18 metrů vysoká dřevěná čtyřpatrová rozhledna na Čubově kopci v nadmořské výšce 720 metrů byla postavena na místě původní rozhledny z r. 1941 a její 16 m vysoké nástupkyně z r. 1991, která byla stržena v r. 2004 pro nevyhovující technický stav.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Čubův kopec
© Roman Zikmund, 01/2011
K rozhledně vede modře značená turistická stezka směřující z Francovy Lhoty na Makytu, dále cyklostezka a naučná stezka Javorníky západ. Rozhledna je volně přístupná.
Roman Zikmund , 3.1. 2011
historie

Rozhledna Čubův kopec

Originální dřevěná 18 metrů vysoká rozhledna nacházející se na Čubově kopci v nadmořské výšce 720 metrů postavena v roce 2004 na místě původní rozhledny, která byla pro svůj špatný technicky stav demontována. Na Čubově kopci byla první vyhlídková věž postavena kolem roku 1941 a sloužila Zeměpisnému ústavu Ministerstva vnitra pro mapování krajiny. Tato první dřevěná konstrukce dosloužila po druhé světové válce. Teprve v roce 1991 na stejném místě pro zvýšení turistického ruchu vystavělo zemědělské družstvo z Francovy Lhoty novu dřevěnou rozhlednu. Tato čtyřpatrová stavba byla vysoká 16 metrů a sloužila 13 let, až v roce 2004 byla z důvodu špatného technického stavu, způsobeného drsným klimatem, rozebrána a na jejím místě byla postavena nová rozhledna stejné konstrukce, která tu předchozí převyšovala o 2 metry. V roce 2006 byl u rozhledny instalován kámen se znakem rozhledny.

JC, 3.1. 2011

Vývoj událostí místa

 • 1941 - 1942

  vystavěna jednoduchá dřevěná věž Zeměpisným ústavem Ministerstva vnitra za účelem lepšího zmapování krajiny

 • po roce 1945

  Po 2. sv. válce věž dosloužila

 • 1991

  Zemědělské družstvo z Francovy Lhoty v rámci podpory cestovního ruchu vystavělo novou rozhlednu. Na stavbě provedené místními tesaři Koňaříkem a Klišem se finančně podílela i CK Moravia Tours.

 • červen 2004

  Provedena demontáž rozhledny pro její špatný technický stav.

 • srpen 2004

  Otevření nové rozhledny.

 • 2006

  Instalace kamene se znakem rozhledny. Čubův kopec je také jednou ze zastávek naučné stezky po Javornickém hřebeni.

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Pulčín
 Pulčínské skály
 Čertovy skály
 kostel sv. Vendelína
 Královec
 Lednické bradlo
 Lednica
 Trubiska
 zaniklý kostel
 Návojná
 evangelický kostel
 památník Ploština
 Lipina
 židovský hřbitov
 Hovězí
 Brumov
 Brumov
 Vršatec
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vartovna
 kaple sv. Anny
 Štítná nad Vláří
 Lednické Rovne
 Liptál
Základní informace místa
ID místa: 9651
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama