Pravěké hradiště datované do doby bronzové vybudováno na strategickém místě proti soutoku Vltavy a Lužnice ke kontrole významné obchodní cesty podél Vltavy. Dochovány terénní stopy v podobě valů a příkopů. Rozloha hradiště činila 0,7-0,8 ha.
Hlavní obrázek místa
hradiště U Svaté Anny
© anonym 2/2022
Hradiště zvané U Svaté Anny se nachází na stejnojmenném návrší (407 m n. m.) nad soutokem Bohunického potoka s Vltavou. Jeho severní úpatí lemuje silnice II/159 z Týna nad Vltavou do Tálína a Písku. Západní svah spadá do údolí Bohunického potoka, kterým prochází jednak červená značka z Neznašova do Týna nad Vltavou a jednak okružní naučná stezka Za neznašovským kohoutem doprovázená zelenou značkou. Na samotné hradiště, ležící severozápadně od Malé Strany v Týně nad Vltavou, cesta nevede.
Jiří Špaček, 12.10. 2022
popis

Hradiště bylo postaveno nad soutokem Vltavy a Bohunického potoka na ostrožně, která je součástí Táborské pahorkatiny. Terén ostrožny se svažuje směrem k severu. Snadno přístupnou jižní stranu chránilo opevnění tvořené vnějším příkopem a hradbou, z níž se dochoval val až 6 m vysoký a přes 50 m dlouhý. Val se na obou koncích obloukovitě stáčí k severu a postupně splývá s terénními hranami na bočních stranách ostrožny. Vrchol valu v nadmořské výšce 407 metrů je nejvyšším bodem hradiště. K vybudování hradby byl využit přirozený skalní hřbet. Přibližná rozloha chráněné plochy je 0,7-0,8 ha. Jednodílné hradiště má trojúhelníkovitý tvar, přičemž ze dvou bočních stran je chráněno přírodní konfigurací terénu; na západě příkrým srázem k Bohunickému potoku a na východě svahem klesajícím k Vltavě. Přístupová jihovýchodní strana, kde terén zvolna stoupá k Červenému vrchu (479 m) vzdálenému asi 1,5 km, je přepažena fortifikací…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.10. 2022

historie

Hradiště, zvané U Svaté Anny podle kaple v údolí Bohunického potoka, je pravěké výšinné hradiště, které se nachází asi 300 m jižně od soutoku Vltavy s Lužnicí. Bylo osídleno v době bronzové a postaveno ve strategické poloze na ostrožně. Zřejmě mělo za úkol kontrolovat obchodní stezku podél Vltavy. Jeho pozůstatky jsou od r. 1958 chráněny jako kulturní památka. Hradiště poprvé popsal Josef Ladislav Píč v 90. letech 19. století. V r. 1952 ho povrchově zkoumali František Prošek a Eva Jílková, kteří nalezli malé množství keramiky a datovali je do starší doby halštatské. Datování změnil Antonín Beneš, když hradiště na základě malého archeologického výzkumu zařadil do rané střední doby bronzové. V r. 1985 na hradišti Pavel Břicháček nalezl keramické střepy z raného středověku. Na základě výzkumu z r. 2015 byl hlavním obdobím osídlení lokality určen přelom starší a střední doby bronzové, ale blíže nejasné využití mělo místo…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.10. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Semenec
 železný most
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký hrádek
 Hněvkovice
 sousoší Kalvarie
 Branovice
 Branovice
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 návesní kaple
 Býšov
 Dolní Kněžeklady
 Litoradlice
 Údraž
 Dražíč
 kaple
 Katovna
 Bechyně
 boží muka
 boží muka
 Chvalešovice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Žimutice
 židovský hřbitov
 Březnice
 městské opevnění
 synagoga
 Chvalešovice
 Dříteň
 návesní kaple
 kostel sv. Dismase
 kříž
 výklenková kaple
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 boží muka
 výklenková kaple
 Libív
 kaple sv. Rozálie
 Radětice u Bechyně
 kaple
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kaple Svaté Rodiny
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kaple
 Borovany
 kříž II.
 výklenková kaple
 Chřešťovice
 Tálínský rybník
 kaple
 Protivín
 Bernartice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Bernartice
 boží muka
 katovna u Nymburských
 kostel sv. Štěpána
 Karlův hrádek
 kostel Panny Marie
 Velký Mehelník
 Černice
 Rataje
 Dobronice
 Hvozdno
 Radonice
 Klokočín
 boží muka
 Radomilice
 Dolní Bukovsko
 roubená stodola
 boží muka
 Podolsko
 Jarník
 Švamberk
 výklenková kaplička
 Libějovice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Libějovice
 Lomec
Základní informace místa
ID místa: 16785
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama