Kašna se sloupem ukončeným sochou sv. Anny a Panny Marie z r. 1727, obklopena v dolní části sv. Janem Nepomuckým, Karlem Boromejským, sv. Janem Sarkandrem a sv. Šebestiánem. Sloup razantně upraven r. 1875 Karlem Dvořákem. Postaven na památku ničivého požáru a z vděčnosti ochrany před morovou ránou.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, v části s parkovou úpravou najdeme zdobenou kašnu se sloupem, kterému dominuje socha sv. Anny. Součástí sousoší jsou sochy znázorňující sv. Jana z Nepomuku, Karla Boromejského, sv. Jana Sarkandra a sv. Šebestiána. Na sloupu dominuje sv. Anna s postavičkou Panny Marie. Jde o připomínku velkého požáru z roku 1723 a vděčnosti uchránění města před morovou ránou. Samotný sloup je z období baroka z roku 1727, vybudovaný byl nákladem vrchnosti, kterou byla světská nadace šlechtičen Mariánská škola v Brně. Někdy během následujícího století zmizela z výklenku socha sv. Rozálie. V roce 1875 nechala vrchnost kolem sloupu postavit kašnu ve tvaru kvadrilobu, a celou kompozici doplily zmíněné sochy čtyř světců, jejichž autorem je pražský kamenosochař Karel Dvořák. Ten také restauroval poškozenou sochu sv. Anny a dodal nový dřík sloupu. V letech 1990-92 byla památka restaurována, socha sv. Anny byla sejmuta a uložena v Horácké galerii. Na jejím místě se nachází kopie. V roce 1995 byl také obnoven vodní režim v kašně. Další restaurování proběhlo v roce 2003. Od roku 1958 je kašna památkově chráněna.
Rozehnal Ivo - zdroj - web www.nmnm.eu; MAXOVÁ, Ivana, NEJEDLÝ, Vratislav a ZAHRADNÍK, Pavel: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Kraji Vysočina, Národní památkový ústav, Praha 2006, 16.8. 2019

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Nové Město na Moravě

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 rybník Sykovec
 Medlovský rybník
 Skalský dvůr
 kostel sv. Matouše
 Kadov
 Kadovské železárny
 železniční viadukt
 kaplička
 socha kavky
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Radešín
 Drátenická skála
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 dolní hřbitov
 Skály
 Bobrová
 železniční viadukt
 Lisovská skála
 Šiklův mlýn
 boží muka
 Devět skal
 Domanínek
 boží muka
 Dalečín
 Dalečín
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 fara
 Blažkov
 kostel sv. Matouše
 Nové Veselí
 Kněževes nad Oslavou
 hrobka rodu Belcredi
 Mrázkova louka
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 kaple sv. Rocha
 Najdek
 socha zubra
 Dolní Rožínka
 Jimramov
 Dolní Rožínka
 Síň rodáků
 radnice
 Lhotka u Mirošova
 Čtyři palice
 Jimramov
 Christianeum
 Templ
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 Moravec
 Milovské Perničky
 Karasín
 Rožná
 kamenný most
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Strážek
 Zahradiště
 Mitrov
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Mitrov
 Bohdalov
 kostel sv. Ondřeje
 Moravecké Pavlovice
Základní informace místa
ID místa: 14307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama