Kamenná zřícenina menšího vodního mlýna, který je prvně zobrazen na mapě z r. 1839. Není známo, kdy byl založen, ani o jeho historii se moc neví. Podle leteckých snímků z 50. let 20. stol byl mlýn zříceninou již v této době.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Zřícenina menšího kamenného vodního mlýna stojí přímo pod hrází rybníka, z něhož pod silnicí vytéká Kavinský potok, který poháněl mlýnské kolo. Podle zbytků zdí lze odhadnout, že mlýnice měla přibližně čtvercový půdorys a dvě podlaží. Mlýnice je zasazena do svahu, takže při pohledu od potoka vypadá jako patrová. Uvnitř se nachází zbytek zařízení. Napravo od vstupu je krb se zbytkem komínu, možná tedy objekt sloužil i k bydlení. V mlýnici leží jeden zachovalý mlýnský kámen a jeden zcela rozpadlý. Další rozbitý kámen leží před mlýnem. Lidé dnes mlýnici používají zřejmě jako skládku. I když mlýn stojí na soukromém pozemku, je volně přístupný.
Luděk Vláči - Zdroj: http://vodnimlyny.cz, 3.8. 2015
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Na kraji obce u rybníka stojí zřícenina menšího vodního mlýna. Kdy byl mlýn založen není známo. Prvně je zobrazen na mapě z roku 1839. Není ani známo nic o jeho historii. Podle leteckých snímků z 50. let 20. stol byl mlýn zříceninou již v této době. Mlýn pohánělo kolo na svrchní vodu se spádem kolem 3,5 m. Pozemek s mlýnem byl zřejmě vždy součástí vedle stojícího statku, k němuž patří dodnes.

Luděk Vláčil - Zdroj: http://vodnimlyny.cz, 3.8. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Trpín

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Svojanov
 kostel sv. Kateřiny
 Crhov
 Bystré
 radnice
 Rozsíčka
 Brtounova chalupa
 Louka
 kostel sv. Erasma
 Pyšolec
 štola sv. Trojice
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Bělá nad Svitavou
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Aueršperk
 panský dvůr
 Karasín
 Burianova rozhledna
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Rumberk
 Dalečín
 Dalečín
 archeopark Isarno
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Hradisko
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 kostel sv. Kateřiny
 Roubanina
 socha zubra
 Christianeum
 Domanínek
 radnice
 evangelický kostel
 Centrum Eden
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Pomezí
 Rychvald
 Voděrady
 Drnovice
 rondokubistické domy
 Drnovice
 Svitávka
 evangelický kostel
 Tylův dům
 radnice
 městské opevnění
 Rožná
 Polička
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
Základní informace místa
ID místa: 12374
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama