Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Na dohled od hradu Svojanova u osady Hlásnice můžete objevit zříceninu kostela sv. Magdaleny s opraveným presbytářem ve funkci kaple. Triumfální oblouk byl zazděn a ponechán v něm je otvor pro osazení prostých dveří.
22.12. 2003
pověsti

Historie kláštera

Ke klášteru sester magdalenitek se vztahuje pověst o jejím založením královnou Kunhutou Uherskou. Po smrti Přemysla Otakara II. na Moravském poli se Kunhuta pravděpodobně roku 1280 seznámila se Závišem z Falkenštejna, se kterým navázala intimní poměr. Z tohoto vztahu se jí asi roku 1282 narodil syn Ješek, zvaný později jako Jan z Falkenštejna. K tajnému porodu mělo dojít v době, kdy pobývala na Svojanově, na nedalekém hrádku dnes zvaném jako Hradisko. Všechny předchozí události zanechaly v Kunhutě stopy, a tak pro návrat ztraceného duševního klidu dala postavit nedaleko rodiště svého syna Ješka klášter, který obdařila rozsáhlými polnostmi a dvorem. Z hlediska historického se tato pověst zakládá na skutečných historických událostech, vždyť i narození syna Ješka je vztahováno do období, kdy Kunhuta pobývala na Svojanově. Za husitských válek byl klášter rozbořen a jeho zříceniny byly obývány poutníky. V roce 1653 byl…  číst dále

Jan Celý, 15.3. 2008

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Hlásnice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 Svojanov
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Erasma
 Bystré
 Lamberg
 evangelický kostel
 radnice
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Barbory
 Crhov
 Rozsíčka
 panský dvůr
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Louka
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Aueršperk
 Rumberk
 kostel sv. Kateřiny
 Dalečín
 Dalečín
 archeopark Isarno
 Burianova rozhledna
 Roubanina
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
 kostel sv. Stanislava
 Jimramov
 evangelický kostel
 Jimramov
 kostel sv. Prokopa
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Matouše
 Kunštát
 Letovice
 Hradisko
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Pomezí
 rondokubistické domy
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 socha zubra
 městské opevnění
 Lány
 Domanínek
 Tylův dům
 radnice
 Polička
 Centrum Eden
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Podolí
 Svitávka
 Voděrady
 Rožná
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
Základní informace místa
ID místa: 1798
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama