Zaniklá tvrz. V pol. 14. stol. Jimramov koupil Archleb z Kunštátu, který tvrz v té době založil nebo již stála. Dále se zmiňuje r. 1392, kdy Archleb vybudoval blízký hrad Skály a tvrz byla pro lepší sídlo opuštěna. V 1. pol. 15 stol., kdy byla v majetku pánů z Cimburka se uvádí již jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na nízkou ostrožnu, kde pravděpodobně stávala tvrz
Na jihu a na východě podél silnice jsou při bližším ohledání místy vidět možné pozůstatky původního hrazení v kontrastu s novodobou zdí.
© Roman Řezáč 10/2004
Není pochyb o tom, že v Jimramově tvrz stála. Jen se uvažuje o dvou možných místech. První, často uváděné literaturou, je místo, kde dnes stojí zámek. Ovšem místní tradice ji zásadně uvádí na klesající nízké ostrožně nad soutokem Svratky a Fryšávky. Dnes na tomto místě stojí dva domky, čp. 50 156. Tato poloha je opravdu vhodná a pro sídlo typická. Této možnosti nasvědčuje i to, že v jednom z domů se zachoval valeně klenutý sklep a také na jižním a především východním okraji se zachovaly pozůstatky možného hrazení, které ostře kontrastují s novodobou zdí. To však může potvrdit jen archeologický výzkum. Proto je potřeba místo zde uváděné brát zatím jako podmíněné.
Roman Řezáč, 19.10. 2004
historie

O vzniku Jimramova se hovoří v souvislosti s kolonizací okolí a jak už jméno osady napovídá, postaral se o ní Jimram. V polovině 14.století získal Jimramov a okolí Artleb ze Stařechovic a Kunštátu. V této době se již tvrz uvádí, otázkou je, jestli ji založil právě on nebo existovala již dříve. Dále se uvádí v roce 1392, v té době však došlo k vybudování blízkého hradu Skály a tvrz byla buď opuštěna nebo nejpozději v husitských válkách zničena a dále se již neuvádí.

Roman Řezáč, 19.10. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 2647
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama