Zříceniny hradu pánů z Lomnice z konce 13. st., první zmínka až r. 1360. V 15. st. Boskovicové, od r. 1596 Pernštejnové. Poč. 16. st. ještě obyvatelný. V r. 1560 se již prodával jako pustý. V areálu se dnes nachází památník obětem 2. sv. války.
Hlavní obrázek místa
Zbytek nádvorní stěny paláce
© Filip Matoušek 10/2004
Zřícenina hradu leží asi 2,5 km jižně od Olešnice a asi 10 km západně od Letovic. Z Olešnice jsou to na hrad po žluté značce asi 3 km. Autem se na hrad nejlépe dostaneme, když zaparkujeme na východním okraji stejnojmenné obce a po cestě dojdeme kolem lesa k hradu. Hrad stál na nevysokém kopci nad obcí a od okolního terénu byl oddělen příkopem a valem. Do dneška se z něj zachovaly trosky obranného systému, části zdiva obytných budov a jedna klenutá sklepní místnost.
Michal Brůža, 9.4. 2003
historie

Hrad Louka, poprvé připomínaný v r. 1360, byl středem významného panství, které ovládalo Olešnicko. V té době jej držel Proček z Lomnice. V r. 1406 postoupil Jan z Lomnice hrad Janu Ozorovi z Boskovic, po němž jej v r. 1440 zdědil Vaněk z Boskovic; avšak jeho synové Tas, Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic jej před r. 1464 prodali Bohuši z Lomnice. V r. 1496 získal hrad Vilém z Pernštejna. V 16. století sdílel společné osudy s hradem Kunštátem, protože v druhé polovině 16. století prodal Vratislav z Pernštejna loucké zboží hraběti Fridrichu z Hardeku a na Letovicích. Tím hrad Louka ztratil své dosavadní poslání a v r. 1591 se už připomíná jako pustý. Dnes z něho zůstala jen silná zeď se širokou branou, sesuté zdivo a základy někdejšího hradního areálu; příkop, který hrad obepínal, je zasypán zdivem. Jsou viditelné i stopy po druhém příkopu a při výkopech se často…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Morave a ve Slezsku / Jižní Morava, 15.9. 2002

Půdorys místa


© M. Plaček (in Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Louka

Místa v okolí

 Crhov
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 Lamberg
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Burianova rozhledna
 Trpínský mlýn
 Kunštát
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 Pyšolec
 Hrádek u Kněževsi
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hradisko
 Aueršperk
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 kostel sv. Mikuláše
 Osiky
 Rychvald
 Babylon u Kozárova
 Drnovice
 Drnovice
 Letovice
 Svojanov
 kostel sv. Prokopa
 Voděrady
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Karasín
 Černvír
 krytý trámový most
 Lysice
 Pernštejn
 Pernštejn
 Bystré
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 stará radnice
 kostel Všech svatých
 Brtounova chalupa
 Svitávka
 Rumberk
 socha zubra
 Centrum Eden
 kostel sv. Erasma
 Porčův mlýn
 Podolí
 židovský hřbitov
 židovská škola
 Domanínek
 synagoga
 Lomnice
 radnice
 mariánský sloup
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Barbory
 Roubanina
 Rožná
 Velký Chlum
 Dalečín
 Dalečín
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Moravecké Pavlovice
 Bukov
 boží muka
 Košíkov
 Víckov
 Síň rodáků
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Jimramov
 Rájec nad Svitavou
Základní informace místa
ID místa: 209
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama