Tvrz v písemných pramenech není zmiňována. Dříve zde stávalo sídlo vladyků Lovčických, zřejmě lovecký hrádek, po jehož zániku byla patrně vystavěna tvrz. R. 1513 se na Lovčicích zmiňují rytíři z Pohnání, Jan, Jiřík a další. R. 1570 Lovčice koupil Jan Skákalík. Dnes je tvrz užívána k bydlení.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 11/04/2004
O tvrzi v Lovčicích se prameny nezmiňují, pouze k roku 1513 je doložena existence dvora. Rozměrná obdélná budova tvrze bez datovatelných detailů je dnes rozdělena na čtyři díly využívané k bydlení. K jejímu opevnění zřejmě patřil úsek silné kamenné zdi na jihovýchodě.
Pavel Zany Komárek, 11.4. 2004
historie

Osada Lovčice byla v majetku vladyk Lovčických. Původní jejich sídlo byl hrádek, založený naproti hradu Zvěřinci. Z malých rozměrů hrádku se domníváme, že to byl hrádek lovčí a že asi proto byla osada pod ním později nazvána Lovčicemi. Když hrádek úplně zanikl, vystavěli si páni Lovčičtí tvrz. Na počátku 15. století se vyskytuje na Lovčicích rod rytířů z Pohnání. První o němž se v dějinách Lovčic činí zmínka, byl Jan z Pohnání. Syn jeho Jiřík, když osiřel, byl dán do opatrovnictví strýci Bohuslavu z Nemyšle a na Mitrovicích, a když nabyl plnoletosti, vydal jemu propouštěcí list datovaný čtvrtkem před sv. Lucií L. P. 1462. Od té doby vystřídalo se za celé století více členů tohoto rodu. Teprve r.1540 vyskytuje se v Lovčicích nový pán Jan Lovčický z Pohnání, jímž se uzavírá řada rytířů Lovčických z Pohnání. K r. 1570 prodal totiž Lovčice Janu Skákalíkovi, dědiníku z Lovčic. Na troskách bývalé věže, která…  číst dále

Antonín Lego:, 23.3. 2005

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Lovčice

Místa v okolí

 Hrádek u Lovčic
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Vojkov
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Nedrahovice
 Lidkovice
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Měšetice
 Martinice
 Červený Hrádek
 Zvěřinec
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Nové Mitrovice
 nová radnice
 stará radnice
 Vrchotovy Janovice
 Doubravice
 Uhřice
 Beztahov
 Staré Mitrovice
 Suchdol
 Obětní kámen
 Ústupenice
 Křešice
 Vysoký Chlumec
 Jetřichovice
 Smilkov
 Drahoušek
 Kouty
 Osečany
 špýchar
 Poušť sv. Marka
 Boží hrob
 Chlístovské menhiry
 kostel sv. Mikuláše
 Příčovy
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Vrchotice
 Votice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kňovice
 Příčovy
 kostel sv. Lukáše
 Památník Josefa Suka
 Olbramovice
 Třebnice
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Stajice
 boží muka
 Pořešice
 Buchov
 židovský hřbitov
 Radíč
 Libenice
 kostel sv. Václava
 Kozí Hřbet
 Husova kazatelna
 Nalžovice
 Obděnice
 Miličín
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Miličín
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Nalžovické Podhájí
 Neustupov
 Nadějkov
 Červenka
 Křepenice
 kaple Panny Marie
 Hrazany
 Vrškámen
 koncentrační tábor
 Petrovice
 Tloskov
 synagoga
 Ostromeč
 Skrýšov u Sedlčan
 kaple sv. Anny
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 rozhledna Kuníček
 Tvoršovice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Zahrádka
 židovský hřbitov
 Čelina
 Veselý vrch
 židovský hřbitov
 synagoga
 Líšno
 Drtinova rozhledna
 Nemyšl
 kaple sv. Jana a Pavla
Základní informace místa
ID místa: 919
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama