Nejistě datovaný, nelokalizovaný a některými odborníky dokonce popíraný hrad ve věnném městě Polička.
Hlavní obrázek místa
Šaffova ulice čp. 33 - 36
Stál zde hrad, nebo pouze nějaká forma starého opevnění - "hradu"?
© Petr Turyna 08/2006
Hrad věnného města Polička – tolik známého pro jedinečnou zachovalost své středověké fortifikace – patrně není hlavním důvodem návštěvy průměrného turisty. Důvodů je víc. Nejen že hrad jako celek zanikl a vlastně ani není jisté kde stál; mnozí odborníci navíc vůbec pochybují zda zde kdy jaký byl. Město Polička založil r. 1265 Přemysl Otakar II. v lokalitě starší osady Na políčkách. Zakládací listina o hradě mlčí, zmíněn je až roku 1289. Zanikl pravděpodobně za válek husitských (Polička padla v bojích s Uhry), lokalita zvaná „starý hrad“ je ještě zmíněná v 16. stol. při prodeji okolních pozemků. Tak se dostáváme k jedné z variant možného umístění. Ze zápisu o pronájmu městských parkánů vyplývá, že měl patrně stávat v prostoru před starohradskou branou. Parcela však zasahovala i do pozdějšího městského opevnění (příkop, parkán), což je krajně nezvyklé a nepravděpodobné. Ostatní brány v těchto místech měly rozsáhlé barbakany. Je tedy možné, že „starý hrad“ je pouze dobové označení opevnění tohoto předbraní. To by se však muselo odlišovat od barbakánů ostatních brán. A to zejména stářím (název) a dost možná i vzhledem. Připustíme-li tuto variantu, pak vězme, že není úplně nepravděpodobná. Prostor severozápadního ohybu hradeb je možno (díky stoupajícímu terénu ze městem) považovat za nejzranitelnější úsek hradeb. Je teda docela možné, že bylo opevněno již dříve než přišla doba rozsáhlých barbakanů. Tato domnělá fortifikace by pak mohla přejmout onen tolik matoucí pojem „starý hrad“. Archeologický průzkum zmíněné lokality znemožňila výstavba domů čp. 33-36 v dnešní Šaffově ulici. Další – a to sice o poznání obvyklejší – variantou by mohlo být umístění hradu uvnitř hradebního prstence města. Ani při pohledu na průběh fortifikace ani při studii parcelace vnitřního města však nejsme s to nalézt žádnou anomálii, která by napovídala o umístění tohoto případného…  číst dále
Mass, Turyna Petr, 17.8. 2006

Půdorys místa

Zakreslení možné polohy hradu do katastrální mapy.
© katastrální mapa z r. 1839
Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

Místa v okolí

 Tylův dům
 radnice
 evangelický kostel
 městské opevnění
 rondokubistické domy
 Pomezí
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 kostel sv. Markéty
 pomník železnice
 Jimramov
 radnice
 Christianeum
 Jimramov
 Síň rodáků
 kostel sv. Kateřiny
 Karle
 hrobka rodu Belcredi
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Brtounova chalupa
 radnice
 Bystré
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Erasma
 Čtyři palice
 rozhledna Terezka
 Milovské Perničky
 Toulovcova rozhledna
 Dalečín
 Zkamenělý zámek
 Dalečín
 Svojanov
 Jarošov
 Karlštejn
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Mikuláše
 Drátenická skála
 kaplička
 Čachnov
 Horní les
 Langrova vila
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kaple sv. Václava
 Kadov
 Kadovské železárny
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Mendryka
 kostel sv. Václava
 Betlém
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Kapalice
 Pivnická rokle
 kostel sv. Kateřiny
 Borůvka
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 4544
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama