V barokní zámek byla ve druhé pol. 17. stol. přestavěna starší tvrz hrabětem J. Štěpánem z Vrbna. V 19. stol. byl založen krajinářský park. Po r. 1945 sloužil zámek statku, byl přestavěn a ztratil svůj barokní vzhled. Dnes je pronajatý soukromé firmě
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Zámek stojí uprostřed obce. Když odbočíte k areálu bývalého JZD, najdete zámek v zadní částí. Je oplocený a nepřístupný. Vznikl ve druhé polovině 17. stol. přestavbou z tvrze. Zámek byl původně barokní a má jednoduchý obdélníkový půdorys.
28.11. 2004
historie

Obec Oldřišov je připomínána již v roce 1234. Byla v majetku premonstrátorského kláštera Hradiska u Olomouce. V roce 1526 koupil statek Oldřišov Kryštof Tvorkovský z Kravař a vybudoval zde tvrz. Za třicetileté války tvrz nepochybně silně utrpěla, proto hrabě Jiří Štěpán z Vrbna oldřišskou tvrz ve druhé polovině 17. stol. přestavěl na barokní zámek. V 19. stol., snad za Arnošta Joachyma Strachwitze byl u zámku zřízen krajinářský park, po kterém však již skoro nic nenajdete. Po roce 1945 sloužil zámek místnímu statku, byl přestavěn a ztratil tak svůj původní barokní charakter. Dnes jej má pronajatý soukromá firma.

28.11. 2004

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Velké Hoštice
 kostel sv. Kateřiny
 Opava
 nová radnice
 Obchodní dům Breda
 Blücherův palác
 Slezské divadlo
 Kravaře
 Slezská univerzita
 socha Petra Bezruče
 synagoga
 Sobkův palác
 kostel sv. Alžběty
 městské hradby
 evangelický kostel
 Obecní dům
 kostel sv. Hedviky
 kostel sv. Jiří
 Justiční palác
 Albertovec
 Držkovice
 Držkovice
 Suché Lazce
 Štítina
 Bolatice
 kaple sv. Anny
 obecní kaple
 Holasovice
 Raduň
 hrobka Lichnovských
 kostel sv. Tekly
 Chuchelná
 Neplachovice
 Přerovec
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Smolkov
 Štemplovec
 Dolní Benešov
 Stěbořice
 Loděnice
 Hrabyně
 Bělá
 Smolkov
 Šibenice
 Ostrá hůrka
 Hanuše
 Závada
 Nový Dvůr
 Závada
 Nový Dvůr
 arboretum
 Jezdkovice
 Hradec nad Moravicí
 Branice
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Dolní Životice
 kostel sv. Václava
 Dolní Životice
 Milotička
 Dobroslavice
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 2707
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama