Kašna se sloupem ukončeným sochou sv. Anny a Panny Marie z r. 1727, obklopena v dolní části sv. Janem Nepomuckým, Karlem Boromejským, sv. Janem Sarkandrem a sv. Šebestiánem. Sloup razantně upraven r. 1875 Karlem Dvořákem. Postaven na památku ničivého požáru a z vděčnosti ochrany před morovou ránou.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, v části s parkovou úpravou najdeme zdobenou kašnu se sloupem, kterému dominuje socha sv. Anny. Součástí sousoší jsou sochy znázorňující sv. Jana z Nepomuku, Karla Boromejského, sv. Jana Sarkandra a sv. Šebestiána. Na sloupu dominuje sv. Anna s postavičkou Panny Marie. Jde o připomínku velkého požáru z roku 1723 a vděčnosti uchránění města před morovou ránou. Samotný sloup je z období baroka z roku 1727, vybudovaný byl nákladem vrchnosti, kterou byla světská nadace šlechtičen Mariánská škola v Brně. Někdy během následujícího století zmizela z výklenku socha sv. Rozálie. V roce 1875 nechala vrchnost kolem sloupu postavit kašnu ve tvaru kvadrilobu, a celou kompozici doplily zmíněné sochy čtyř světců, jejichž autorem je pražský kamenosochař Karel Dvořák. Ten také restauroval poškozenou sochu sv. Anny a dodal nový dřík sloupu. V letech 1990-92 byla památka restaurována, socha sv. Anny byla sejmuta a uložena v Horácké galerii. Na jejím místě se nachází kopie. V roce 1995 byl také obnoven vodní režim v kašně. Další restaurování proběhlo v roce 2003. Od roku 1958 je kašna památkově chráněna.
Rozehnal Ivo - zdroj - web www.nmnm.eu; MAXOVÁ, Ivana, NEJEDLÝ, Vratislav a ZAHRADNÍK, Pavel: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Kraji Vysočina, Národní památkový ústav, Praha 2006, 16.8. 2019
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Nové Město na Moravě

Místa v okolí

 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 rybník Sykovec
 Medlovský rybník
 Skalský dvůr
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 Kadovské železárny
 železniční viadukt
 socha kavky
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 Radešín
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Drátenická skála
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 dolní hřbitov
 Bobrová
 Skály
 Lisovská skála
 boží muka
 Devět skal
 Domanínek
 boží muka
 Dalečín
 Dalečín
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 fara
 Blažkov
 železniční viadukt
 Nové Veselí
 kostel sv. Matouše
 Kněževes nad Oslavou
 hrobka rodu Belcredi
 kaple sv. Rocha
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 socha zubra
 Jimramov
 Dolní Rožínka
 Najdek
 Dolní Rožínka
 Jimramov
 radnice
 Lhotka u Mirošova
 Čtyři palice
 Síň rodáků
 Christianeum
 Templ
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Moravec
 Dolní Rožínka
 Milovské Perničky
 Karasín
 Rožná
 kamenný most
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Strážek
 Zahradiště
 Mitrov
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Mitrov
 Bohdalov
 kostel sv. Ondřeje
 Moravecké Pavlovice
Základní informace místa
ID místa: 14307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama