladna@horackagalerie.cz
Základní informace místa
ID místa: 2078
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama