Zříceniny hradu pánů z Lomnice z konce 13. st., první zmínka až r. 1360. V 15. st. Boskovicové, od r. 1596 Pernštejnové. Poč. 16. st. ještě obyvatelný. V r. 1560 se již prodával jako pustý. V areálu se dnes nachází památník obětem 2. sv. války.
Hlavní obrázek místa
Zbytek paláce
© Petr Nožička 04/2010
Zřícenina hradu leží asi 2,5 km jižně od Olešnice a asi 10 km západně od Letovic. Z Olešnice jsou to na hrad po žluté značce asi 3 km. Autem se na hrad nejlépe dostaneme, když zaparkujeme na východním okraji stejnojmenné obce a po cestě dojdeme kolem lesa k hradu. Hrad stál na nevysokém kopci nad obcí a od okolního terénu byl oddělen příkopem a valem. Do dneška se z něj zachovaly trosky obranného systému, části zdiva obytných budov a jedna klenutá sklepní místnost.
Michal Brůža, 9.4. 2003
historie

Hrad Louka, poprvé připomínaný v r. 1360, byl středem významného panství, které ovládalo Olešnicko. V té době jej držel Proček z Lomnice. V r. 1406 postoupil Jan z Lomnice hrad Janu Ozorovi z Boskovic, po němž jej v r. 1440 zdědil Vaněk z Boskovic; avšak jeho synové Tas, Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic jej před r. 1464 prodali Bohuši z Lomnice. V r. 1496 získal hrad Vilém z Pernštejna. V 16. století sdílel společné osudy s hradem Kunštátem, protože v druhé polovině 16. století prodal Vratislav z Pernštejna loucké zboží hraběti Fridrichu z Hardeku a na Letovicích. Tím hrad Louka ztratil své dosavadní poslání a v r. 1591 se už připomíná jako pustý. Dnes z něho zůstala jen silná zeď se širokou branou, sesuté zdivo a základy někdejšího hradního areálu; příkop, který hrad obepínal, je zasypán zdivem. Jsou viditelné i stopy po druhém příkopu a při výkopech se často…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Morave a ve Slezsku / Jižní Morava, 15.9. 2002

Půdorys místa


© M. Plaček (in Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Louka

Místa v okolí

 Crhov
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 Lamberg
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Burianova rozhledna
 Trpínský mlýn
 Kunštát
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 Pyšolec
 Hrádek u Kněževsi
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hradisko
 Horní les
 Aueršperk
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 kostel sv. Mikuláše
 Osiky
 Rychvald
 Babylon u Kozárova
 vodní dílo Vír I
 Drnovice
 Drnovice
 Letovice
 Svojanov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 rychta se žudrem
 Voděrady
 Sebranice
 Karasín
 Černvír
 boží muka
 krytý trámový most
 Lysice
 Pernštejn
 Pernštejn
 Bystré
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 stará radnice
 Brtounova chalupa
 kostel Všech svatých
 Svitávka
 Rumberk
 socha zubra
 Centrum Eden
 kostel sv. Erasma
 Porčův mlýn
 Podolí
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovská škola
 Domanínek
 Lomnice
 radnice
 mariánský sloup
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Barbory
 Rožná
 Roubanina
 Dalečín
 Dalečín
 Velký Chlum
 Rovná
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Moravecké Pavlovice
 Bukov
 Košíkov
 boží muka
 Víckov
 Síň rodáků
 evangelický kostel
 Christianeum
 radnice
 Jimramov
 Jimramov
 Rájec nad Svitavou
Základní informace místa
ID místa: 209
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama