Původní kostel zasvěcený sv. Mikuláši vystavěn v letech 1515–1516. Současná podoba kostela je po barokních úpravách z let 1710–1713. Roku 1714 vysvěcen k uctění Nejsvětější Trojici. Poslední opravy kostela proběhly počátkem 21. století.
Hlavní obrázek místa
Závěr kostela, pohled od severu
© Pavel Vítek 09/2009
Obec Sádek se nachází na severním okraji Českomoravské vrchoviny a Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, 4 km jihozápadně od Poličky. Okolí je kopcovité a lesnaté vhodné pro pěší túry a houbaření. Kostel Nejsvětější Trojice dominuje z mírného návrší centru obce.
Pavel Vítek, 10.10. 2009
popis

Kostel Nejsvětější Trojice je jednolodní stavba s trojboce zakončeným presbytářem. Kostel je dlouhý 32 m, široký 11 m a vysoký 11 m. V západním průčelí kostela je vztyčena hranolovitá věž. Zařízení interiéru je pseudobarokní. Hlavní oltář byl přestavován a upravován do dnešní podoby v roce 1894. Původní varhany pocházely roku 1775 a sloužily až do roku 1939, kdy byly v chrámu instalovány varhany nové. Kazatelna z roku 1649 pochází z kostela sv. Jakuba v Poličce. Boky kazatelny jsou vyzdobeny obrazy sv. evangelistů. Zvláštností je, že na hřebenu kostela je umístěn řecký kříž a na špici velké věže kohout. Na věži kostela byly tři zvony. Největší z roku 1557 a nejstarší zvon z roku 1497. Byl zřejmě koupen dříve, než se začal kostel stavět. Třetí zvon pocházel z roku 1516 a byl zrekvírován za 1. svět války.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 10.10. 2009

historie

Původně v obci Sádek stál kostel zasvěcený sv. Mikuláši. Ten byl vystavěn v letech 1515–1516. Dnešní podoba kostela je po barokních úpravách z let 1710–1713 a novém vysvěcení k uctění Nejsvětější Trojici roku 1714. Původně stál kostel oddělen od zvonice, která zůstala z původního kostelíku. Jeho zdivo bylo použito na novou stavbu. V roce 1927 provedena velká oprava kostela. Byly vyměněny stropní trámy, na něž byl připevněn starý kazetový strop. V roce 1932 byla provedena elektrifikace chrámu a v roce 1956 vyměněno 6 oken v chrámové lodi, kdy byla stará okna vyměněna za barevná okna s obrazy českých patronů. V letech 1971–1973 provedena znovu velká oprava kostela. V roce 1996 opraveny varhany. V roce 1999 byly opraveny střechy kostelní lodi a věže. Poslední opravy kostela proběhly počátkem 21. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 10.10. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela, na půdorysu není zakreslena drobná jižní předsíň
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 22 Politický okres poličský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1906
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Sádek

Místa v okolí

 Tylův dům
 Polička
 evangelický kostel
 radnice
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Pomezí
 Jimramov
 radnice
 Jimramov
 Christianeum
 hrobka rodu Belcredi
 Síň rodáků
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 pomník železnice
 Skály
 Killerova kaplička
 Demelova kaple
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Zkamenělý zámek
 Drátenická skála
 skalní útvary
 Brtounova chalupa
 kostel Boží lásky
 Karlštejn
 rozhledna Terezka
 Karle
 radnice
 Bystré
 Dalečín
 Dalečín
 Čachnov
 Toulovcova rozhledna
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 Jarošov
 kostel sv. Erasma
 Lisovská skála
 Devět skal
 Horní les
 Svojanov
 vodní dílo Vír I
 kostel sv. Matouše
 Medlovský rybník
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 rybník Sykovec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Kněževsi
 kaple sv. Václava
 Mendryka
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 Lamberg
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Sádek
Sádek 113
572 01 Polička
Tel: 732 513 972
http://www.rkfkorouhevsadek.estranky.cz/
farnostsadek@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 8415
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama