Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Na dohled od hradu Svojanova u osady Hlásnice můžete objevit zříceninu kostela sv. Magdaleny s opraveným presbytářem ve funkci kaple. Triumfální oblouk byl zazděn a ponechán v něm je otvor pro osazení prostých dveří.
22.12. 2003
pověsti

Historie kláštera

Ke klášteru sester magdalenitek se vztahuje pověst o jejím založením královnou Kunhutou Uherskou. Po smrti Přemysla Otakara II. na Moravském poli se Kunhuta pravděpodobně roku 1280 seznámila se Závišem z Falkenštejna, se kterým navázala intimní poměr. Z tohoto vztahu se jí asi roku 1282 narodil syn Ješek, zvaný později jako Jan z Falkenštejna. K tajnému porodu mělo dojít v době, kdy pobývala na Svojanově, na nedalekém hrádku dnes zvaném jako Hradisko. Všechny předchozí události zanechaly v Kunhutě stopy, a tak pro návrat ztraceného duševního klidu dala postavit nedaleko rodiště svého syna Ješka klášter, který obdařila rozsáhlými polnostmi a dvorem. Z hlediska historického se tato pověst zakládá na skutečných historických událostech, vždyť i narození syna Ješka je vztahováno do období, kdy Kunhuta pobývala na Svojanově. Za husitských válek byl klášter rozbořen a jeho zříceniny byly obývány poutníky. V roce 1653 byl…  číst dále

Jan Celý, 15.3. 2008

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Hlásnice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 Svojanov
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Erasma
 Bystré
 Lamberg
 evangelický kostel
 radnice
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Barbory
 Crhov
 Rozsíčka
 panský dvůr
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Louka
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Karasín
 Aueršperk
 Rumberk
 kostel sv. Kateřiny
 Dalečín
 Dalečín
 archeopark Isarno
 Burianova rozhledna
 Roubanina
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
 kostel sv. Stanislava
 Jimramov
 evangelický kostel
 Jimramov
 kostel sv. Prokopa
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Matouše
 Kunštát
 Letovice
 Hradisko
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Pomezí
 rondokubistické domy
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 socha zubra
 městské opevnění
 Lány
 Domanínek
 Tylův dům
 radnice
 Polička
 Centrum Eden
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Podolí
 Svitávka
 Voděrady
 Rožná
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
Základní informace místa
ID místa: 1798
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama