Původně gotický kostel sv. Barbory pochází z poč.14. st. Je součástí areálu, zvonice, ohradní zeď, hřbitov a vlastní kostel. Nad zdmi kostela jsou podstřešní dřevěná patra na krakorcích. Do celého areálu se vchází zvonicí pocházející patrně z 18.st.
Hlavní obrázek místa
Kostel se zvonicí
© Lenka Martinková, 04/2007
Obec Banín se nachází na severovýchodním předhůří Českomoravské vrchoviny, 15 km jižně od Svitav, 17 km severozápadně od Letovic a 58 km severně od Brna. Kostel sv. Barbory se zvonicí stojí uprostřed obce. V obci dále najdeme několik roubených dvorců kolem středového dvora. Pocházejí z 1. pol. 19. století. Banín je dostupný autobusovou dopravou ze Svitav. Železnicí buď ze stanice Hradec nad Svitavou a nebo Dlouhá. Obě na železniční trati Svitavy – Brno. 6 km jihozápadním směrem můžeme navštívit hrad Svojanov. Přes Banín vede i cyklotrasa Hradec nad Svitavou – Svojanov. Obec Banín se nachází na severovýchodním předhůří Českomoravské vrchoviny, 15 km jižně od Svitav, 17 km severozápadně od Letovic a 58 km severně od Brna. Kostel sv. Barbory se zvonicí stojí uprostřed obce. V obci dále najdeme několik roubených dvorců kolem středového dvora. Pocházejí z 1. pol. 19. století. Banín je dostupný autobusovou dopravou ze Svitav. Železnicí buď ze stanice Hradec nad Svitavou a nebo Dlouhá. Obě na železniční trati Svitavy – Brno. 6 km jihozápadním směrem můžeme navštívit hrad Svojanov. Přes Banín vede i cyklotrasa Hradec nad Svitavou – Svojanov.
Pavel Vítek, 28.4. 2007
popis

První písemná zmínka o obci je z r. 1272. Banínský původně gotický kostel sv. Barbory je jednolodní stavba, pocházející z poč. 14. století. Je součástí zajímavého areálu, který představuje zvonici, která je součástí ohradní zdi, hřbitov a vlastní kostel. Jedná se tedy vlastně o opevněný kostel. Nad zdmi kostela jsou podstřešní dřevěná patra na krakorcích, nepochybně obranného charakteru, ač jsou v současní podobě mladší. V interiéru kostela najdeme cenný oltář sv. Barbory. Ve věži kostela jsou umístěny tři zvony z let 1669, 1688 a 1774, v sanktusníku pak zvon z r. 1721. Do celého areálu se vchází zvonicí rovněž s dřevěným podsebitím a cibulovou vížkou. Pochází patrně z 18. století. Vstup do zvonice je v současnosti zazděn a dřevěné patro je proto nepřístupné. Zvon zde umístěný pochází z roku 1741.

Pavel Vítek, 28.4. 2007

historie

Banín

Obec Banín se nachází v Pardubickém kraji.První zmínka o obci je z roku 1291.Hřbitov se zvonicí a na něm původní gotický kostel sv. Barbory z počátku 14. století .

Lenka Martinková, 27.4. 2007

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Banín

Místa v okolí

 panský dvůr
 Bělá nad Svitavou
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Svojanov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Víta
 Hrádek u Kněževsi
 Lány
 Bystré
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 radnice
 Brtounova chalupa
 kostel sv. Josefa
 Rumberk
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 socha Ecce Homo
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 sousoší Pieta
 židovský hřbitov
 Roubanina
 Rohová
 Lamberg
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 evangelický kostel
 kaple sv. Isidora
 Horní les
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 pranýř
 fara
 Rozsíčka
 Boršov
 Koclířov
 Crhov
 Karle
 Křenov
 Pomezí
 zvonice
 rumpálová studna
 archeopark Isarno
 Dlouhá Loučka
 Demelova kaple
 Louka
 zvonice
 rondokubistické domy
 stará vodárna
 městské opevnění
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 vodní dílo Vír I
 Tylův dům
 kostel sv. Prokopa
 Polička
 Udánky
 Letovice
 vodní nádrž Vír II
 Killerova kaplička
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Rocha
 městské opevnění
 Karasín
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 evangelický kostel
 morový sloup
 Moravská Třebová
 Aueršperk
 povodňové desky
 schody mrtvých
 kostel sv. Václava
 Podolí
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 5191
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama