stará radnice

městské muzeum, měšťanský dům
Současná budova staré radnice vznikla v r. 1808 stavebním sjednocením původní renesanční radnice z 15. stol. se sousedním domem. Od r. 1960 slouží tato kulturní památka jako sídlo městského muzea. V r. 2008 byla dokončena rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Hlavní dominantou západomoravského města Bystřice nad Pernštejnem je kostel sv. Vavřince stojící v dolní části Masarykova náměstí. Nedaleko je kašna s pískovcovým sousoším sv. Cyrila a Metoděje. Na opačném konci náměstí je mariánský sloup. V centru se také zachovalo několik měšťanských domů a stará radnice č. p. 1, v níž je městské muzeum a informační centrum. V muzeu jsou mimo jiné uloženy také nálezy z nedalekých hradů Zubštejn, Aueršperk a Pyšolec.
Luděk Vláčil, 29.8. 2019
popis

Jedná se o mohutnou řadovou jednopatrovou, v jádru renesanční budovu obdélného půdorysu krytou mansardovou střechou. Rustikálně zdobená barokně-klasicistní fasáda objektu je prolomena sedmi okenními osami a doplněna dvěma kamennými erby a vročením 1808. Obě původně samostatné budovy byly podsklepené, součástí sklepů je i studna. Průjezd v přízemí je zaklenutý valeně, vlevo od něj jsou čtyři křížově zaklenuté místnosti původní renesanční radnice, patro je plochostropé. Objekt je poslední zachovalou historickou stavbou původní zástavby východní fronty náměstí.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 29.8. 2019

historie

První zmínka o bystřické radnici je z roku 1493. Současná budova vznikla v roce 1808 stavebním sjednocením původní renesanční radnice se sousedním pivovarem. V roce 1841 postihl město velký požár, při němž vyhořela i radnice. V letech 1849-60 byl v přízemí městský úřad, v patře pak sídlil okresní soud. Od roku 1958 je zapsána v seznamu kulturních památek ČR. V roce 1960 se díky správní reformě budova uvolnila a roku 1963 zde vzniklo městské muzeum, které v budově sídlí dodnes. V roce 2008 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce, která budově navrátila původní mansardovou střechu. Při práci došlo k nálezu zbytků vzácných fresek, které byly pomocí zhotovených šablon obnoveny. V přízemí muzea je umístěno městské informační centrum.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.muzeumbystricko.cz, https://zdarsky.denik.cz, https://www.bystricenp.cz, https://pamatkovykatalog.cz a další, 29.8. 2019

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bystřice nad Pernštejnem

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 Centrum Eden
 Domanínek
 Aueršperk
 Karasín
 kaple sv. Anny
 Zubštejn
 Rožná
 Pyšolec
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 Skalský dvůr
 Dolní Rožínka
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Václava
 Horní Rozsíčka
 Blažkov
 Bukov
 Pernštejn
 Pernštejn
 Mitrov
 evangelický kostel
 Strážek
 Lhotka u Mirošova
 Černvír
 krytý trámový most
 Mitrov
 Moravecké Pavlovice
 Bobrová
 kostel sv. Jiří
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Louka
 evangelický kostel
 Crhov
 Moravec
 Síň rodáků
 hrobka rodu Belcredi
 Christianeum
 radnice
 kostel sv. Václava
 Jimramov
 Trpínský mlýn
 Jimramov
 radnice
 Brtounova chalupa
 Bystré
 Radešín
 Víckov
 Košíkov
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Skály
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Skryje
 Rozsíčka
 Rysov
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 židovská škola
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Erasma
 Kadov
 Kadovské železárny
 kostel sv. Kateřiny
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Drátenická skála
Základní informace místa
ID místa: 14329
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama