Třímetrová betonová socha zubra od Michala Olšiaka byla odhalena 20. září 2015. Plastika je součástí většího zábavního areálu a slouží zejména jako atrakce pro děti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2018
Betonová socha zubra od Michala Olšiaka stojí v lokalitě Lužánky v těsné blízkosti parku miniatur a jakoby střeží Pohádkovou alej vedoucí k centru Eden. Zubr byl odhalen 20. září 2015 přes protesty několika výtvarníků. Zubr zde není náhodou, je totiž symbolem regionu, nachází se ve znaku města Bystřice nad Pernštejnem a byl také ve znaku Pernštejnů. Je zde veřejnosti volně přístupná lokalita s mnoha atrakcemi, zejména pro děti. Je hojně navštěvována i turisty.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.idnes.cz, https://www.turistika.cz a další, 20.8. 2019
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bystřice nad Pernštejnem

Místa v okolí

 Centrum Eden
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Domanínek
 Rožná
 Aueršperk
 Karasín
 kaple sv. Anny
 Templ
 Dolní Rožínka
 Zubštejn
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Václava
 Dolní Rožínka
 Pyšolec
 vodní dílo Vír I
 Skalský dvůr
 štola sv. Trojice
 Šiklův mlýn
 Blažkov
 Horní Rozsíčka
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Mitrov
 Pernštejn
 venkovský dům
 Pernštejn
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Lhotka u Mirošova
 Strážek
 Mitrov
 Horní les
 kostel sv. Martina
 Moravecké Pavlovice
 evangelický kostel
 Bobrová
 Černvír
 krytý trámový most
 kostel sv. Jiří
 Moravec
 kostel sv. Matouše
 Lamberg
 evangelický kostel
 Radešín
 Síň rodáků
 hrobka rodu Belcredi
 Christianeum
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Jimramov
 Louka
 Jimramov
 Crhov
 Víckov
 evangelický kostel
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kostel sv. Václava
 Košíkov
 Trpínský mlýn
 radnice
 Brtounova chalupa
 Bystré
 Skály
 Skryje
 Rysov
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 boží muka
 Hrádek u Kněževsi
 Svojanov
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 židovská škola
 synagoga
 kaple sv. Barbory
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Křižanov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Kadovské železárny
 Kadov
 Medlovský rybník
 kostel sv. Erasma
 Drátenická skála
Základní informace místa
ID místa: 14331
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama