Třebekov

rodiště znalce českých hradů
Roubenou hájovnu Třebekov ukrytou v lesích severního Plzeňska nechal postavit plaský klášter r. 1760. Proslavil ji rodák Fr. A. Heber (1815-1849), amatérský historik, který jako první začal systematicky popisovat a dokumentovat české hrady, tvrze a zámky.
Hlavní obrázek místa
Hájovna Třebekov
© Jiří Špaček, 07/2008
Bývalá hájovna Třebekov obklopená ovocnou zahradou se nachází na mýtině v hlubokých lesích severního Plzeňska mezi obcemi Jarov, Obora a Hromnice. Byla založena cisterciáckým klášterem v Plasích r. 1760, tedy nedlouho před jeho zrušením císařem Josefem II. roku 1785. Roubené stavení bylo zbudováno nad levým břehem potoka Bělidlo. Pojmenování dostalo podle bývalého středověkého klášterního dvora s tvrzí zvaného Třebekov nebo též Třebokov, který stával nad protějším břehem potoka od 14. století a na konci 15. století zanikl. V lese asi 300 metrů od hájovny se dodnes nacházejí valy a kamenné trosky budov a ohradních zdí. Pozůstatky tohoto dvora jsou na některých mapách chybně označovány jako zřícenina hradu Železnice. Již r. 1250 je zmiňována také starší ves či osada Třebekov, kterou se však dodnes nepodařilo lokalizovat. Třebekovskou hájovnu proslavil rodák Fr. A. Heber (1815-1849), který se jako první, byť bez odborného vzdělání, věnoval soupisu a dokumentaci českých hradů a tvrzí včetně jejich zřícenin. Přes svůj krátký život se tak vlastně stal zakladatelem české kastelologie. Hrady a zámky jsou sice vyhledávaným turistickým cílem, ale k Heberově rodišti žádná turisticky značená cesta ani cyklotrasa nevede. Nenajdeme tu ani pamětní destičku, ostatně někdejší hájovna je dnes soukromým obytným domem, nejspíše rekreačního charakteru. Vedou však k ní udržované lesní silničky jednak z jihu od turisticky proslulého Hromnického jezírka nebo od východu z obce Jarov, od níž je hájovna vzdálena necelé 2 km a na jejímž katastru leží. Lesní silnička sem míří také od severozápadu od obce Obora. Samota Třebekov je stále romanticky položené místo, které stojí za návštěvu.
Jiří Špaček, 26.3. 2015
historie

Počátkem 19. století žil na třebekovské hájovně Johann Heber se svou rodinou. Kromě dvou dcer se mu tu 19. července 1815 narodil jediný syn František Alexandr, správněji však Franz Alexander, neboť šlo o rodinu německou. Hajný Heber již r. 1823 zemřel a vdova s dětmi se přestěhovala do Mýta na Rokycansku. František tu vychodil školu a pak pokračoval ve středoškolských studiích v Plzni, ale finanční situace rodiny mu je nedovolila dokončit. V letech 1836-1837 se v Praze vyučil kupcem, oženil se s dcerou majitelky obchodu a převzal její druhý obchod ve Zbiroze. Když však r. 1841 utrpěl při výbuchu střelného prachu o Božím těle úraz levé ruky, rozhodl se přenechat obchod manželce a plně se věnovat své zálibě od dětství, totiž putování po českých hradech a tvrzích a jejich dokumentaci. Nedostatek vzdělání nahrazoval neuvěřitelnou pílí, naučil se latinsky i česky, aby mohl studovat písemné prameny, sbíral pověsti…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na české wikipedii), 26.3. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Jarov

Místa v okolí

 Radost
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Kaceřov
 hradiště Koryta
 Babina
 Dolní Hradiště
 Spálený mlýn
 Dolanský Mlýn
 Libštejn
 Věžka
 Liblín
 Čertův mlýn
 Na Vrchách
 železná huť
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Bušovice
 kolomazná pec
 kaple sv. Vojtěcha
 Plasy
 kaple sv. Rozálie
 Krkavec
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Václava
 dvůr Rohy
 Ondřejov
 Šebíkov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Kokotsko
 Červený Hrádek
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Markéty
 Sylvánský vrch
 kostel Všech svatých
 kaolinový důl
 Krašov
 Dolní Bělá
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Kyjov
 kostel sv. Prokopa
 Černá věž
 Nekmíř
 Osek u Rokycan
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Velká synagoga
 Klabava
 Betlémská kaple
 Vrtba
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Hubenov
 Malesice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Komberk
 Křimice
 kostel sv. Martina
 Angerbach u Kožlan
 Čeminy
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 masné krámy
 křížová cesta
 Rokycany
 Fitzova vila
 kašna
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 Chříč
Základní informace místa
ID místa: 12075
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama