Kašna se sloupem ukončeným sochou sv. Anny a Panny Marie z r. 1727, obklopena v dolní části sv. Janem Nepomuckým, Karlem Boromejským, sv. Janem Sarkandrem a sv. Šebestiánem. Sloup razantně upraven r. 1875 Karlem Dvořákem. Postaven na památku ničivého požáru a z vděčnosti ochrany před morovou ránou.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, v části s parkovou úpravou najdeme zdobenou kašnu se sloupem, kterému dominuje socha sv. Anny. Součástí sousoší jsou sochy znázorňující sv. Jana z Nepomuku, Karla Boromejského, sv. Jana Sarkandra a sv. Šebestiána. Na sloupu dominuje sv. Anna s postavičkou Panny Marie. Jde o připomínku velkého požáru z roku 1723 a vděčnosti uchránění města před morovou ránou. Samotný sloup je z období baroka z roku 1727, vybudovaný byl nákladem vrchnosti, kterou byla světská nadace šlechtičen Mariánská škola v Brně. Někdy během následujícího století zmizela z výklenku socha sv. Rozálie. V roce 1875 nechala vrchnost kolem sloupu postavit kašnu ve tvaru kvadrilobu, a celou kompozici doplily zmíněné sochy čtyř světců, jejichž autorem je pražský kamenosochař Karel Dvořák. Ten také restauroval poškozenou sochu sv. Anny a dodal nový dřík sloupu. V letech 1990-92 byla památka restaurována, socha sv. Anny byla sejmuta a uložena v Horácké galerii. Na jejím místě se nachází kopie. V roce 1995 byl také obnoven vodní režim v kašně. Další restaurování proběhlo v roce 2003. Od roku 1958 je kašna památkově chráněna.
Rozehnal Ivo - zdroj - web www.nmnm.eu; MAXOVÁ, Ivana, NEJEDLÝ, Vratislav a ZAHRADNÍK, Pavel: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Kraji Vysočina, Národní památkový ústav, Praha 2006, 16.8. 2019
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Nové Město na Moravě

Místa v okolí

 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 rybník Sykovec
 Medlovský rybník
 Skalský dvůr
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 Kadovské železárny
 železniční viadukt
 socha kavky
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 Radešín
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Drátenická skála
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 dolní hřbitov
 Bobrová
 Skály
 Lisovská skála
 boží muka
 Devět skal
 Domanínek
 boží muka
 Dalečín
 Dalečín
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 fara
 Blažkov
 železniční viadukt
 Nové Veselí
 kostel sv. Matouše
 Kněževes nad Oslavou
 hrobka rodu Belcredi
 kaple sv. Rocha
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 socha zubra
 Jimramov
 Dolní Rožínka
 Najdek
 Dolní Rožínka
 Jimramov
 radnice
 Lhotka u Mirošova
 Čtyři palice
 Síň rodáků
 Christianeum
 Templ
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Moravec
 Dolní Rožínka
 Milovské Perničky
 Karasín
 Rožná
 kamenný most
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Strážek
 Zahradiště
 Mitrov
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Mitrov
 Bohdalov
 kostel sv. Ondřeje
 Moravecké Pavlovice
Základní informace místa
ID místa: 14307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama