Nejistě datovaný, nelokalizovaný a některými odborníky dokonce popíraný hrad ve věnném městě Polička.
Hlavní obrázek místa
Šaffova ulice čp. 33 - 36
Stál zde hrad, nebo pouze nějaká forma starého opevnění - "hradu"?
© Petr Turyna 08/2006
Hrad věnného města Polička – tolik známého pro jedinečnou zachovalost své středověké fortifikace – patrně není hlavním důvodem návštěvy průměrného turisty. Důvodů je víc. Nejen že hrad jako celek zanikl a vlastně ani není jisté kde stál; mnozí odborníci navíc vůbec pochybují zda zde kdy jaký byl. Město Polička založil r. 1265 Přemysl Otakar II. v lokalitě starší osady Na políčkách. Zakládací listina o hradě mlčí, zmíněn je až roku 1289. Zanikl pravděpodobně za válek husitských (Polička padla v bojích s Uhry), lokalita zvaná „starý hrad“ je ještě zmíněná v 16. stol. při prodeji okolních pozemků. Tak se dostáváme k jedné z variant možného umístění. Ze zápisu o pronájmu městských parkánů vyplývá, že měl patrně stávat v prostoru před starohradskou branou. Parcela však zasahovala i do pozdějšího městského opevnění (příkop, parkán), což je krajně nezvyklé a nepravděpodobné. Ostatní brány v těchto místech měly rozsáhlé barbakany. Je tedy možné, že „starý hrad“ je pouze dobové označení opevnění tohoto předbraní. To by se však muselo odlišovat od barbakánů ostatních brán. A to zejména stářím (název) a dost možná i vzhledem. Připustíme-li tuto variantu, pak vězme, že není úplně nepravděpodobná. Prostor severozápadního ohybu hradeb je možno (díky stoupajícímu terénu ze městem) považovat za nejzranitelnější úsek hradeb. Je teda docela možné, že bylo opevněno již dříve než přišla doba rozsáhlých barbakanů. Tato domnělá fortifikace by pak mohla přejmout onen tolik matoucí pojem „starý hrad“. Archeologický průzkum zmíněné lokality znemožňila výstavba domů čp. 33-36 v dnešní Šaffově ulici. Další – a to sice o poznání obvyklejší – variantou by mohlo být umístění hradu uvnitř hradebního prstence města. Ani při pohledu na průběh fortifikace ani při studii parcelace vnitřního města však nejsme s to nalézt žádnou anomálii, která by napovídala o umístění tohoto případného…  číst dále
Mass, Turyna Petr, 17.8. 2006

Půdorys místa

Zakreslení možné polohy hradu do katastrální mapy.
© katastrální mapa z r. 1839
Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

Místa v okolí

 Tylův dům
 radnice
 evangelický kostel
 městské opevnění
 rondokubistické domy
 Pomezí
 Demelova kaple
 Killerova kaplička
 kostel sv. Markéty
 pomník železnice
 Jimramov
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Síň rodáků
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodu Belcredi
 Karle
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Brtounova chalupa
 radnice
 Bystré
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Erasma
 Čtyři palice
 rozhledna Terezka
 Milovské Perničky
 Toulovcova rozhledna
 Dalečín
 Dalečín
 Zkamenělý zámek
 Jarošov
 Svojanov
 Toulovcovy maštale
 Karlštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Drátenická skála
 kaplička
 Čachnov
 Langrova vila
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 kaple sv. Václava
 Kadov
 Kadovské železárny
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Mendryka
 kostel sv. Václava
 Betlém
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Kapalice
 Pivnická rokle
 kostel sv. Kateřiny
 Borůvka
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 4544
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama