Původní gotický, dřevěný kostel pocházel z pol. 14.st. Současná barokní stavba pochází z r. 1768. Novou břidlicovou krytinu dostal při opravách r.1872. Generální oprava kostela provedena v letech 1975 – 1977.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Archanděla Michaela v Krouně
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Krouna leží na Českomoravské vysočině 11 km východně od Hlinska a 18 km západně od Poličky. Leží na křižovatce silnic I/34 Havlíčkův Brod – Hlinsko – Polička – Svitavy a silnice II/354 Skuteč – Svratka – Nové Město na Moravě. Obcí také prochází železniční trať č. 261 Žďárec u Skutče – Svitavy. Kostel sv. Michaela archanděla najdeme vlevo od hlavní silnice při cestě z Hlinska. Stojí na mírném návrší a nelze jej přehlédnout.
Pavel Vítek, 15.6. 2007
popis

Původní kostel byl gotický, dřevěný, pokrytý šindeli. Tehdy již kamenný kostel měl nadále střechu zas pokrytou šindeli, novou břidlicovou krytinu dostal až při opravách roku 1872. Stavba kostela sv. Michaela Archanděla je obehnána mohutnou kamennou hradbou. Průčelí členěno několika pilastry. Součástí kostelního areálu je barokní fara z roku 1737, márnice a barokní škola, pocházející rovněž z 18. století. Zvony z kostela byly v obou světových válkách zkonfiskovány. Pouze jeden zvon pocházející z roku 1529 na věži zůstal dodnes.

Pavel Vítek, 15.6. 2007

historie

Kostel sv. Michaela Archanděla v Krouně se připomíná již listinách z r. 1349 – 1350, tehdy již jako farní. Farnost ale zanikla v roce 1620 a Krouna byla přifařena ke Skutči. Až v roce 1737 byla krounská farnost obnovena. Současná barokní podoba kostela pochází z roku 1768. Kostelní věž byla v roce 1884 zvýšena. Generální oprava kostela byla provedena v letech 1975 – 1977.

Pavel Vítek, 15.6. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Krouna

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Čachnov
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 Karlštejn
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Mikuláše
 Betlém
 Zkamenělý zámek
 Borůvka
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 radnice
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 Toulovcovy maštale
 kamenný most
 Milovské Perničky
 Betlém
 Kapalice
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Toulovcova rozhledna
 Čtyři palice
 Jarošov
 Ležáky
 Devět skal
 kostel sv. Markéty
 křížová cesta
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Nové Hrady
 Nový hrad
 Lisovská skála
 barokní špýchar
 Bílý Kůň
 Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Jahůdka
 kostel sv. Prokopa
 Drátenická skála
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Ondřeje
 Chrast
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Růžový palouček
 Kočičí hrádek
 Skály
 Lukavice
 kostel sv. Václava
 Jimramov
 Jimramov
 radnice
 Christianeum
 Síň rodáků
Kontaktní informace
Krouna 1
539 43 Krouna

Korespondenční adresa:
Faráře Toufara 91
539 01 Hlinsko v Čechách
Tel: 469 341 222
Základní informace místa
ID místa: 5357
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama