Radomilice

Schwarzenberský zemědělský dvůr
Areál bývalé tvrze s hosp. budovami panského dvora. Po skončení funkce tvrze jako rezidenčního sídla došlo po r. 1671 po přechodu do držení knížecího rodu Schwarzenbergů k raně barokní přeměně na hospodářský dvůr. Západně před dvorem je roubená stodola z 18. stol. K tomuto účelu slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
nároží západního a severního křídla, obsahující zbytky středověkého sídla
© Jaroslav Špiroch 05/2022
Radomilice jsou malá vesnice, část obce Dříteň v okrese České Budějovice. Nachází se asi 6,5 km západně od sídla obce. První písemná zmínka o vesnici je z roku 1410, kdy se připomíná tvrz a její majitel Dobeš Malovec z Libějovic. Z pamětihodností kromě tvrze s hospodářským dvorem je zde selské stavení čp. 9 z roku 1853, boží muka na jihozápadě vsi a kříž na severozápadě. Je zde naleziště vltavínů typu green apple (zelené jablko).
Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, Jaroslav Špiroch., 7.3. 2021
popis

Dvůr se skládá ze souboru hospodářských budov obestavěných kolem téměř čtvercového dvora. Pouze roubená stodola stojí samostatně. Hlavní vstup do dvora je od jihu z příjezdové cesty mezi dvěma pilíři završenými kapličkami s mělkými nikami. Zde bývala brána. Západní křídlo tvoří stáje se špýcharem v patře a část obytného stavení. Kolmo na obytné stavení navazuje severní křídlo stájí se sýpkovým patrem, dále chlévy a kolna. Hospodářské budovy z 19. a 20. století jsou na východě areálu. Na jihu bývaly stodoly, které jsou dnes zbourány a nahrazeny drátěným plotem. Nejhodnotnější částí dvora je západní křídlo - špýchar, ze 16. století, se zachovanými valenými klenbami s trojbokými lunetami a se zbytkem křížových kleneb sklenutých na střední pilíř. Stáje jsou zaklenuty plackovými klenbami. Velikou vzácností je dochovaná roubená stodola na nízké kamenné podezdívce s hambalkovým krovem a valbovou střechou s vysokým sklonem.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 26.3. 2021

historie

Poprvé se v písemných pramenech mluví o tvrzi k roku 1410, kdy ji vlastní Dobeš Malovec z Libějovic. Roku 1560 se majitelem tvrze stává Mikuláš Kořenský z Terešova. Za něho došlo k renesanční přestavbě (charakter omítkových vrstev a obvodové konstrukce západního křídla a klenby ve východní části tohoto křídla - dnes tato místnost rekonstruována). Kořenští z Terešova (např. Komařice, Sedlo aj.) náleželi ve své době mezi nepočetné zámožné rytířské rodiny a tomu zřejmě odpovídala přestavba tvrze, která mohla být rodovým sídlem. V roce 1671 prodává vdova po Václavu Lukáši Kořenském z Terešova panství Radomilice Janu Adolfovi ze Schwarzenberka (první majitel z rodu Schwarzenbergů, který dostal český inkolát a zahájil tím rodovou linii v Čechách - 1660 Třeboň, 1661 Hluboká, postupně pak získávali další panství, i dědictvím po rodu Eggenbergů - např. Český Krumlov, v jižních a severních Čechách), čímž…  číst dále

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 8.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Radomilice

Místa v okolí

 roubená stodola
 kostel Panny Marie
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 Libějovice
 Chvalešovice
 Libějovice
 Rábín
 Chvalešovice
 Sedlec
 kaple
 Lomec
 Kubatův pomník
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Martina
 Vodňany
 synagoga
 Dříteň
 Jánský most
 Poděhusy
 městské opevnění
 boží muka
 Hradiště u Malovic
 kaple Svaté Rodiny
 kaple Panny Marie
 Libív
 kamenný kříž
 boží muka
 Protivín
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 návesní kaple
 kříž
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Kratochvíle
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Býšov
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký hrádek
 Kdanský dvůr
 venkovská usedlost
 kostel sv. Havla
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 Myšenec
 Suchá
 Vysoký Kamýk
 kaple sv. Josefa
 Skočice
 Klokočín
 výklenková kaple
 Bavorov
 boží muka
 Božovice
 kaple sv. Floriána
 panský dům
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Tálínský rybník
 dvůr Vondrov
 zvonička
 Litoradlice
 výklenková kaple
 Karlův hrádek
 Neznašov
 Újezdec
 hřbitov
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Vildštejn
 Baba
 kostel sv. Jiljí
 hrobka Berchtoldů
 kaple sv. Rocha
 Hluboká nad Vltavou
 kostel sv. Dominika
 Hněvkovice
 Machovice
 železný most
 Lannův kříž
 nová solnice
 Semenec
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Drahonice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Staré Machovice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 panský dům
 Vitějovice
 Houžná
 Doubíčko
 Mladějovice
 sousoší Kalvarie
Základní informace místa
ID místa: 15552
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama