Pozdně gotický kostel byl postaven v l.1613-1615 tehdejším majitelem panství Janem Čejkou z Olbramovic pro místní evangelíky. V r. 1622, byl luteránský kostel zrušen a r. 1627 se stal kostelem hřbitovním. V r. 1735 upraven barokně.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Hlavní dominantou západomoravského města Bystřice nad Pernštejnem je farní kostel sv. Vavřince stojící v dolní části Masarykova náměstí. Nedaleko je kašna s pískovcovým sousoším sv. Cyrila a Metoděje. Na opačném konci náměstí je mariánský sloup. V centru se také zachovalo několik měšťanských domů a stará radnice v níž je městské muzeum a informační centrum. Na hřbitově v Novoměstské ulici se nachází filiální kostel Nejsvětější Trojice, který je k bohoslužebným účelům používán jen občasně. Městem prochází silnice I/19 ze Žďáru nad Sázavou do Kunštátu, silnice II/388 z Víru do Bohdalova a přichází sem silnice II/357 z Jimramova. Město má na jižním okraji nádraží na trati 251 ze Žďáru nad Sázavou do Tišnova a Brna. Přicházejí sem i turisticky značené stezky: červená ze Zvole, modrá od zříceniny Aueršperku a z opačné strany od Nedvědice a žlutá ze Štěpánova nad Svratkou, příp. Dalečína.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: https://info.bystricenp.cz, cs.wikipedia.org a další, 6.9. 2019
historie

Bystřice pojmenovaná po místní říčce Bystřici je písemně doložená od roku 1298. V roce 1580 byla povýšena Rudolfem II. na město. V 16. století tvořili velkou část obyvatelstva evangelíci a od roku 1609 vlastnil zdejší panství Jan Čejka z Olbramovic rovněž evangelík. Právě on nechal v letech 1613-1615 postavit pro místní evangelíky, přesněji pro místní luteránskou komunitu, kostel Nejsvětější Trojice. Kostel s poměrně skromným interiérem byl vystavěn ještě v pozdně gotickém slohu. Loď byla plochostropá s trámovým podhledem, presbytář byl zaklenut renesanční výsečovou klenbou s hřebínky na hranách. Právě tyto části zůstaly i v současné podobě kostela. Po porážce stavovského povstání (1620), byl Jan Čejka z Olbramovic v létě roku 1621 zatčen a veškerý majetek připadl koruně. Již na počátku rekatolizace, roku 1622, byl luteránský kostel zrušen a v roce 1627 změněn na kostel hřbitovní. Až roce 1719 byl definitivně předán…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček- zdroj: https://info.bystricenp.cz, cs.wikipedia.org a další, 6.9. 2019

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bystřice nad Pernštejnem

Místa v okolí

 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 Domanínek
 Centrum Eden
 Aueršperk
 Karasín
 kaple sv. Anny
 Rožná
 Zubštejn
 vodní dílo Vír I
 Templ
 Pyšolec
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Václava
 Skalský dvůr
 štola sv. Trojice
 Dalečín
 Dolní Rožínka
 Dalečín
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Václava
 Blažkov
 Horní Rozsíčka
 Bukov
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Pernštejn
 Horní les
 boží muka
 Mitrov
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Lhotka u Mirošova
 Strážek
 Mitrov
 Černvír
 Moravecké Pavlovice
 krytý trámový most
 Bobrová
 kostel sv. Jiří
 Lamberg
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Vavřince
 Moravec
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Louka
 Jimramov
 Crhov
 kostel sv. Václava
 radnice
 Trpínský mlýn
 Brtounova chalupa
 Bystré
 Radešín
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 radnice
 Skály
 Víckov
 Košíkov
 Hrádek u Kněževsi
 Skryje
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Rysov
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovská škola
 Kadov
 Kadovské železárny
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Erasma
 Medlovský rybník
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Drátenická skála
Základní informace místa
ID místa: 14328
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama