štola sv. Trojice

dědičná štola Nejsvětější Trojice, štola sv. Jana Křtitele
Dědičná štola v tzv. Horníčkově stráni, po pravé straně silnice vedoucí do Víru. Patrně již středověkého stáří, doložena v 17. století. Ve stráni nad štolou jsou pozůstatky zasutých úklonných šachtic středověkého stáří.
Hlavní obrázek místa
Ústí štoly
© Jan Večeřa 04/2015
Štola je dlouhá asi 104 m, začíná ve stráni, kde je ještě dnes patrný výtok důlních vod. Následuje asi 50 m dlouhý úsek, za nímž se ocitnete na křižovatce. Rovně a vlevo jsou dvě krátké rozrážky, vpravo pokračuje štola dál. Asi 77 m od ústí se nachází zatopená šachta, hluboká kolem 20 m (dosud se na dno nikdo nepotopil, ač pokusy již byly). Už od ústí je štola zatopena vodou, vpřed se dá pokračova částečně po fošnách, ale poté už pouze díky gumákům. Štola je uzavřena mřížemi a nepřístupná. Ještě před lety jsme ze štoly brali pitnou vodu, která měla vynikající složení a chuť. Bohužel díky četným "návštěvám" zvědavců došlo k jejímu znehodnocení.
12.4. 2015
historie

V roce 1678 se uvádí u Koroužného několik důlních děl, zejména štola sv. Trojice. Stáří štoly je patrné z jejího protáhlého profilu, který svědčí o stylu ražení tzv. "sázením ohně". To znamená, že musela být ražena nejpozději v 16. století, kdy se ještě nepoužívalo střelného prachu. Od roku 1763 tu pracovala společnost pod vedením Bernarda z Kessleru. Intenzivně se tu kutalo v letech 1767-1773. Jakkoli byly práce na štole více či méně nerentabilní, pracovalo se tu ještě v 70. letech 18. století. Roku 1773 bylo rozhodnuto o ukončení prací. Ještě v rozmezí let 1807-1810 se v Koroužném pokoušel kutat hrabě Salm. Haldy, které se rozkládaly před štolou, byly použity při stavbě silnice z Víru do Štěpánova (informace z práce: Houzar, S. - K historii dolování u Koroužného na západní Moravě, podle P. Chlupáčka; dále článek Charakteristika pozůstatků po starém dolování Ag-Pb-Cu rud ve štěpánovském rudním revíru na západní…  číst dále

12.4. 2015

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Koroužné

Místa v okolí

 Pyšolec
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Aueršperk
 evangelický kostel
 Louka
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Crhov
 Karasín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 socha zubra
 Centrum Eden
 Rozsíčka
 Domanínek
 Hrádek u Kněževsi
 Pernštejn
 Pernštejn
 Černvír
 krytý trámový most
 Rožná
 Dalečín
 Dalečín
 radnice
 Bystré
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Svojanov
 Burianova rozhledna
 Templ
 Kunštát
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Babylon u Kozárova
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Jiří
 Skalský dvůr
 Bukov
 kostel sv. Václava
 Horní Rozsíčka
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Erasma
 Hradisko
 Mitrov
 Rychvald
 židovský hřbitov
 židovská škola
 synagoga
 Blažkov
 Síň rodáků
 kostel sv. Matouše
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 Bělá nad Svitavou
 Mitrov
 kostel Všech svatých
 Jimramov
 Drnovice
 archeopark Isarno
 Drnovice
 Strážek
 Košíkov
 Lysice
 Voděrady
 Víckov
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Barbory
 Porčův mlýn
 Skály
Základní informace místa
ID místa: 12120
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama