Zříceniny hradu pánů z Lomnice z konce 13. st., první zmínka až r. 1360. V 15. st. Boskovicové, od r. 1596 Pernštejnové. Poč. 16. st. ještě obyvatelný. V r. 1560 se již prodával jako pustý. V areálu se dnes nachází památník obětem 2. sv. války.
Hlavní obrázek místa
Objekt podsklepeného paláce, fragment náběhu valené klenby
© Jan Večeřa, 02/2016
Zřícenina hradu leží asi 2,5 km jižně od Olešnice a asi 10 km západně od Letovic. Z Olešnice jsou to na hrad po žluté značce asi 3 km. Autem se na hrad nejlépe dostaneme, když zaparkujeme na východním okraji stejnojmenné obce a po cestě dojdeme kolem lesa k hradu. Hrad stál na nevysokém kopci nad obcí a od okolního terénu byl oddělen příkopem a valem. Do dneška se z něj zachovaly trosky obranného systému, části zdiva obytných budov a jedna klenutá sklepní místnost.
Michal Brůža, 9.4. 2003
historie

Hrad Louka, poprvé připomínaný v r. 1360, byl středem významného panství, které ovládalo Olešnicko. V té době jej držel Proček z Lomnice. V r. 1406 postoupil Jan z Lomnice hrad Janu Ozorovi z Boskovic, po němž jej v r. 1440 zdědil Vaněk z Boskovic; avšak jeho synové Tas, Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic jej před r. 1464 prodali Bohuši z Lomnice. V r. 1496 získal hrad Vilém z Pernštejna. V 16. století sdílel společné osudy s hradem Kunštátem, protože v druhé polovině 16. století prodal Vratislav z Pernštejna loucké zboží hraběti Fridrichu z Hardeku a na Letovicích. Tím hrad Louka ztratil své dosavadní poslání a v r. 1591 se už připomíná jako pustý. Dnes z něho zůstala jen silná zeď se širokou branou, sesuté zdivo a základy někdejšího hradního areálu; příkop, který hrad obepínal, je zasypán zdivem. Jsou viditelné i stopy po druhém příkopu a při výkopech se často…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Morave a ve Slezsku / Jižní Morava, 15.9. 2002

Půdorys místa


© M. Plaček (in Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Louka

Místa v okolí

 Crhov
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 Lamberg
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Burianova rozhledna
 Trpínský mlýn
 Kunštát
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 Pyšolec
 Hrádek u Kněževsi
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hradisko
 Horní les
 Aueršperk
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 kostel sv. Mikuláše
 Osiky
 Rychvald
 Babylon u Kozárova
 vodní dílo Vír I
 Drnovice
 Drnovice
 Letovice
 Svojanov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Voděrady
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Karasín
 Černvír
 boží muka
 krytý trámový most
 Lysice
 Pernštejn
 Pernštejn
 Bystré
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 stará radnice
 Brtounova chalupa
 kostel Všech svatých
 Svitávka
 Rumberk
 socha zubra
 Centrum Eden
 kostel sv. Erasma
 Porčův mlýn
 Podolí
 židovský hřbitov
 židovská škola
 Domanínek
 synagoga
 Lomnice
 radnice
 mariánský sloup
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Barbory
 Roubanina
 Rožná
 Dalečín
 Velký Chlum
 Dalečín
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Moravecké Pavlovice
 Bukov
 boží muka
 Košíkov
 Víckov
 Síň rodáků
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Jimramov
 Rájec nad Svitavou
Základní informace místa
ID místa: 209
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama