Kamenný silniční most z druhé poloviny 16. století, vystavěn ve stylu pozdní gotiky na místě staršího mostu zničeného povodní. Na mostě je barokní sousoší M. J. Brokofa, představující české patrony – sv. Víta, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2013
Most najdeme v městské části Děčína Staré Město, Vede přes Ploučnici nedaleko jejího ústí do Labe. Nejhezčí pohled na něj je ze souběžného moderního mostu – součásti silnice první třídy č. 14 (E442). Přístup na most je po schodech přímo ze zmíněného moderního mostu (pozor, rozpadají se) či z Náměstí 5. května ulicí U starého mostu. Od mostu se krátkou procházkou lze dostat k děčínskému zámku. Nedaleko je též železniční stanice Děčín – východ.
M.C., 13.6. 2008
popis

Most je postaven z pískovcových kvádrů, výrazným prvkem je gotický zubořez zábradlí. Je dlouhý 84 metrů, široký 4,8 metru a jeho maximální výška nad hladinou Ploučnice je 7,7 metru. Má čtyři oblouky nestejného rozpětí i vzepětí. Uprostřed mostu stojí bohaté sousoší z dílny významného barokního sochaře M. J. Brokofa. Bylo vytvořeno v roce 1714 a představuje tři české patrony – sv. Víta, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Na podstavci sousoší, vytvořeném J. B. Santini-Aichlem, jsou reliéfy, znázorňující mučednickou smrt těchto světců (a navíc Jana Nepomuckého ve zpovědnici).

Milan Caha (zdroj: Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002), 13.6. 2008

historie

Tato významná technická památka stojí na místě starší mostní stavby, zničené při povodni roku 1561. Pískovcový most přes Ploučnici byl vystavěn mezi lety 1564–1569 stavitelem Š. Höllem a kamenickým mistrem H. Franckem. Ač vystavěn v době renesance, stylově odpovídá pozdní gotice. Most prošel řadou oprav, významná rekonstrukce proběhla v roce 1985 a dále po záplavách na počátku 21. století. Most dlouho sloužil jako silniční, v současné době je využíván jako lávka pro pěší.

Milan Caha (zdroj: Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002), 13.6. 2008

Další texty historie
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Děčín III-Staré Město

Místa v okolí

 železniční most
 řetězová lávka
 Podmokly
 bývalá radnice
 Děčín
 Pastýřská stěna
 hlavní nádraží
 Podmokly
 Tyršův most
 ZOO Děčín
 synagoga
 evangelický kostel
 vila Waldstein
 kostel sv. Václava
 ovčí můstek
 Velký Chlum
 Bynov
 Sokolí vrch
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 socha sv. Vojtěcha
 Bynovec
 Vrabinec
 větrný mlýn
 Jílové
 nová radnice
 mariánský sloup
 Konojedovský dům
 Schönfeldovský dům
 Arnoltice
 Belveder
 Těchlovice
 Růžová
 evangelický kostel
 Suchá Kamenice
 Ostrý
 kostel sv. Mikuláše
 Janov
 Růženka
 silniční most
 Vraty (Rattenstein)
 kamenný most
 Markvartice
 Kohout
 rozhledna Janov
 Růžovský vrch
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Buková hora
 Blansko
 skalní kaplička
 Mojžíř
 Kozí vrch
 hrobka rodiny Botschen
 kostel sv. Václava
 Libouchec
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 pomník T. G. Masaryka
 Velké Březno
 Chotkovská hrobka
 Dolský mlýn
 kostel sv. Václava
 Velké Březno
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 zvonice
 kostel sv. Anny
 křížek U Jánika
 Leština
 Tiské stěny
 Velké Březno
 Zubrnice
 kostel Všech Svatých
 skalní kaple
 Schönstein
 kostel sv. Anny
 Strážný vrch
 Náčkovice
 Varta
 Svádov
 Šauenštejn
 Velká Bukovina
 Salhausenovský dům
 evangelický kostel
 Žandov
 Česká Kamenice
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 kostelní věž
 Erbenova vyhlídka
 Winterstein
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Horní Police
 ZOO Ústí nad Labem
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 Mariánský most
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Střekovská vyhlídka
 Rudolfův kámen
 Benešův most
 kostel sv. Václava
 Nová Ves
 kostel apoštola Pavla
 kombinovaný most
 železniční most
 městské museum
 městské divadlo
 nemocnice
 městské lázně
 Větruše
 popraviště
 Klíšský dvůr
 Na Tokáni
 Střekov
 Masarykova zdymadla
 kříž
Základní informace místa
ID místa: 6345
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama