Původní gotický, dřevěný kostel pocházel z pol. 14.st. Současná barokní stavba pochází z r. 1768. Novou břidlicovou krytinu dostal při opravách r.1872. Generální oprava kostela provedena v letech 1975 – 1977.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Archanděla Michaela v Krouně
© Pavel Vítek 06/2007
Obec Krouna leží na Českomoravské vysočině 11 km východně od Hlinska a 18 km západně od Poličky. Leží na křižovatce silnic I/34 Havlíčkův Brod – Hlinsko – Polička – Svitavy a silnice II/354 Skuteč – Svratka – Nové Město na Moravě. Obcí také prochází železniční trať č. 261 Žďárec u Skutče – Svitavy. Kostel sv. Michaela archanděla najdeme vlevo od hlavní silnice při cestě z Hlinska. Stojí na mírném návrší a nelze jej přehlédnout.
Pavel Vítek, 15.6. 2007
popis

Původní kostel byl gotický, dřevěný, pokrytý šindeli. Tehdy již kamenný kostel měl nadále střechu zas pokrytou šindeli, novou břidlicovou krytinu dostal až při opravách roku 1872. Stavba kostela sv. Michaela Archanděla je obehnána mohutnou kamennou hradbou. Průčelí členěno několika pilastry. Součástí kostelního areálu je barokní fara z roku 1737, márnice a barokní škola, pocházející rovněž z 18. století. Zvony z kostela byly v obou světových válkách zkonfiskovány. Pouze jeden zvon pocházející z roku 1529 na věži zůstal dodnes.

Pavel Vítek, 15.6. 2007

historie

Kostel sv. Michaela Archanděla v Krouně se připomíná již listinách z r. 1349 – 1350, tehdy již jako farní. Farnost ale zanikla v roce 1620 a Krouna byla přifařena ke Skutči. Až v roce 1737 byla krounská farnost obnovena. Současná barokní podoba kostela pochází z roku 1768. Kostelní věž byla v roce 1884 zvýšena. Generální oprava kostela byla provedena v letech 1975 – 1977.

Pavel Vítek, 15.6. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Krouna

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Čachnov
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 rozhledna Terezka
 Karlštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Betlém
 Zkamenělý zámek
 Borůvka
 Hlinsko v Čechách
 pomník Jana Husa
 Ježdíkův dům
 radnice
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Kateřiny
 Pivnická rokle
 Toulovcovy maštale
 kamenný most
 Milovské Perničky
 Betlém
 Kapalice
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Jarošov
 Čtyři palice
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Havla opata
 Ležáky
 Devět skal
 kostel sv. Markéty
 křížová cesta
 pivovar
 Zdislav
 Košumberk
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Lisovská skála
 Bílý Kůň
 Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Jahůdka
 Drátenická skála
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Anny
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Ondřeje
 Chrast
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Růžový palouček
 Kočičí hrádek
 Skály
 Lukavice
 kostel sv. Václava
 Jimramov
 Jimramov
 radnice
 Síň rodáků
 Christianeum
Kontaktní informace
Krouna 1
539 43 Krouna

Korespondenční adresa:
Faráře Toufara 91
539 01 Hlinsko v Čechách
Tel: 469 341 222
Základní informace místa
ID místa: 5357
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama