štola sv. Trojice

dědičná štola Nejsvětější Trojice, štola sv. Jana Křtitele
Dědičná štola v tzv. Horníčkově stráni, po pravé straně silnice vedoucí do Víru. Patrně již středověkého stáří, doložena v 17. století. Ve stráni nad štolou jsou pozůstatky zasutých úklonných šachtic středověkého stáří.
Hlavní obrázek místa
Ústí štoly
© Jan Večeřa 04/2015
Štola je dlouhá asi 104 m, začíná ve stráni, kde je ještě dnes patrný výtok důlních vod. Následuje asi 50 m dlouhý úsek, za nímž se ocitnete na křižovatce. Rovně a vlevo jsou dvě krátké rozrážky, vpravo pokračuje štola dál. Asi 77 m od ústí se nachází zatopená šachta, hluboká kolem 20 m (dosud se na dno nikdo nepotopil, ač pokusy již byly). Už od ústí je štola zatopena vodou, vpřed se dá pokračova částečně po fošnách, ale poté už pouze díky gumákům. Štola je uzavřena mřížemi a nepřístupná. Ještě před lety jsme ze štoly brali pitnou vodu, která měla vynikající složení a chuť. Bohužel díky četným "návštěvám" zvědavců došlo k jejímu znehodnocení.
12.4. 2015
historie

V roce 1678 se uvádí u Koroužného několik důlních děl, zejména štola sv. Trojice. Stáří štoly je patrné z jejího protáhlého profilu, který svědčí o stylu ražení tzv. "sázením ohně". To znamená, že musela být ražena nejpozději v 16. století, kdy se ještě nepoužívalo střelného prachu. Od roku 1763 tu pracovala společnost pod vedením Bernarda z Kessleru. Intenzivně se tu kutalo v letech 1767-1773. Jakkoli byly práce na štole více či méně nerentabilní, pracovalo se tu ještě v 70. letech 18. století. Roku 1773 bylo rozhodnuto o ukončení prací. Ještě v rozmezí let 1807-1810 se v Koroužném pokoušel kutat hrabě Salm. Haldy, které se rozkládaly před štolou, byly použity při stavbě silnice z Víru do Štěpánova (informace z práce: Houzar, S. - K historii dolování u Koroužného na západní Moravě, podle P. Chlupáčka; dále článek Charakteristika pozůstatků po starém dolování Ag-Pb-Cu rud ve štěpánovském rudním revíru na západní…  číst dále

12.4. 2015

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Koroužné

Místa v okolí

 Pyšolec
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Aueršperk
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 vodní dílo Vír I
 Louka
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Crhov
 Karasín
 kostel sv. Václava
 Horní les
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 socha zubra
 Centrum Eden
 venkovský dům
 Rozsíčka
 Domanínek
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Hrádek u Kněževsi
 Pernštejn
 Pernštejn
 Černvír
 krytý trámový most
 Rožná
 Dalečín
 Dalečín
 radnice
 Bystré
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Svojanov
 Burianova rozhledna
 Templ
 Kunštát
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Babylon u Kozárova
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Jiří
 Skalský dvůr
 Bukov
 kostel sv. Václava
 Horní Rozsíčka
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Erasma
 Hradisko
 Mitrov
 Rychvald
 židovský hřbitov
 židovská škola
 synagoga
 Blažkov
 Síň rodáků
 kostel sv. Matouše
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Jimramov
 Mitrov
 Drnovice
 archeopark Isarno
 Drnovice
 Strážek
 Košíkov
 Lysice
 Voděrady
 Víckov
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Barbory
 Porčův mlýn
 Skály
Základní informace místa
ID místa: 12120
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama