Kostelík náležející někdejší vsi, vzniklé ještě před rozmachem krušnohorského hornictví. Stavba zřejmě z I. třetiny 14. století, pozdější úpravy (zejména 1765) ji změnily jen nepatrně. Od roku 1997 terčem soustředěných vandalských nájezdů, jejich následky se snaží odstranit spolek pro jeho obnovu.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2011
Volyně (součást obce Výsluní) se nachází na silnici III. třídy, která vede údolím Prunéřovského potoka a jeho přítoků od bývalého Prunéřova (silnice I/13) pod hradem Hasištejn a dále k silnici II/223 u bývalé obce Rusová. Na této křižovatce u jižní části větrného parku Kryštofovy Hamry se nachází nejbližší autobusová zastávka (linka Chomutov - Výsluní - Vejprty, sporadicky obsluhovaná i ve volných dnech), o málo dál směrem k západu pak zastávka Rusová na trati Chomutov - Vejprty (dva páry spojů ve volných dnech). Kostel bývá přístupný při akcích, pořádaných spolkem jeho přátel (viz kontakt). Nedaleko od Volyně se nachází lokalita výskytu zakrslé břízy ojcovské, jediná na území ČR.
Ivan Grisa, 11.10. 2011
historie

Kostel svatých Petra a Pavla ve Volyni u Výsluní

Někdejší obec Volyně vznikla podél dálkové cesty z českého vnitrozemí přes Žatec a Kadaň do Saska. Lze předpokládat, že vzhledem k původně slovanskému jménu (středověké transkripce Wolaw, Wolow, Wolynie, do roku 1945 německy Wohlau) k tomu došlo ještě před zahájením kolonizace německojazyčnými osídlenci v souvislosti s rozvojem rudného hornictví. Volyně byla poslední vsí před hlavním hřebenem Krušných hor ve směru z údolí Ohře. Význam Volyně byl potvrzen stavbou gotického kamenného kostela, k níž došlo zřejmě krátce po roce 1300. Mohla mít souvislost s rozvojem těžby železné, zlaté a stříbrné rudy v okolí Přísečnice, která se až do svého barbarského zničení na přelomu 60. a 70. let 20. století nacházela hned za zmíněným hřebenem. K původní stavbě náleží hranolový presbytář s křížovou klenbou a pravděpodobně i většina obvodových zdí lodi. Sakristie, která se přikládá k severnímu boku kněžiště, pochází…  číst dále

Ivan Grisa, dle Volyně - Průzkum sakrálních objektů v okrese Chomutov, 11.10. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Průzkum sakrálních objektů okresu Chomutov
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Výsluní

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Hasištejn
 špýchar
 železniční most
 radnice
 radnice
 Ahníkov
 železniční most
 Skřivánčí vrch
 Lázně Evženie
 kostel sv. Kryštofa
 křížová cesta
 smírčí kříže
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 stará synagoga
 Funkštejn
 radnice
 Katova ulička
 Ptačí domky
 Šlikovský dům
 dům č. p. 78
 dům č. p. 7
 katovna
 Egerberk
 Kadaň
 Šumburk
 socha sv. Vojtěcha
 děkanství
 Bystřický můstek
 Šumburk
 Hirtstein
 kostel sv. Terezie
 kamenný kříž
 Úhošť
 Perštejn
 kostel sv. Vavřince
 Stülpnerův pomník
 Dieterova štola
 Hausberk
 železárna
 Klejnštejn
 Rokle
 Blatno
 Bergrutsch
 smírčí kříž
 kostel sv. Barbory
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 vápenka
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 Najštejn
 Poláky
 Himlštejn
 Pětipsy
 Horní hrad
 kostel sv. Víta
 Libědice
Kontaktní informace
Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni
http://www.znkr.cz/clanky/25-sdruzeni-pratel-kostela-sv-petra-a-pavla-ve-volyni/
volynskykostel@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10458
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama