Kostelík náležející někdejší vsi, vzniklé ještě před rozmachem krušnohorského hornictví. Stavba zřejmě z I. třetiny 14. století, pozdější úpravy (zejména 1765) ji změnily jen nepatrně. Od roku 1997 terčem soustředěných vandalských nájezdů, jejich následky se snaží odstranit spolek pro jeho obnovu.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2011
Volyně (součást obce Výsluní) se nachází na silnici III. třídy, která vede údolím Prunéřovského potoka a jeho přítoků od bývalého Prunéřova (silnice I/13) pod hradem Hasištejn a dále k silnici II/223 u bývalé obce Rusová. Na této křižovatce u jižní části větrného parku Kryštofovy Hamry se nachází nejbližší autobusová zastávka (linka Chomutov - Výsluní - Vejprty, sporadicky obsluhovaná i ve volných dnech), o málo dál směrem k západu pak zastávka Rusová na trati Chomutov - Vejprty (dva páry spojů ve volných dnech). Kostel bývá přístupný při akcích, pořádaných spolkem jeho přátel (viz kontakt). Nedaleko od Volyně se nachází lokalita výskytu zakrslé břízy ojcovské, jediná na území ČR.
Ivan Grisa, 11.10. 2011
historie

Kostel svatých Petra a Pavla ve Volyni u Výsluní

Někdejší obec Volyně vznikla podél dálkové cesty z českého vnitrozemí přes Žatec a Kadaň do Saska. Lze předpokládat, že vzhledem k původně slovanskému jménu (středověké transkripce Wolaw, Wolow, Wolynie, do roku 1945 německy Wohlau) k tomu došlo ještě před zahájením kolonizace německojazyčnými osídlenci v souvislosti s rozvojem rudného hornictví. Volyně byla poslední vsí před hlavním hřebenem Krušných hor ve směru z údolí Ohře. Význam Volyně byl potvrzen stavbou gotického kamenného kostela, k níž došlo zřejmě krátce po roce 1300. Mohla mít souvislost s rozvojem těžby železné, zlaté a stříbrné rudy v okolí Přísečnice, která se až do svého barbarského zničení na přelomu 60. a 70. let 20. století nacházela hned za zmíněným hřebenem. K původní stavbě náleží hranolový presbytář s křížovou klenbou a pravděpodobně i většina obvodových zdí lodi. Sakristie, která se přikládá k severnímu boku kněžiště, pochází…  číst dále

Ivan Grisa, dle Volyně - Průzkum sakrálních objektů v okrese Chomutov, 11.10. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Průzkum sakrálních objektů okresu Chomutov
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Výsluní

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Hasištejn
 kostel sv. Mikuláše
 špýchar
 stará porcelánka
 železniční most
 radnice
 radnice
 Ahníkov
 kostel sv. Kryštofa
 Lázně Evženie
 Skřivánčí vrch
 železniční most
 smírčí kříže
 křížová cesta
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Šlikovský dům
 Ptačí domky
 Katova ulička
 radnice
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 katovna
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Šumburk
 Kadaň
 Egerberk
 Bystřický můstek
 Šumburk
 Hirtstein
 kamenný kříž
 kostel sv. Terezie
 Úhošť
 Perštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Stülpnerův pomník
 Dieterova štola
 Hausberk
 železárna
 Klejnštejn
 Rokle
 Blatno
 Bergrutsch
 kostel sv. Barbory
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 vápenka
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel Všech svatých
 Nebesa
 Najštejn
 Poláky
 Himlštejn
 Pětipsy
 Hauenštejn
 Libědice
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni
http://www.znkr.cz/clanky/25-sdruzeni-pratel-kostela-sv-petra-a-pavla-ve-volyni/
volynskykostel@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10458
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama