Třebekov

rodiště znalce českých hradů
Roubenou hájovnu Třebekov ukrytou v lesích severního Plzeňska nechal postavit plaský klášter r. 1760. Proslavil ji rodák Fr. A. Heber (1815-1849), amatérský historik, který jako první začal systematicky popisovat a dokumentovat české hrady, tvrze a zámky.
Hlavní obrázek místa
Hájovna Třebekov
© Jiří Špaček, 07/2008
Bývalá hájovna Třebekov obklopená ovocnou zahradou se nachází na mýtině v hlubokých lesích severního Plzeňska mezi obcemi Jarov, Obora a Hromnice. Byla založena cisterciáckým klášterem v Plasích r. 1760, tedy nedlouho před jeho zrušením císařem Josefem II. roku 1785. Roubené stavení bylo zbudováno nad levým břehem potoka Bělidlo. Pojmenování dostalo podle bývalého středověkého klášterního dvora s tvrzí zvaného Třebekov nebo též Třebokov, který stával nad protějším břehem potoka od 14. století a na konci 15. století zanikl. V lese asi 300 metrů od hájovny se dodnes nacházejí valy a kamenné trosky budov a ohradních zdí. Pozůstatky tohoto dvora jsou na některých mapách chybně označovány jako zřícenina hradu Železnice. Již r. 1250 je zmiňována také starší ves či osada Třebekov, kterou se však dodnes nepodařilo lokalizovat. Třebekovskou hájovnu proslavil rodák Fr. A. Heber (1815-1849), který se jako první, byť bez odborného vzdělání, věnoval soupisu a dokumentaci českých hradů a tvrzí včetně jejich zřícenin. Přes svůj krátký život se tak vlastně stal zakladatelem české kastelologie. Hrady a zámky jsou sice vyhledávaným turistickým cílem, ale k Heberově rodišti žádná turisticky značená cesta ani cyklotrasa nevede. Nenajdeme tu ani pamětní destičku, ostatně někdejší hájovna je dnes soukromým obytným domem, nejspíše rekreačního charakteru. Vedou však k ní udržované lesní silničky jednak z jihu od turisticky proslulého Hromnického jezírka nebo od východu z obce Jarov, od níž je hájovna vzdálena necelé 2 km a na jejímž katastru leží. Lesní silnička sem míří také od severozápadu od obce Obora. Samota Třebekov je stále romanticky položené místo, které stojí za návštěvu.
Jiří Špaček, 26.3. 2015
historie

Počátkem 19. století žil na třebekovské hájovně Johann Heber se svou rodinou. Kromě dvou dcer se mu tu 19. července 1815 narodil jediný syn František Alexandr, správněji však Franz Alexander, neboť šlo o rodinu německou. Hajný Heber již r. 1823 zemřel a vdova s dětmi se přestěhovala do Mýta na Rokycansku. František tu vychodil školu a pak pokračoval ve středoškolských studiích v Plzni, ale finanční situace rodiny mu je nedovolila dokončit. V letech 1836-1837 se v Praze vyučil kupcem, oženil se s dcerou majitelky obchodu a převzal její druhý obchod ve Zbiroze. Když však r. 1841 utrpěl při výbuchu střelného prachu o Božím těle úraz levé ruky, rozhodl se přenechat obchod manželce a plně se věnovat své zálibě od dětství, totiž putování po českých hradech a tvrzích a jejich dokumentaci. Nedostatek vzdělání nahrazoval neuvěřitelnou pílí, naučil se latinsky i česky, aby mohl studovat písemné prameny, sbíral pověsti…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na české wikipedii), 26.3. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Jarov

Místa v okolí

 Radost
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Kaceřov
 hradiště Koryta
 Babina
 Dolní Hradiště
 Spálený mlýn
 Dolanský Mlýn
 Libštejn
 Věžka
 Liblín
 Čertův mlýn
 Na Vrchách
 železná huť
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Bušovice
 kolomazná pec
 kaple sv. Vojtěcha
 Bílý mlýn Kepka
 Plasy
 Bílá vila
 kaple sv. Rozálie
 Krkavec
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Václava
 dvůr Rohy
 Ondřejov
 kostel sv. Martina
 Šebíkov
 kostel sv. Jiří
 Kokotsko
 Červený Hrádek
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 Kunčin Hrádek
 kostel sv. Markéty
 Sylvánský vrch
 kostel Všech svatých
 kaolinový důl
 Krašov
 Dolní Bělá
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Pivovarské muzeum
 kostel sv. Prokopa
 Černá věž
 Nekmíř
 Kyjov
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 židovský hřbitov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Velká synagoga
 Kamýk
 Betlémská kaple
 Klabava
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Vrtba
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Hubenov
 Malesice
 kostel sv. Vavřince
 Vyšohrad
 židovský hřbitov
 Komberk
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Křimice
 socha sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 Chlumská stráň
 Angerbach
 Čeminy
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 masné krámy
 křížová cesta
 Fitzova vila
 kašna
 děkanství
 Rokycany
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 Chříč
Základní informace místa
ID místa: 12075
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama